Навруз 2021: коли, якого числа свято, дата

Навруз у 2021 році – стародавнє свято, що дійшов до наших часів. Навруз (Новруз) присвячений приходу весни. Свято відзначають не тільки перські й тюркські народи, але і в інших країнах, зокрема в Росії. Якого числа будуть відзначати в 2021 році? Яка історія та традиції цього дня? Читайте далі.

Коли настане Навруз 2021

Навруз 2021: коли, якого числа свято, дата
Багато народів вважають Навруз своїм традиційним святом. Цей день ніяк не пов’язаний з релігією, тому дата урочистості у представників різних релігій збігається.

За ініціативою ЮНЕСКО Навруз відзначають 21 березня. У 2010 році ООН назвала це свято нематеріальною культурною спадщиною і визнала міжнародним святом з постійною датою.

Історія свята

«Навруз» з перської – «новий день». По факту це початок Нового року, згідно астрономічним календарем, або день весняного рівнодення. Зараз Навруз асоціюється з весною, з відродженням природи.

Навруз відзначався з IV століття до н. е. Хоча його святкували в основному в Середній Азії і на Сході, цей день ніяк не пов’язаний з релігією іслам. Спочатку свято присвячували сонцю та вогню.

Наші предки шанували покійних і благали про багатий врожай. Розводили багаття, щоб захиститися від злих сил і спалити все погане. Потім багаття замінили свічками. Стародавні племена відзначали цей день як настання Нового року, відродження природи, прихід весни, весняне рівнодення і початок сезонних робіт.

Перші згадки про Наврузе знайшли в священних текстах «Авести». Це велике зібрання священних книг зороастризму (стародавня релігія персів). Зороастризм базувався на одкровеннях жерця і пророка Заратустри. Він стверджував, що в день весняного сонцестояння поховали відомого героя Сіявуша.

За легендою, Сіявуша обмовили, йому довелося покинути рідний будинок, після чого його вбили. Там, де була пролита кров героя, з’явився великий червоний квітка і незвичайна смоковниця, на листі якого було видно обличчя покійного. Сіявуш став символом чесності, відданості, сміливості. Деякі історики стверджують, що Сіявуш став прототипом легенд про померлого та воскреслого божество.

Після завоювання східних земель арабами і ісламізації Близького Сходу, традиції відзначати Навруз збереглися лише у тих народів, що жили на цих землях до появи арабів та виникнення Арабського халіфату. Не всім прийняв мусульманство вдалося зберегти давні традиції. Навруз не святкують в Іраку і Сирії. Один час це свято було заборонено в Туреччині. Іран, Індія, Пакистан, Боснія і Герцеговина, Македонія, Татарстан, Дагестан, Афганістан – країни, де відбувається найбільш масштабно.

Читайте також:
Місяць Рамадан (Рамазан) в 2020 році: початок та кінець посту. Коли пост Рамадан у 2020 році?

Всесвітню популярність свято отримав в 2009 році, коли він був включений в список культурної спадщини. А на наступний рік встановили офіційну дату – 21 березня.

Зараз Навруз святкують майже по всьому світу, крім окремих арабських держав. Деякі країни закріпили свято на державному рівні і кілька днів є вихідними. Але все-таки, якщо орієнтуватися на сонячний календар, то точна дата настання Навруза може змінюватися на один день. Це трапляється у високосний рік, коли у мусульман святкування відбувається 20 березня, а не 21-го.

Традиції і звичаї Навруза

Багато традиції і звичаї свята збереглися до цих пір. Особливості кожної народності диктували відмінності в традиціях, але за великим рахунком суть скрізь однакова. В основному всі традиції пов’язані з весняним оновленням і зустріччю Нового року.

Наші предки святкували 13 днів. На завершення всі збиралися в поле, щоб зустріти Новий рік. Вважалося, що це обіцяє достаток і добробут на весь рік.

Звичай розпалювати багаття був покликаний вигнати поганих духів і очистити простір від усього лихого. Багаття розводили на площах або в полях. Народ стрибав через багаття 7 разів, щоб очиститися від гріхів і позбутися від хвороб. Схожий обряд робили з водою. Дві людини поливали один одного з відра, а потім 7 раз стрибали через струмок.

Навруз 2021: коли, якого числа свято, дата
Підготовку до свята починали за 4 тижні до свята. Кожен вівторок присвячували певної стихії (повітря, земля, вогонь, вітер), яку прославляли і звеличували. Говорили, що у цей час відбувається пробудження стихій. Після пробудження всіх стихій приходить головний елемент, символ свята – відродження.

До цього дня потрібно було розплатитися з боргами, щоб увійти в Новий рік без старого вантажу. За тиждень до свята відвідували кладовище і наводили порядок на могилах рідних.

Читайте також:
Вербна неділя в 2021 році, якого числа, дата

Зустрічати Новий рік слід у чистому будинку. Люди довірили, що щастя потрібно місце. Позбувшись від старих речей, можна звільнити місце для чогось хорошого. Тому всі намагалися завчасно навести порядок і на подвір’ї, і в оселі. З охотою викидали поламані і непотрібні речі. Прийнято було оновити будинок, пофарбувавши підлоги і побелив стіни.

Але порядку навколо недостатньо, слід постаратися навести порядок і в душі, позбувшись від негативних думок, вирішити поточні проблеми. Важливо було покаятися в гріхах, щоб увійти в Новий рік з чистою совістю.

Народ вірив, що в цей період на землю прилітають ангели. Щоб звернути на себе їхню увагу, треба було примиритися з противниками і пробачити образи. Ангели дарували хорошим людям щастя і благополуччя.

Жінки намагалися пошити всій родині новий одяг, щоб святкувати у всьому новому. Якщо не було можливості пошити нову одяг, то ретельно прали ті речі, що були.

Житло прикрашали гілками яблуні або гранатового дерева. Господині накривали стіл, святкове застілля складалося з семи основних елементів. Крім святкових страв, на стіл ставили дзеркало і стільки запалених свічок та крашанок, скільки людина сідало за стіл. Вогонь відганяв злих духів, фарбовані яйця – як символ початку нового життя, а дзеркало – як завершення всього старого. Окреме місце на столі відводилося для паростків пшениці, пов’язаних червоною стрічкою.

Свято проводили весело і з розмахом. Народні гуляння проходили після того, як родини відзначать Новий рік вдома.

Навруз 2021: коли, якого числа свято, дата
Жінки ходили під вікнами, щоб почути чужі розмови. За окремими фразами можна було передбачити, яким буде рік.

Говорили, що перша людина, хто переступав поріг будинку в новому році – показник того, яким буде рік для всього будинку. Якщо людина хороша, то він принесе в дім удачу.

У багатьох селах і містах влаштовували гучні гуляння. Всі жителі збиралися, щоб танцювати, співати і почастуватися солодощами. Незалежно від країни святкування, Навруз – добрий і світлий день, який всі люблять і чекають.

Ритуальні страви

Святковий стіл немислимий без ритуальних страв. Сім ритуальних страв повинні відповідати певним правилам: починатися на букву «з». Це обіцяє щастя і достаток в майбутньому році. На кожному столі завжди присутні:

  • сабз (пророщена пшениця) – символізує нове життя, успіх, добро;
  • санджид (маслини) – символізує мудрість і розум;
  • себ (яблуко) – символізує здоров’я;
  • сумах (барбарис) – символізує справедливість і надію;
  • сір (часник) – символізує захист;
  • суманак або сумаляк – символізує силу і багатий урожай;
  • сірко (оцет) – символізує згоду і покірність
Читайте також:
Троїцька батьківська субота в 2021 році, якого числа

Центральне обрядове блюдо – сумаляк. Його готували з борошна і меленої пророщеної пшениці. Варили суміш кілька годин в котлах. Щоб нічого не підгоріло, слід постійно помішувати. З цією ж метою котли кидали камінці. Під час приготування співали ритуальні пісні. Ті, хто знаходив у своїй тарілці камінь, раділи – адже це обіцяло добробут і успіх.

Навруз 2021: коли, якого числа свято, дата

У різних країнах прийнято відзначати по-своєму, але багато і загального: скрізь це радісний, сімейний і смачний свято.

Узбекистан гучно святкує, у великих містах і маленьких селах проходять гуляння з кінними скачками і боями.

У Киргизстані теж проводяться змагання на конях і змагання зі стрільби з лука.

В Ірані відзначають свято вуличними видовищними шоу. Артисти цирку дають вистави на вулицях міста, розважаючи зібрався натовп.

Афганістан спостерігає за вершниками, які влаштовують ігри з тілом барана.

В містах РФ проходять народні гуляння. У столиці святкують зазвичай на ВДНГ. Для святкування виділяють цілий павільйон, де звучать пісні і танці різних народів, пригощають традиційними стравами і просто весело проводять час.

Коли Новруз-байрам відзначають в Азербайджані, то гуляють кілька днів поспіль. Повсюдно влаштовують святкові застілля. Прийнято ходити по гостях і кликати друзів до себе. Обов’язковий обряд – обв’язування худоби стрічками червоного кольору. Таким чином вибирають тварин для весіль. На свято різати тварин заборонено. Також не можна сваритися і лаятися.

Навруз відзначають в Іраку, окремих районах Індії та Китаю.

Навруз у 2021 році – народне свято початку нового року і зустрічі весни для багатьох народів. Свято не має релігійного забарвлення, це просто радісний і щасливий день для людей по всьому світу.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2021-2022