Радониця в 2021 році: якого числа батьківський день

Радониця або Радуниця святкується на дев’ятий день після Воскресіння Христового. Це свято дає можливість розділити радість живих з мертвими. В цей час поминають покійних, в обов’язковому порядку йдуть на панахиду, відвідують могили на кладовищі, збираються всією сім’єю за обіднім столом, говорять щось хороше і світле. Радониця в 2021 році – якого числа? Що дозволено і що заборонено робити на свято? Детальніше читайте далі.

Якого числа Радониця в 2021 році

Радониця в 2021 році: якого числа батьківський день
В який день буде Радуниця, залежить від дати Великодня. Великдень символізує перемогу над смертю і над сумом, це час для радості і любові. Аж до дев’ятого дня після Христового Воскресіння поминати померлих не можна. Радониця – п’ятий батьківський день у році і перший поминальний день після Великого посту. У 2021 році вона випадає на 11 травня.

Поминальні дні за православним календарем

Протягом року православна церква відзначає кілька днів особливого поминання покійних. У ці дні служать панахиди за померлими, а на поминальних літургій читають молитви за упокій. Віруючі вшановують пам’ять своїх покійних родичів, провідують могили на кладовищі.

Всього в православному календарі сім батьківських днів:

  • 3 суботи проходять під час Великого посту, на другої, третьої та четвертої тижня.
  • 2 суботи називаються вселенськими – М’ясопусна і Троїцька, в ці дні моляться за всіх померлих православних.
  • Радониця. Коли Радониця у православних, тоді Великдень для померлих. Зазвичай в Росії і в Білорусі Радониця наголошується на Фоміній тижня, у вівторок.
  • Димитрівська субота – осінній день поминання.

Дата проведення поминальних днів встановлюється щодо дня тижня та інших церковних свят.

Християнський сенс назви свята Радониця

Назва цього весняного свята походить від слова «радість». Спочатку це може прозвучати дивно, адже смерть і поховання ніяк не в’яжуться з радістю, а скоріше з сумом, тугою і сльозами.

Як і багато інші православні свята, Великдень і Радониця пов’язані між собою. Радоницу навіть називають Великоднем для померлих душ. В цей день живі несуть предкам звістка про те, що Христос Воскрес.

Читайте також:  Гороскоп Козерога на 2020-й рік Щура: повна версія!

Що можна і не можна робити в свято

Треба молитися про всіх померлих православних християн і, звичайно, не забути пом’янути своїх предків. Вважається, що душі потребують молитвах, тому що самі не в змозі зробити це. Молитися про покійних починають ввечері напередодні свята. У церквах служиться парастас або Велика панахида, де треба бути присутнім особисто. У ці дні не тільки пишуть і подають поминальні записки про упокій, але і подають милостиню, а також роблять добрі вчинки.

На Радоницу не можна сумувати й тужити. Це світле свято, тому тужити й нарікати не пристало. Замість того щоб плакати з приводу смерті рідних, треба радіти їх переходу у вічне життя. Не можна сваритися, злитися і з’ясовувати відносини.

Працювати на свято можна, якщо є в тому потреба. Краще уникати важких фізичних навантажень. Від активних домашніх турбот варто відмовитися, прибирання та прання відкласти на інший день. Не можна працювати на землі, кажуть, що все посаджене в цей день, не принесе врожаю.

По можливості потрібно заздалегідь домовитися з батюшкою, щоб він прийшов на могилу до рідним для здійснення літії. Перш ніж зайти на територію кладовища, треба зупинитися і перехреститися тричі. На виході слід повторити цю дію. Це вияв поваги до покійним і оберіг від злих сил. Прийшовши додому, потрібно вмитися святою водою.

На кладовищі в першу чергу треба поставити запалену свічку. Потім промовити молитву. Після слід згадати покійного, подумки поговорити з ним. Не можна говорити «небіжчик», адже вони там всі чують і можуть распереживаться, тому краще називати по імені або по спорідненості – мама, тато. На завершення необхідно забратися на могилі, привести надгробок в порядок. Не слід влаштовувати застілля на могилі, при бажанні можна трохи перекусити. Їсти і пити на кладовищі не заборонено, але й не заохочується церквою.

Радониця в 2021 році: якого числа батьківський день
Не рекомендується залишати паски, яйця та іншу їжу на могилах, а також алкоголь. Душам покійних потрібні молитви, але ніяк не їжа. Неприпустимо поминати мертвих міцними спиртними напоями. Церква негативно ставиться до вживання алкоголю на могилах. Дозволено лише трохи вина за поминальним столом в обід або ввечері.

Читайте також:  Новорічні канікули у В'єтнамі 2020: відпочинок в січні і ціни

Замість того щоб залишати на могилі цукерки, паски або крашанки, краще роздати знайомим, нужденним або віднести в церкву.

Пишне застілля не влаштовують, але сім’я може зібратися за поминальним обідом або вечерею. Багато господині готують кутю або сочиво, хоча це і не обов’язково. Також печуть млинці.

На Радоницу не вінчаються, тому що у вівторок напередодні пісних днів обряд вінчання не роблять. А ось хрестити дитину можна в будь-який день, заборон немає. Правда, хрестини може бути нелегко організувати в цей день, адже священнослужителі займаються поминанням.

Традиції, обряди та прикмети свята

Спочатку Радоницами або Тризнами іменувалися божества, які втілювали шанування померлих, зберігали душі покійних. Наші праотці приносили жертви Радоницам. З часом слово «тризна» стали розуміти як поминки, а «радониця» – поминання. Живі особливо хотіли задобрити померлих навесні, під час відновлення й переродження природи.

Свято бере витоки в язичницькі часи. Язичники вірили в те, що після смерті люди переходять в інший світ, де починається інше життя. Повернутися в цей світ була можливість в окремі дні року. Живі намагалися задобрити душі померлих, щоб вони допомогли їм у вирішенні складних проблем. Мертвим робили всякі дари, наприклад, вино наливали прямо на землю.

У слов’ян Радониця безпосередньо відноситься до свята родючості. Для багатьох людей урожай був головною цінністю. Вважалося, що оскільки померлі перебували в землі, то могли вплинути на родючість. У язичницькі часи кладовища почитали як святі місця, з приходом християнства нічого не змінилося.

Наші предки відзначали Радоницу без жалоби, навпаки веселилися, співали і танцювали. Вони говорили, що про покійних треба не плакати, а радіти. Не можна забувати про покійних, тому що пам’ять про предків – основа життя і історія роду.

Християни прив’язали Радоницу до Великодня, визначивши для дня поминання наступний вівторок після великоднього тижня.

Читайте також:  Як зробити пропозицію руки і серця в Новий рік?

Один час існувала традиція христосуватися з покійними, закопуючи на могилах крашанки, але до наших днів не дійшло.

Зараз прийнято нести на кладовище фарбовані яйця і паски. Але традиція їсти на кладовище поступово сходить нанівець. Краще забратися на могилі, запалити лампадку, поставити квіти. Треба не забувати говорити з предками, поділитися проблемами, розповісти про хороше.

Якщо людина далеко від місця поховання свого родича, то можна піти на найближчий кладовищі. Треба знайти будь-яку могилу з ім’ям, як у померлого рідного, запалити свічку і покласти квіти.

Радониця в 2021 році: якого числа батьківський день
Існує обряд для полегшення душі перебування в царстві Божому. Для цього треба придбати в храмі 12 свічок, повернутися додому і одночасно запалити всі свічки близько фотознімку покійного. Потім, хрестячись, попросити Господа помилувати душу покійного, бути до неї милостивим і пробачити всі гріхи. Потім свічки слід загасити і в цей же день віднести в храм.

У цей святковий день народ просить у Всевишнього виконати їх нематеріальні бажання: щоб був хороший урожай, щоб було поповнення в сім’ї та ін.

Прикмети на Радоницу кажуть:

  • Якщо в цей день новомісяччя, то врожай буде багатим.
  • Чим більше роздати їжі «на спомин», тим більше отримають покійні родичі на тому світі.
  • Якщо людина не буде поминати рідних, то після його смерті теж ніхто не буде згадувати.
  • Той, хто першим прийде на кладовищі в цей день, отримає особливе благословення і заступництво від покійних.
  • Якщо в цей день народиться малюк, то він буде володіти тими ж якостями, що були у поминаемого родича.
  • Якщо за вікном дощ, то це хороший знак. Можна вийти на вулицю і вмитися «на щастя».

Радониця в 2021 році – один із днів поминання, коли треба обов’язково відвідати храм, а потім і могили предків. Душі померлих потребують молитвах. Молитви полегшують їм існування в іншому світі. Живі можуть і повинні допомагати своїм покійним родичам. Регулярно молячись, можна поміняти загробне доля покійних і наблизити їх душі до раю.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021