Нове десятиліття починається у 2020 або 2021 року | коли і чому

Вважати тимчасові інтервали десятиліттями не просто зручно – багато вносять в зміну десятків років особливий сенс. Нульова порядкова цифра року виступає символом оновлення, очікування змін в житті, а деякі приписують їй містичні властивості. Але от у плані назв і зміни річних декад розходяться думки не тільки обивателів, але і іменитих учених. Нове десятиліття починається у 2020 або 2021 році? Відповісти на це питання, як виявилося, не так-то просто, але ми спробуємо внести ясність у математичну дилему.

Аргументи на користь 2020 року

Якщо звернутися до словників та енциклопедій, то ми побачимо, що календарним десятиліттям називається часовий проміжок, що включає десять календарних років. Причому сенс цього тлумачення може бути дуже широким:

  • математичне позначення років, чиї десятки починаються однією і тією ж цифрою (2010-2019 рр.);
  • історичне позначення певного періоду незалежно від числового позначення (приміром, останнє десятиліття радянської епохи).

Слідуючи математичним принципом, логічніше припустити, що нове десятиліття починається зі зміною третьої цифри порядкового числа року. Тобто старе десятиліття в нашому випадку закінчується в 2019 році, а в 2020-му починається нове. Свою думку з цього приводу висловив навіть Ендрю Новик – науковець Національного інституту стандартів і технологій США. Відповідаючи на питання, коли ж почнеться нове десятиріччя, він відповів, що в якості відправної точки зручніше вважати рік, що закінчується цифрою нуль. Його аргумент звучав так: “Ви б не сказали, що чоловік 1970 року народження – виходець з шістдесятих, чи не правда?”

Нове десятиліття починається у 2020 або 2021 року | коли і чому

Астрономи стверджують, що поділ на десятиліття взагалі не несе ніякої важливості, оскільки порядкове число є лише позначенням кількості витків нашої планети навколо Сонця. Вони вважають, що відлік можна вести так, як зручно окремо взятій людині.

Читайте також:  Петрів піст 2021: початок і кінець Петрівського посту

Інтерес викликає той факт, що проведене серед пересічних американців опитування на тему десятиліть показав такі результати:

  • 64% заявили, що чергова декада почнеться в 2020-м;
  • 17% висловилися на користь 2021-го року;
  • 19% опитаних вагалися з відповіддю.

Це наочний приклад “зручності”, про який заявили астрономи, – вести відлік так, як зручно простим обивателям.

В петровській Росії відлік десятиліть теж вели від року, порядковий номер якого закінчувався двома нулями. До такого обчислення Російська імперія перейшла одночасно з виходом 19 грудня 1699 р. указу про перехід з вересневого на січневий новий рік.

Аргументи на користь 2021 року

Згідно альтернативної версії, старт нового десятиліття буде дано тільки в 2021 році, а до 2020-й є заключним у другому десятку нинішнього тисячоліття. Щоб дізнатися, чому виникла така плутанина, слід звернутися до юліанським і григоріанським календарями.

Офіційно використовується в усьому світі вважається григоріанський календар. Він створений за системою Anno Domini, яка в порядкової нумерації не має нульового значення. Чернець Діонісій Ексигус (Dionysius Exiguus) заснував цю систему літочислення, спираючись на юліанський календар, де нулик ще присутній. Одиницею він позначив перший рік нашої ери, який ознаменувався важливою релігійною подією – появою на світ Ісуса Христа.

Нове десятиліття починається у 2020 або 2021 року | коли і чому

Це означає, що підрахунок років за загальноприйнятим григоріанським календарем починається не з нуля, а з одиниці. Виходить, що “застійні” сімдесяті почалися в 1971-му році, “перебудовні” вісімдесяті – у 1981-му, а “лихі” дев’яності – 1991-м. З цієї ж причини можна стверджувати, що друге десятиліття нашого століття почалося 1 січня 2011 року, а завершиться лише 31 грудня 2020-го. У свою чергу, 2030-й рік буде ставитися до двадцятих років – саме цей факт і вносить плутанину в порядкове позначення вікових декад.

Читайте також:  Новорічний Симорон 2019 - щастя товстим шаром!

Рішення дилеми

Покласти край суперечкам змогли тільки вчені Іспанської королівської академії наук – провідної наукової організації, яка займається дослідженнями в області математики, фізики, техніки і суміжних наук. Звернутися до іспанських дослідникам вирішив один з інтернет-користувачів, який настільки перейнявся числовим конфліктом, що вирішив поставити крапку в суперечці.

Так от, на запит допитливого користувача Мережі в академії наук дали чітку відповідь. Кожне нове десятиліття починається з року, порядковий номер якого закінчується на одиницю – у нашому випадку таким роком буде 2021-й. В даному питанні вчені посилаються на загальноприйнятий григоріанський календар, відлік якого починається з одиниці, а не з нуля.

Це положення підтверджує і ГОСТ ИСО 8601-2001 “Подання дат і часу”, якими керуються фахівці більшості країн СНД. Прийнятий Міждержавною Радою по стандартизації, метрології та сертифікації документ містить чіткі визначення тимчасових інтервалів. Десятиріччя в рамках стандарту не згадується, зате є визначення століття згідно з григоріанським календарем. У документі зазначено, що століттям прийнято вважати календарний рік, порядковий номер якого кратний сотні і починається з 01 року. За аналогією можна вивести і визначення десятиліття, вказавши, коли точно почнуться двадцяті роки XXI століття. Цей підрахунок буде також на користь 2021 роки, що підтверджує версію іспанських учених.

Нове десятиліття починається у 2020 або 2021 року | коли і чому

Астрологи поки не втручаються у спір представників точних наук, але вже зараз знають, яким буде наше найближче майбутнє. Розташування зірок показує, що переломним у всіх сенсах буде саме 2020-й. Роком Металевої Щури почнеться новий цикл східного календаря тривалістю дванадцять років. До того ж тут працює магія цифр – поєднання двох двійок і двох нулів, які обіцяють масу серйозних змін як всього людства, так і кожному з нас.

Читайте також:  Великий піст 2021: якого числа, коли починається

Слід розуміти, що десятиліття – всього лише одиниці виміру, які дозволяють упорядкувати минуле, майбутнє і сьогодення. У кожного з нас можуть бути свої власні десятиліття, здатні розділяти знакові події життя та особистісного зростання.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021