Хрещення 2021: який день, коли купаються, свято

Хрещення 2021 – православний свято, нарівні з Великоднем або Різдвом. Свято Хрещення Господнього має й іншу назву — Святе Богоявлення. Кажуть, що в цей день вода стає цілющою і зцілює. Це час, коли купаються в ополонці, незважаючи на погодні умови і температуру води. Якого числа купатися в ополонці і чи потрібно це робити? Якого числа брати воду і що з нею робити? Давайте розбиратися.

Православні завжди відзначають Хрещення 19 січня, а ось за католицьким календарем дата Хрещення плаваюча. У католицькій церкві відзначають у першу неділю після Богоявлення (6 січня). У 2021 році Хрещення випадає на 10 січня. У католиків це свято зазвичай в неділю, а для православних неважливо, на який день тижня він випаде. Наприклад, у 2021 році це буде вівторок.

Хрещення 2021: який день, коли купаються, свято

Історія свята

Іоанн Предтеча (Хреститель) приходив до річки Йордан, щоб хрестити людей шляхом обмивання. Він вчив, що після покаяння і обмивання можна позбутися гріхів. Завдяки потужній силі переконання, що у пророка було достатньо бажаючих здійснити обряд хрещення.

Коли Христа було 30 років, він також прийшов до Івана. Так відбулося хрещення Господнє. Після з неба на землю зійшов Святий Дух. Всі присутні при обряді почули слова Господа, який назвав Ісуса своїм сином. Ця подія описана в Євангелії. Саме тому Водохреща ще називають Богоявленням. Хрещення – це обов’язкове таїнство для будь-якого християнина.

Як відзначали свято Хрещення раніше

Хрещення відзначали після Святок. Згідно давнім повір’ям, це був період «без хреста», тому що над Ісусом ще не було звершено Таїнство. Вважалося, що під час Святок по землі ходять злі сили, а у Святвечір вони особливо небезпечні. Щоб захиститися від нечисті, народ проводив різні обряди і ритуали.

Вважалося, що чорти ховаються в пилу та сміття. Щоб позбавитися від них, будинок вичищали ретельним чином. Після прибирання хату обкурювали ладаном, окропляли святою водою, на дверях малювали крейдою хрест.

У ніч на Водохреще молодь любила збиратися, щоб поворожити. Хлопці та дівчата грали, співали і намагалися по різних знаків зрозуміти, що їм віщує майбутнє.

Читайте також:  Ворожіння на Водохреща 2021, 19 січня, в домашніх умовах, на судженого

Було повір’я, що всі тварини у цей день починали говорити. Можна було отримати пораду від домашнього вихованця або дикого звіра.

Коли заходило сонце, і з’являлася перша зірка, люди промовляли молитву і сідали вечеряти. За столом збиралися всі родичі. Вважалося, що якщо вся родина разом, то весь наступний рік вони будуть жити дружно. На столі в обов’язковому порядку були кутя та узвар. Крім того, на столі була риба, випічка, млинці та вареники з різними начинками. Після вечері всі прилади поміщали на одну тарілку, а зверху клали хліб, щоб врожай був багатим.

Хрещення 2021: який день, коли купаються, свято
Напередодні Хрещення дотримувався суворий піст. Увечері їли кутю, звідси і назва свята – Водохресний Святвечір.

Водосвяття відбувалося двічі: у Святвечір (в купелі) і Хрещення (у водоймі поблизу храму).

Традиції Хрещення

Це свято має багато традицій. У ньому сплелося християнство з язичництвом. Обряди і звичаї передавалися з покоління в покоління, зберігаючись протягом століть.

Християни в першу чергу освячують воду. Здавна на річках і озерах церковнослужителі робили ополонку у формі хреста, звідки брали воду і проводили обряд.

Зараз багато людей практикують купання в ополонці. Але це зовсім не давня традиція. Таке стали практикувати буквально кілька десятиліть тому. Наші предки не робили такого обряду, вважаючи купання в зимовий час небезпечним заняттям.

У наші ж дні вважається, що потрібно занурюватися в ополонку на Водохреща. Цей обряд робить тіло здоровим, очищає душу і освіжає голову. Щороку тисячі людей виходять на водойми. Після занурення слід добре витертися і надягнути теплий одяг.

Хрещення 2021: який день, коли купаються, свято
В наш час водохресну воду можна придбати в церкві або принести свою воду і освятити її. Таку воду зберігають цілий рік. Нею можна освячувати житлові приміщення. Також освячену воду можна пити при хворобах, проблемах і негараздах. Краще всього зберігати воду в скляній посудині в темному місці.

Віруючі впевнені, що в день Богоявлення можна очистити свою душу і тіло. Для цього напередодні потрібно дотримуватися посту, сходити на службу в храм, випити свяченої води, сповідатися і попросити у Господа прощення за свої гріхи.

Читайте також:  Кращі трилери 2021, список, новинки трилерів

Освячення води

Воду святять двічі. Перший раз на вечірній службі напередодні свята і другий раз вже безпосередньо на Хрещення. Вода – неймовірна субстанція, яка швидко вбирає енергетику і змінює свої властивості. Молитви наділяють воду особливою силою. І це не просто слова. В ході дослідів вчені довели, що у хрещенської води молекулярний склад сильно змінюється. Але чому так відбувається, вони не можуть пояснити.

Хрещення 2021: який день, коли купаються, свято
Освячена вода допомагає в боротьбі з недугами, додає енергії, очищає від гріхів. Таку воду обов’язково беруть додому, щоб зберігати цілий рік до наступного Водохреща. Її п’ють, нею вмиваються і кроплять хату. Вважається, що священна вода виганяє всю нечисть з хати і захищає житло від усякого зла.

Хрещенська вода не втрачає своїх властивостей протягом цілого року.

Купання в ополонці

Згідно з Євангелієм, купання в ополонці зовсім необов’язкове дію. Очистити душу і тіло можна шляхом покаяння і молитви. Але якщо ви налаштовані на купання, то напевно, вам цікаво, де купатися? Місця для купання у кожного храму свої. Зазвичай, коли служба підходить до кінця, в найближчому водоймищі роблять ополонку у вигляді хреста. Якщо мороза немає і природний джерело не замерз, то священик читає молитви, а після всі бажаючі можуть зануритися.

Хрещення 2021: який день, коли купаються, свято
Зазвичай заходять у воду по груди і тричі занурюються з головою. Перед кожним зануренням – хрестяться. Після виходу з води, треба надіти теплий одяг і попити чогось гаряченького.

Водохресний стіл

У Святвечір не дозволяється їсти м’ясо, традиційно господині ставлять на стіл пісні страви: пироги, салати, вареники, тушковану капусту, мариновані гриби, соління. Не обходиться і без «сочиво» (це каша з медом і горіхами).

З 19-го січня можна їсти все, в тому числі м’ясні продукти. Господині намагаються з усіх сил, щоб на столі було багато смакоти: м’яса, риби, хліба, закусок. Раніше було прийнято запікати порося. Зараз його можна замінити куркою або бужениною.

На столі обов’язково має бути і густа солодка кутя. З неї починається трапеза. Прийнято пекти печиво у вигляді хрестів або прикрашати готові страви хрестами. Зазвичай на столі багато пиріжків з різноманітною начинкою: і солоної та солодкої.

Читайте також:  Великий піст 2021: якого числа, коли починається

Водохресні прикмети

  • Якщо на Водохреща хлопець зробить дівчині пропозицію, то сім’я вийде щасливою.
  • Якщо день сонячний, то цей рік буде поганий урожай. Якщо день без морозу, то буде хороший урожай. Якщо небо зоряне, то літо буде без дощів.
  • Якщо в цей день повний місяць, то варто чекати великого весняного розливу.
  • Якщо вітер дме з півдня, то влітку буде багато грозових дощів.
  • Якщо видно туман над водною гладдю, то хліба буде багато.
  • Якщо у вікно постукає птах, то слід помолитися за душі небіжчиків.
  • Якщо сильно гавкають собаки, то полювання та риболовля пройдуть вдало.
  • Якщо небо затягнуте хмарами, то літо буде теплим.
  • Якщо вдарили сильні морози, то дощів в цьому році буде мало.
  • Якщо заметіль за вікном, то зима буде довгою і літа чекати довго.

Хрещення 2021: який день, коли купаються, свято

Що не можна робити на Водохреща

В цей день не можна забиратися і виконувати ніяку домашню роботу. Прати, мити, підмітати, – все це слід робити заздалегідь. Не можна шити чи в’язати.

Не варто сваритися і з’ясовувати відносини. Треба уникати негативу і провести свято в гарному настрої. Не можна брехати і злословити, плакати самому або змушувати плакати близьких.

Не можна пити алкоголь, тим більше перед зануренням в ополонку.

Не можна залишати взуття за порогом, щоб не привернути хвороби і біди.

Що потрібно робити на Водохреща

Ранок варто почати пиття освяченої напередодні води. Потім потрібно з’їсти обрядове печиво крижі.

Це відмінний привід для того, щоби добре вимитися. Вода сприятливо впливає на тіло і душу. Замість купання в ополонці, можна набрати ванну теплою водою, додати туди свяченої води і зануритися. Занурюватися у воду треба з молитвою.

Це свято треба провести в колі сім’ї, смачно поїсти, мирно поговорити.

Святою водою потрібно окропити кути будинку.

Богоявлення є сприятливим днем для того, щоб зробити пропозицію коханій людині.

Хрещення 2021 – релігійне свято, шанований, як католиками, так і православними. Це важливе свято, оскільки Ісус пройшов усі життєві цикли, а віруючі його наслідують. Вода на Водохреща очищає і допомагає стати ближче до Бога.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021