Святки 2021: якого числа різдвяні святки

Святки 2021 в Росії пройдуть з Різдва до Водохреща. По суті, це не окремий свято, а період часу, протягом якого народ прославляє народження Христа, проводить обряди і дотримується певних традицій. Ритуали, обряди, традиції дійшли до нас через багато століть і різного роду заборони. Не обов’язково в них вірити і сліпо слідувати їм, їх варто зберегти не як практичне керівництво, а як важлива спадщина культури та історії.

Якого числа Святки в 2021 році

Святки 2021: якого числа різдвяні святки
Дати окремих церковних свят щороку змінюються. Святок це не стосується, їх дата щороку однакова. Щоб дізнатися, якого числа будуть Святки, треба знати дні, коли пройде Різдво і Хрещення. Коли ж починаються і коли закінчуються Святки? Щороку вони проходять з вечора 6 січня до вечора 18 січня. Тому легко підрахувати, скільки тривають Святки – 12 днів.

Слов’яни раніше називали цей період «від зорі до води». А саме поняття «святки» походить від слова «святити». В ці дні прийнято прославляти (святити) Христа.

Зараз Святки відзначають не так, як раніше. Більшість людей святкують лише окремі дати: Різдво, Старий Новий рік (Щедрий вечір), Васильєв день (14 січня). Для людей віруючих період Святок має певні традиції і обмеження.

Історія свята

На Русі вважали, що зима – ідеальний час для тривалих свят. Роботи у полі немає, дні короткі… До хрещення Русі зимові свята присвячувалися язичницьким богам. Згадки про гуляннях взимку можна знайти ще в IV столітті. Вже тоді було прийнято ворожити. Проводилися обряди для хорошого врожаю. Щоб відігнати нечисть, наші предки одягали святкові костюми, ходили по дворах, веселилися та співали пісні.

Читайте також:  День матері 2021: якого числа, дата

Після прийняття християнства обрядів ряжень, ворожінь і танців збереглися. Церква не заохочувала старі звичаї, але викорінити традиції було непросто. Тому було знайдено вихід з положення. Щоб змити гріхи, які були скоєні на Святках, священнослужителі занурювали народ в ополонку на Водохреща. Церква не стала боротися, а просто «модернізувала» ці дні під християнську релігію. Через якийсь час на Святках всі дружно прославляли Христа.

Звичаї та традиції свята

Прийнято відвідувати богослужіння. Багато хто причащаються. Це гарний час, щоб вшанувати пам’ять померлих, обов’язково ставлять свічку за упокій.

Треба бути милосердними і співчутливими: відвідувати лікарні, будинки престарілих, дитячі будинки. Також треба подавати милостиню і жертвувати кошти в благодійні фонди.

У містах це не так поширене, а от у селах проводяться народні гуляння: колядують, ворожать і пр.

Святки 2021: якого числа різдвяні святки
Перші кілька днів відзначають з розмахом: стіл повинен ломитися – тоді цілий рік буде ситим і успішним.

У Різдвяний святвечір готують пісну їжу: кутю, млинці, різні пироги та рулети, кисіль та узвар. Всього на стіл ставлять 12 страв, які уособлюють апостолів Ісуса Христа. Після трапези правовірні йдуть до церкви на всеношну службу.

Молодь у Переддень Різдва колядує. Молоді люди надягають шкури і розмальовують собі обличчя. Вони ходять в гості до рідних, сусідів і заходять навіть до незнайомих людей, співають колядки, розігрують сценки, прославляють Христа, а натомість їм дають гроші та солодощі.

Дівчата люблять зібратися великою компанією, щоб поворожити, поворожити і загадати бажання.

 • На Різдво і Щедрий вечір готують з м’яса або риби, а також страви з яйцями і овочами.
 • 13 січня настає Васильєв вечір. На столах можна бачити кутю, вареники з капустою, основне блюдо з м’ясом, млинці, різну випічку. В кімнаті ставлять солом’яний сніп, який після Святок спалюють. Молодь йде щедрувати (співати колядки). Дівчата збираються, щоб поворожити, також в цю ніч треба загадувати бажання.
 • 14 січня молодь іде посівати по домівках, співає пісні, веселиться.
 • Святки 2021: якого числа різдвяні святки

 • 18 січня настає Водохресний вечір. Віруючі відправляються в храм на святкову літургію. Там освячують воду. Їсти сідають після першої зірки. На стіл в обов’язковому порядку кладуть кутю та узвар. Кажуть, що в цю ніч на землі промишляє нечисть. Щоб уберегти себе і своє житло, люди малювали крейдою на дверях хрести. В цей день Свята закінчуються.
Читайте також:  Ураза-Байрам в 2020 році: якого числа починається, суть та традиції свята

Що можна і не можна робити на Святки

В ці дні треба весело проводити час, більше відпочивати і менше працювати. Віруючі повинні хоч раз сходити в храм на богослужіння. Що не можна робити?

В Святки заборонено:

 • земні поклони (хоч у храмі, хоч вдома);
 • вінчатися;
 • виконувати важку роботу, якщо є можливість перенести її на потім;
 • відмовляти у проханні;
 • лаятися з ким-небудь;
 • грати в азартні ігри;
 • перераховувати гроші (щоб не привернути сльози);
 • підмітати (щоб не вимести щастя);
 • шити, в’язати, вишивати;
 • нові починання;
 • здійснювати великі покупки;
 • ходити на полювання.

Колядки

Народ здавна любив колядувати. І молодь, і діти одягали казкові наряди, відвідували вдома знайомих і незнайомих, щоб заспівати особливі пісні. Язичники прославляли Коляду, пізніше слов’яни стали співати колядки про Христа і навіть влаштовували цілі театральні вистави. Ряджених не можна було відпускати з порожніми руками, їм завжди давали гроші та солодощі.

Ворожіння на Святки

Святки 2021: якого числа різдвяні святки
Це чарівний час, коли можна дізнатися про своє майбутнє. На Русі дівчата завжди ворожили на Святки. Різдвяні ворожіння могли відкрити правду про нареченого, його вдачу і подобі. Пізно ввечері незаміжні дівчата збиралися і проводили ворожіння на майбутнє, щоб бути в курсі, чого очікувати. Ворожіння завжди проходили весело. Святочні ворожіння вважались самими вірними.

Ворожіння з взуттям. Дівчата кидали через дах свій черевичок. Хто перекине першої, ту першу і заміж візьмуть. А куди носок башмачка буде вказувати, в ту сторону дівчину майбутній чоловік забере.

Ворожіння з дзеркалом. Треба взяти два дзеркала і поставити одне навпроти іншого. Дівчині потрібно вдивлятися в дзеркальну галерею, там вона побачить картинки того, що її чекає.

Читайте також:  Весняне рівнодення 2021: якого числа, ритуали

Ворожіння на вулиці. Опівночі було вийти на перехрестя і слухати. Якщо дівчина почує сміх і пісні, то це до хорошого році, якщо гавкіт собак – то чоловік буде лаятися, якщо плач – то буде нещасливий рік.

Ворожіння з сірниками. Дівчина діставала з сірникової коробки два сірники і загадувала імена – свого нареченого. Вставляла вертикально в коробок, підпалювала і спостерігала, куди схилялися згорілі головки. Якщо сірники зближувалися, то пара буде разом.

Як ворожити на святки дивіться у цьому відео:

Прикмети та повір’я

 • З Передодня Різдва до Старого Нового року не варто підмітати, інакше можна вимести щастя. Після закінчення цих днів слід змести усе сміття, винести і спалити, тоді рік буде вдалим.
 • Під час вечері в Різдвяний святвечір треба спробувати всю їжу, яка стоїть на столі, тоді рік буде благополучним і ситим.
 • Якщо на 7 січня погода була теплою, то весна буде холодною.
 • Якщо на Щедрий вечір кутя вийшла смачною, то в будинку цілий рік буде взаєморозуміння і благополуччя.

Святки 2021 – це час з приголомшливою атмосферою чарівництва і дива. Початок Святок – 6 січня і триватимуть вони до 18 січня. В цей час сни, обряди, привітання мають особливий сенс. Коли наступають Святки, треба намагатися проводити весело і яскраво кожен день. Це відмінний час для катання на санках, відвідування ярмарків, а також походів в гості і прийому гостей.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021