Православні пости в 2021 році: коли починаються, календар з датами

Пост для православних віруючих мають особливе значення. Він дозволяє очистити тіло і зцілити душу, тим самим долучившись до церкви і самому Спасителю. Недарма в особливих боголюбцев прийнято вітати один одного з настанням посту – для них це час порятунку. Кожен рік складається новий календар постів, оскільки він залежить від дат великих перехідних свят. Коли починаються і закінчуються православні пости в 2021 році, ви дізнаєтеся прямо зараз.

Періоди приписи постів в православ’ї

Першим біблійним постом був заборону Адамові їсти заборонений плід з Древа пізнання добра і зла. Ослухавшись веління Господа, він накликав на все людство біди і випробування. Сьогодні пост зайняв ключове місце в православному віруванні, а в справі порятунку душі встав на одну сходинку з молитвою і церковними таїнствами.

Календар постів включає такі періоди обмежень:

 • тривалі пости – включають кілька тижнів заборон;
 • одноденні пости по середах і п’ятницях – пов’язані з історією Нового Заповіту, згідно з яким у середу Ісус був зраджений Юдою, а в п’ятницю страчений на Голгофі;
 • одноденне пощение – рекомендується дотримуватися в будь-яку тиждень, крім Суцільних седмиць, повністю звільнених від обмежень;
 • напередодні великих свят.

Суцільні седмиці, в дні яких пост не дотримується, приурочені до церковних свят:

 • Різдва – період з 7 по 18 січня більше відомий як Святки і являє собою низку святкових днів;
 • Великодня – у Світлу седмицю прийнято розговлятися після Великого посту і радіти Христового Воскресіння. У 2021 році розпочнеться пасхальна седмиця 3 травня і завершиться 9 травня;
 • Троїце – седмиця припадає на наступний тиждень після свята – з 21 по 27 червня 2021 року.

Православні пости в 2021 році: коли починаються, календар з датами

Не дотримуються посту тиждень Митаря і фарисея – з 22 по 28 лютого, а також в тиждень, що передує Великому посту – з 8 по 14 березня 2021-го. В народі її називають Масницею і проводять дуже весело, не обмежуючи себе в бенкетах і гуляннях.

Розрізняють 5 ступенів строгості поста:

 • відмова тільки від м’ясних продуктів;
 • відмова від м’яса і молокопродуктів;
 • відмова від риби і дарів моря;
 • повна відсутність в їжі тваринного та рослинного походження;
 • повне голодування.

Останні, самі суворі табу підходять тільки для абсолютно здорових людей та представників монашества. Віруючим похилого віку, дітям, вагітним, а також хворим християнам рекомендується дотримуватися першу ступінь посади, відмовляючись тільки від м’ясної їжі.

Багатоденні пости у православних

Розклад багатоденних обмежень раціону щорічно включає чотири тривалих пости – Великий, Петрів, Успенський і Різдвяний.

Читайте також:
Коли настане Китайський Новий рік 2021, якого числа закінчується

Харчування в ці дні будується за наступними правилами:

 • на весь період діє заборона на споживання м’яса;
 • по середах і п’ятницях запроваджується особливо суворе пощение;
 • в деякі дні діє заборона на вживання гарячих страв;

в ряд церковних свят, що припадають на час приписи постів, дозволено включати в раціон рибу і червоне вино.

Великий піст

Самим важким і тривалим є Великий піст, що передує Великодню. Бо Воскресіння Христове – свято з перехідною датою, і час посту буде випадати на різні числа. Знаючи дату Пасхи, можна легко визначити, з якого числа почнеться самий суворий період обмежень.

У 2021 році Великдень випадає на 2 травня, а значить 1 травня православним останній день приписи постів. А оскільки тривалість Великого посту завжди становить 48 днів (Чотиридесятниця), то отримаємо дату його настання – 15 березня.

Великий піст: 15.03.2021–01.05.2021 рр. включно.

Мета цього періоду – підготовка до святкування Великодня та спогад поневіряння Ісуса в пустиню, де він провів 40 днів без їжі і їжі, рятуючись від диявольських спокус. Протягом 7 днів до настання Великодня слід дотримуватися таких правил:

 • виключити з меню м’ясо, яйця, рибу, молоко і всі страви, які містять ці продукти;
 • у перший день посту 15 березня, а також у Чистий понеділок 29 квітня рекомендується поголодувати;
 • особливо строгий піст припадає на перший та останній тижні – з 15 по 21 березня та з 26 квітня по 1 травня. У ці дні рекомендується сухоїдіння і відмова від олії;
 • в будні дні прийнято куштувати їжу одноразово ввечері, а по вихідних дозволяється влаштовувати ще й обідню трапезу;
 • холодна їжа без олії споживається по понеділках, середах і п’ятницях;
 • по вівторках і четвергах можна вживати гарячі страви, але теж без додавання рослинних олій;
 • по вихідним (за винятком Страсної суботи) страви можна помаслить, а завершити трапезу келихом виноградного вина;
 • у Страсну п’ятницю, яка випадає в 2021 році на 30 квітня, не можна трапезувати до моменту винесення плащаниці.

Православні пости в 2021 році: коли починаються, календар з датами

Невеликі послаблення посту вирішуються в дні великих свят:

 • Благовіщення – 7 квітня;
 • Вербна неділя – 25 квітня;
 • Лазарева субота – 24 квітня.

Петрів піст

До цього посту духовенство закликає в пам’ять про двох особливо шанованих апостолів. Тривалість періоду строгості залежить від дати Трійці, яка, в свою чергу, відраховується від дати Великодня. Закінчення приписи постів завжди припадає на переддень свята Петра і Павла, який щорічно відзначається 12 липня.

Відповідно, чим раніше настає Великдень, тим більш тривалим очікується час утримання. У 2021 році Пасха буде пізньою, а значить християн очікує відносно короткий річний пост. Він триватиме всього 14 днів розпочнеться відразу після суцільної Троїцької седмиці 28 червня, а завершиться 11 липня. Дотримуватися обмежень у цей час найпростіше – новий урожай овочів, фруктів і ягід дозволяє істотно урізноманітнити раціон. У спеку добре йдуть до столу борщ, ботвінья, окрошка, приправлений свіжою соковитою зеленню.

Читайте також:
Червона гірка в 2021 році, якого числа, Антипасха, Фомина неділя

Петрів піст: 28.06.2021–11.07.2021 рр. включно.

Літній піст відрізняється помірною строгістю, а графік харчування слід будувати за такими принципами:

 • сухоїдіння по середах і п’ятницях;
 • страви без олії по понеділках;
 • в інші дні в раціон можна включати круп’яні страви з рослинними оліями, гриби і рибу, а ось м’ясо і їжа тваринної природи і раніше під забороною.

Обмеження знімаються в дні пам’яті якихось великих святих, а також під час храмових свят. У ці дні допускається споживання рибних страв.

Успенський піст

Кульмінацією літа стає період приписи постів, присвячений Успінню Богородиці. Він провіщає велике свято з непереходящей датою і завжди припадає на один і той же часовий проміжок.

Православні пости в 2021 році: коли починаються, календар з датами

Успіння християни східного обряду святкують 28 серпня – відповідно останнім днем утримання значиться 27 серпня. Починається багатоденний піст 14 серпня, отже, його тривалість завжди становить рівно два тижні.

Успенський піст: 14.08.2021–27.08.2021 рр. включно.

Цим періодом обмежень священнослужителі закликають нас до наслідування Божої Матері, яка перед смертю перебувала в постійній молитві і пощении. Вважається, що Богородиця тим самим клопотала за все людство перед Господом.

Незважаючи на те, що Успенський піст досить нетривалий, за суворістю він не поступається Великому і проводиться за тими ж принципами. Забороняється їсти скоромну їжу та солодощі, а риба дозволена тільки в свято Преображення, який відомий нам як Яблучний спас.

На Успіння належить розговлятися, але тільки в тому випадку, якщо свято випадає на третій або п’ятий дні тижня. У цьому випадку послаблення стосується лише рибних страв, а розговлятися покладено на наступний день після урочистості. У 2021 році Успіння православні святкуватимуть у суботу, тому дане правило не діятиме.

Різдвяний піст

Це ще одне багатоденне пощение з постійними датами, старт якого завжди припадає на 27 листопада. Тривалість становить 40 днів, а розговлятися прийнято на Різдво – 7 січня.

Різдвяний піст: 28.11.2021–06.01.2022 рр. включно.

Це час присвячено тілесному і духовному очищенню, яке дозволить зустріти свято Христового Різдва з чистою душею і покаянним серцем. Своїм пощением кожен християнин приносить Господу вдячну данину за його жертву, і тим самим готується до єднання з знову народженим Ісусом.

Читайте також:
Затребувані професії в 2021 році: список

Православні пости в 2021 році: коли починаються, календар з датами

Пост, присвячений Різдву, не відрізняється підвищеною твердістю. Його основу складають овочі, зернові, бобові та гриби, а от продукти тваринного походження знаходяться під суворою забороною.

Розклад приписи постів включає такі приписи:

 • в період з 19 грудня по 1 січня кожну суботу і неділю дозволено риба, а в середу і п’ятницю доведеться задовольнятися лише сухою їжею;
 • у дні предпразднства з 2 по 6 січня 2022-го року доведеться повністю відмовитися від рибних страв, зате у вихідні можна гарячі страви з олією;
 • у різдвяний Святвечір 6 січня наказується голодувати до появи на небі першої зірки.

У вечір напередодні Різдва православні куштують кутю – рисову кашу з додаванням родзинок або зварені в меду пшеничні зерна.

Календар з датами усіх багатоденних постів представлений на малюнку нижче. У ньому вказані три ступеня строгості, які по силам дотримуватися простим мирянам.

Православні пости в 2021 році: коли починаються, календар з датами

Як правильно тримати піст

Розглядати православні пости тільки як певну дієту в корені невірно. У ці дні наказано не тільки дотримуватися особливого харчування, але і дотримуватися християнську “дисципліну”, що дозволяє наблизитися до Бога.

Час молитви. Священнослужителі не втомлюються повторювати, що головна мета будь-якого посту – невпинна молитва. Саме на це й спрямовані всі обмеження в їжі – звільнити думки від обжерливості, зайнятися самосозерцанием і наданням внутрішнього спокою. У цей період покладається читати ранкове і вечірнє правило і додавати щось до щоденні молитви з благословення духівника. В молитвах прийнято просити Божественної благодаті й сили, допомоги у кримінальних справах та зміцнення в світлих помислах.

Церковні служби. Безумовно, сучасна людина не має можливості відвідувати абсолютно всі богослужіння – так, як це робили наші предки. Але виділити час хоча б на кілька особливо важливих служб зобов’язаний кожен справжній віруючий. Бажано взяти участь у Таїнстві соборування, яке масово проводиться у всіх храмах, – дізнайтеся про найближчі ритуали і виберіть для себе зручну дату. Після Соборування при першій можливості рекомендується причаститися – побувати на найближчій літургії з обов’язковим відвідуванням вечірньої служби напередодні.

Відносини з ближніми. Православний піст – найкращий момент для примирення і вирішення конфліктів з близькими людьми. Гнівливість, злостивість, лихослів’я, образливість і гординя – великий гріх не тільки в дні харчових обмежень, але і в християнському житті в цілому. У дні посту прийнято відмовлятися від розваг і відвідування розважальних заходів.

Пост необхідно тримати розважливо, дотримуючись у всьому “золотої середини”. Обмеження повинні бути посильними і не заподіювати вам страждань. Попередньо рекомендується порадитися зі священиком щодо суворості обмежень і щоденної молитви.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021