Великий піст 2021: якого числа, коли починається

Великий піст 2021 починається, як і всі роки до того, за сім тижнів до Великодня. У ці святі дні людська душа може, нарешті, прокинутися від багатоденного духовного сну, пов’язаного з постійними мирськими турботами, і почати спати.

Багатьох віруючих цікавить питання, коли починається Великий пост, з якого числа і коли закінчується, що їдять в ці святі дні, і як правильно їх проводити, щоб здобути потрібний порятунок.

Якого числа Великий піст у 2021 році

Великий піст 2021: якого числа, коли починається
Календар Великого посту є рухомим. Кожен рік Світле Христове Неділя випадає на різні числа. У 2021 році Пасха буде пізньою. Початок Великого посту припадає на середину березня, а кінець – першого травня.

15 березня – дата, коли розпочинається піст. А 2 травня віруючі люди будуть в черговий раз вітати один одного з перемогою Христа над смертю.

При цьому Благовіщення Пресвятої Богородиці доведеться на Хрестопоклонну тиждень, а Вхід Господній в Єрусалим (або інакше Вербну Неділю) відзначатимуть 25 квітня.

Всього на період Великого посту припадає сім тижнів. Кожна з них присвячена якому-небудь значущої події в історії Церкви.

Перша седмиця: Торжество православ’я

Встановлена на честь визволення християнської церкви від іконоборчою єрессю.

Друга седмиця: святителя Григорія Палами

Автор знаменитого трактату про Фаворском світлі шанується віруючими людьми як ревний оратор і захисник православ’я.

Третя седмиця: Хрестопоклонна

У ці дні воспоминают хресні страждання Спасителя. Церква закликає богомольців зі смиренням нести всі послані Богом випробування.

Четверта седмиця: Іоанна Лествичника

Цей святий чоловік прикладом своєї постнической життя показав, як можна досягнути духовних висот. Його твір «Лествиця» вважається настільною книгою Великого посту.

П’ятий тиждень: Преподобної Марії Єгипетської

Преподобна Марія своїм життям показує, що навіть найбільший грішник може заслужити від Бога прощення своїм праведним життям.

Читайте також:  Прикмети на Новий рік 2019 рік Свині: повний список

Шостий тиждень: тиждень Ваїй

У ці сім днів церква згадує про вхід господа в Єрусалим, який став початком його хресних страждань. У нас на Русі прийнято в цей день приходити в храм з букетиком верби, що символізує пальмові гілки, які стелили перед в’їжджають в їх місто Христом мешканці Єрусалиму.

Сьома седмиця: Пристрасна

Закликає всіх православних християн ще раз пройти з Господом по тісному шляху страждань і згадати останні події Його земного життя.

Історія виникнення та суть Великого посту

Історія виникнення Великої Четыредесятицы сягає своїм корінням в далеке минуле. Перші християни, що славилися особливим благочестям, намагалися поговеть перед будь-яким значущим для себе подією. Зазвичай вони накладали на себе піст перед Таїнством Причастя, Хрещення, а також перед Великоднем.

Раніше Світле воскресіння Христове передував одноденний православний піст, совершающийся у пам’ять про перенесені на Хресті Страсті Господа. Через деякий час говеть стали 40 годин, а пізніше – 40 днів.

Великий піст 2021: якого числа, коли починається
У Біблійній історії можна також знайти витоки цієї події. Вже в початкових розділах Старого Завіту говориться про заборону на куштування плодів з певного дерева, який був даний Адаму і Єві. Трохи пізніше в книгах, присвячених пророку Мойсею, розповідається, як останній, перш ніж зійти на гору Синай і отримати від Господа 10 заповідей, 40 днів і ночей перебував без їжі і води. І, нарешті, вже в Новому Заповіті сам Христос перед розмовою з дияволом наклав на себе сорокаденна говение.

У церкві Великий піст став дотримуватися в 5 столітті. Однак число його днів залежало насамперед від територіального розташування країни, а також від місцевих традицій. Так, у Греції піст тривав 6 тижнів, тоді як у Римі всього 3. Що стосується харчового раціону, то він теж міг бути різним. У деяких областях курка і принесені нею яйця вважаються пісною їжею. У Росії ж у Великий піст виключається навіть риба, не кажучи вже про інший їжі тваринного походження.

Підготовка і правильний вхід в пост

Віруючі люди починають готуватися до чергової духовної весни ще задовго до її настання. Рівно за місяць до Великого посту настає перша підготовча тиждень, названий тижнем про митаря і фарисея. Протягом цих семи днів віруючі люди згадують євангельська подія, присвячений цим двом людям.

Читайте також:  Песах 2021 (Єврейська Пасха): якого числа, дата

Ця седмиця є суцільною, тобто під час неї скасовуються пісні дні в середу і п’ятницю. Церква показує, що головне в будь-якому пості зовсім не лицемірний відмова від їжі, а щире каяття, з яким грішний митар прийшов до Господа.

Слідом за цим тижнем йде тиждень про блудного сина, де також Церква закликає грішників повернутися зі смиренням до свого Небесного Отця. Далі настає м’ясопусна седмиця, яку називають Тижнем про Страшний суд, і сиропусний, під час яких православні християни поступово відмовляються від скоромної їжі.

Календар харчування Великого посту 2021 по днях

Великий піст 2021: якого числа, коли починається

 • Духовна весна для православних християн триває 48 днів. Початок і кінець посту вважаються найбільш суворими.
 • Під час посту виключається їжа тваринного походження.
 • Чернечий статут у будні дні передбачає разове прийняття їжі, яке припадає на вечірні години. В суботній і недільний день дозволяється дворазове харчування.
 • Що можна їсти в понеділок, середу і п’ятницю? У ці дні слід вживати їжу в холодному вигляді без додавання рослинного масла.
 • У вівторок і четвер вирішуються гарячі страви.
 • В суботу та неділю можна додати в приготовлену їжу масло і випити трохи червоного вина.
 • У Велику П’ятницю віруючі не куштують їжу до виносу Плащаниці. У цей день прийнято їсти тільки хліб і воду.
 • Головні дати – 7 квітня, Благовіщення Пресвятої Богородиці, а також 25 квітня – свято Ваїй. Церковний календар вказує на рибу, яку дозволено їсти в ці дні. У Лазареву суботу, припадає на 24 квітня, можна подавати на стіл рибну ікру.

Що можна їсти у Великий піст: правила харчування

Що стосується кухні Великого посту, то, незважаючи на гадану незначність, вона є досить різноманітною. Що можна їсти в ці святі дні? Одними з найбільш популярних продуктів є:

 • заготовлені на зиму соління;
 • сухофрукти, горіхи;
 • фрукти та овочі;
 • мед;
 • гриби та бобові;
 • каші на воді;
 • борошняна (несдобная) їжа.

Великий піст 2021: якого числа, коли починається
Головне правило– намагатися не пресыщать своє черево. Миряни можуть сідати за стіл кілька разів. Однак у прийнятті їжі теж має бути помірність. Краще розписати своє харчування по днях великого посту у 2021 році згідно з церковним статутом.

Читайте також:  Незвичайні новорічні прикмети на Новий рік 2020

Заборонені продукти

Список заборонених продуктів також є досить широким. Сюди входять:

 • молочна продукція (сири, вершкове масло, вершки, йогурти, морозиво);
 • м’ясо тварин (баранина, свинина, яловичина, птиця, пташині яйця).

Кому дозволено не дотримуватися посту

Говение може не поширюватися на особливу категорію осіб. Насамперед до них відносяться вагітні та жінки, а також діти. Якщо майбутня мати з будь-яких причин вирішує утриматися від тваринної їжі, їй необхідно попросити благословення у священика.

Те ж саме стосується в питаннях з дітьми. Особливо ревні батьки бажають, щоб їх діти також не куштували молочні і м’ясні продукти. Але для деяких дітей останні є вимушеною необхідністю. Щоб не зашкодити власним чадам, краще спочатку порадитися з духівником. На будь-який пост теж потрібно просити дозволу у священнослужителя.

Великий піст 2021: якого числа, коли починається
Крім дітей і вагітних жінок, дозволяється не постити людям, що мають які-небудь хронічні захворювання. Пост не накладається на онкохворих і людей, що проходять лікування від гострих респіраторних захворювань.

Інші обмеження і правила поведінки у Великий піст

Для більшості людей посаду зводиться тільки до відмови від улюблених продуктів. Проте сама сутність цих святих днів полягає в іншому. Якщо віруючі християни поставлять метою тільки відмова від улюбленої їжі, вони не зможуть здобути спасіння, як колись не зміг здобути його фарисей, гордовито превозносившийся над смиренним митарем.

Головне завдання будь-якого посту полягає в покаянні, через яке неодмінно приходить спасіння. І друга складова нашого спасіння – жертовність, яка складається в першу чергу з утримання. Але стриманість це не обов’язково може стосуватися улюблених продуктів. Останнім часом священнослужителі закликають нас бути далекими від інформаційної їжі, більшість з якої не може принести користь душі. Тому православним християнам потрібно хоча б на сорок днів відмовитися від улюблених телепередач та ігор.

Великий піст 2021 – час покаяння і виправлення, яке будь-якій людині ні в якому разі не варто упускати.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021