Різдво 2021: дата, якого числа буде

Різдво 2021 – важливий день для християнського світу. Це свято, що знаменує народження Христа, відзначають і католики, і православні. Коли буде православне Різдво? Якого числа Різдво у католиків? Яких традицій слід дотримуватися? Про все, що пов’язано з Різдвом, можна дізнатися з нашого матеріалу.

Якого числа відзначають Різдво і Святвечір

Різдво 2021: дата, якого числа буде
Дата, коли відзначають Різдво, незмінна, щороку свято проходить в один день: католицьке Різдво 25 грудня, а православні – 7 січня. Цього дня передує Святвечір. Відповідно, у католиків він проходить 24 грудня, а у православних – 6 січня.

Піст завершується Різдвяний піст. За традицією ревні християни у Святвечір не їдять до появи на небі першої зірки. А святкову вечерю починають з каші з медом і сухофруктами – куті (кутя). Крім куті, господині ставлять на стіл 12 пісних страв.

Історія Різдва

Діва Марія носила під серцем Ісуса, коли вийшов указ, згідно якому всі жителі Палестини повинні були повернутися в свої рідні міста, щоб брати участь у переписі населення. Марія з Йосипом прийшли до Віфлеєму. У місті було багато народу, всі місця для ночівлі виявилися зайняті. Оскільки ночувати їм було ніде, вони зупинились у печері, де пастухи з худобою перечікували погану погоду. Ісус народився саме в цьому місці і ясла стали його колискою.

Як тільки Христос з’явився на світ, на небі запалала неймовірно яскрава зірка – Віфлеємська зірка. Пастухам, стерегшим стада, з’явився ангел, який оголосив про народження Спасителя. Прості пастухи були першими, хто прийшов поклонитися Христу.

Потім відвідали печеру волхви (вавилонські мудреці). Вони знали пророцтво про новому царі Юдеї, і, побачивши зірку, пішли поклонитися немовляті і передати йому дари. Цар юдеїв Ірод, довідавшись про народження Христа, почав переживати. Він знав, що цього немовляті було передбачене стати царем. Ірод вирішив погубити Сина Божого, для цього наказав убити всіх дітей до двох років. Але Йосип з Марією встигли врятувати Ісуса, ангел їх вчасно попередив про підготовлюване вбивство немовлят.

Читайте також:  Що подарувати вихователю на Новий рік - 50 ідей

Різдво 2021: традиції

Сім’я відправлялася на святкову службу в церкву. Після повернення додому всі збиралися за накритим столом. 7 січня закінчувався піст і можна їсти все те, що раніше було заборонено.

Центральне місце на столі займала кутя, а також узвар. Ще на столі ставили: книші, калачі, пироги, рибу, пісний борщ, голубці, квашену капусту, запечені яблука.

Різдво 2021: дата, якого числа буде
Сервірували стіл не так, як зазвичай: під скатертину клали солому, що уособлює ясла, в яких лежав новонароджений Христос. Під стіл ставили щось залізне – цей предмет стосувалися ногою всі сидять за столом, щоб здоров’я було міцним.

Різдво відзначали 12 днів, аж до Хрещення. Цей час називали Святками.

На Різдво багато колядували. Колядникам давали гроші та ласощі.

Вважалося, що на Різдво треба надягати новий одяг. Це до благополуччя в наступному році.

Чим більше свічок сім’я запалювала на це свято, тим багатшим буде рік. Особливу свічку запалювали в пам’ять про померлих, щоб вони залучили у дім добробут і успіх.

Домашніх тварин годували досхочу, щоб весь рік ні в чому не потребуватимуть.

У цей світлий день сприятливо здійснювати покупки. Речі, куплені на Різдво, будуть довго служити.

В ніч перед Різдвом заговорювали воду. Брали ківш з водою і наговорювали все погане, що сталося в минулому році, а потім виливали воду за ворота. Так позбавлялися від поганого і брали в новий рік тільки хороше.

Це не те свято, коли прийнято ходити в гості. Це родинне та домашнє свято. Лише одружені (заміжні) діти відвідували своїх батьків.

Весела коляда – головна традиція Різдва

Багато традиції, що дійшли до наших днів, були в ходу ще у язичників. Після утвердження християнства святкування коляди трохи змінився, перетворившись у колядки, вихваляють Христа. Колядки виконуються ряженою молоддю і дітьми, яка ходить по домівках, вітаючи народ з Різдвом.

Різдво 2021: дата, якого числа буде
Якщо в будинок прийшли колядувати – це хороша прикмета, що свідчить про удачу, достаток і багатий врожай. В якості подяки колядникам дають гроші та солодощі. Колядки на Різдво співають не тільки в Росії, але і у всіх слов’янських народів. Також часто можна бачити різдвяний вертеп, в якому хтось зображує козу, хто-то риса, хтось пастуха та ін.

Як святкувати Різдво і святвечір

Напередодні Різдва люди намагалися створити вдома атмосферу миру, щастя і благополуччя. Для цього ретельно готувалися до свята. Працювали всі разом, дружно, щоб весь рік пройшов в мирі та злагоді.

Читайте також:  Навруз 2021: коли, якого числа свято, дата

Господині прибиралися і готували на Святвечір лише пісні страви, а на саме свято м’ясні страви і ароматну випічку з різними начинками. Дівчата прикрашали приміщення, перестирывали рушники і скатертини, вирізали витинанки. Із соломи плели особливу конструкцію, яку підвішували під стелею.

Поки жінки займалися будинком, чоловіки наводили порядок у дворі і доглядали за худобою: годували, поїли. Також треба було повернути в будинок те, що було залишено, або те, що позичали.

У Святвечір господар з хлібом і ладанкою ходив по всіх приміщеннях, захищаючи все своє господарство від злих сил.

З сутінками чоловіки заносили до хати дідух, що втілює родючість, благополуччя, достаток і той, що виганяє нечисть. Дідух займав почесне місце під образами. Поряд з дідухом клали калач як символ добробуту і благополуччя.

Різдво 2021: дата, якого числа будеДідух
Після вечері діти носили кутю своїм хрещеним, вітаючи їх зі святом.

Що можна робити на Різдво

Є речі, які обов’язково потрібно зробити, щоб рік пройшов у мирі, достатку і любові:

 • У цей день запалюють свічки і читають молитви. Згадують тих, хто не зібрався за столом з якоїсь причини. Для них на столі ставлять окремі прилади.
 • В ніч на Різдво відчиняють всі вікна, щоб в будинок увійшов свято.
 • Треба обійти все господарство, подякувати за все, що є. Гарні слова і побажання говорять один одному всі члени сім’ї. Потрібно пробачити близьким всі образи, щоб позбутися негативних емоцій.
 • На свято одягають новий одяг. Також намагаються купити і новий посуд.
 • Колядувати всім дружно прямо не виходячи з-за столу.
 • Зустріти колядників, запросити в будинок, вислухати, подякувати і обов’язково щось дати їм.
 • Вважається, що якщо загадати в різдвяну ніч бажання, то воно обов’язково збудеться.

Різдво Христове 2021: що не можна робити 7 січня

Щоб не привернути нечисть і не накликати нещастя в наступаючому році, не можна:

 • Це велике свято, тому працювати у цей день не можна. Також не можна займатися господарством. Всі справи потрібно завершити до торжества. Суворо заборонено шити, інакше можна залучити злих духів.
 • Не можна полювати, інакше з мисливцем може статися нещасний випадок.
 • Не можна зустрічати різдво в чорному вбранні, бо це колір печалі і він не доречний в такий світлий день.
 • Сваритися та сперечатися. Краще говорити менше і тихіше.
 • Не можна виходити з-за столу до закінчення вечері. А також залишати будинок під час трапези.
 • Не можна переїдати, пробуйте все, але потроху.
 • Не допомогти тому, хто попросив про допомогу.
 • Не пускати колядників до хати, проганяти їх, нічого їм не дати.
 • Залишатися в цей день на самоті.
 • Гадати. Для цього краще вибрати Щедрий вечір або Водохресний святвечір. Якщо є бажання дізнатися майбутнє, краще проводити ритуали після Різдва.
 • Неодруженим парубкам і незаміжнім дівчатам не можна сидіти на розі.
Читайте також:  Святочні Ворожіння: на судженого, на майбутнє, на любов і долю

Різдво 2021: дата, якого числа буде

Різдвяні ворожіння і прикмети

Наші предки обожнювали гадати. Це було улюбленою забавою кожної незаміжньої дівчини. Традиційні ворожіння зараз не так широко поширені, але все одно користуються популярністю.

 • Ворожіння на воску. Брали миску з водою, у нього поволі виливали розплавлений віск свічки. За застиглої фігурці передбачали майбутнє.
 • Ворожіння на кавовій гущі. Варили густий кава. Перед тим, як випити напій, чітко формулювали запитання. Пили каву, залишивши трохи напою на дні чашки. Залишок круговими рухами взбалтывали, накривали чашку блюдцем і перевертали. Потім чекали, поки кавова гуща стече і розглядали розводи, які утворили малюнок.
 • Ворожіння з гребінцем. В різдвяну ніч дівчина клала гребінець під подушку, примовляючи: «Суджений мій, причеши мою голову». Хто присниться, той і майбутній чоловік.
 • Ворожіння з черевиком. Дівчина знімала лівий черевик і кидала за ворота. Куди покаже ніс башмака, в ту сторону заміж і покличуть.

Народні прикмети:

 • Якщо на Різдво першою гостею виявиться жінка, то члени родини будуть у цьому році багато хворіти.
 • Якщо на Різдво щось втратити, то рік буде наповнений втратами і розчаруванням.
 • Якщо довелося знайти щось потрібне, то це до достатку.
 • Якщо випадково розлився чай або каву, то це говорить про хороших новинах.
 • Якщо в цей день небо зоряне і випало багато снігу, то урожай буде багатим і рік буде ситим.

Різдво 2021 – це те свято, якого чекають з нетерпінням і трепетом величезна кількість людей в різних країнах. Свято Різдва – це ясна і тиха радість, яка наповнює серце любов’ю, а душу спокоєм.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021