Лазарева субота 2021: якого числа, традиції, звичаї

Лазарева субота в 2021 році – православне свято напередодні Великодня. Цей день є нагадуванням людям про чудесну подію, коли Христос воскресив Лазаря. Якого числа буде Лазарева субота? Що можна їсти в цей день? Які традиції та звичаї існують, читайте далі.

Якого числа Лазарева субота в 2021

Лазарева субота 2021: якого числа, традиції, звичаї
Число і дата святкування щорічно змінюються. Коли буде Лазарева субота, залежить від Пасхи. Щорічно Лазарева субота припадає на суботу 6-ї седмиці Великого посту, напередодні Вербної неділі, за тиждень до Христового Воскресіння. У 2021 році цей день випадає 24 квітня.

Історія свята

Зараз Лазарева субота і Великдень розташовані поруч, хоча історично ці дати не збігалися. Насправді воскресіння Лазаря було кількома місяцями раніше того, як Ісус прийшов у Єрусалим. Події тих часів описані в Євангелії від Івана.

Праведний Лазар мешкав поблизу Єрусалима. Христос іноді гостював у нього і вважав його одним. Одного разу Лазар тяжко захворів і через короткий час помер. На очах Ісуса з’явилися сльози, коли він дізнався про смерть одного. Христос пішов до похоронної печери і попросив прибрати камінь, преграждающий вхід. Спаситель попросив Лазаря встати і вийти. Лазар дійсно вийшов з печери.

Звістка про чудесне подію швидко розійшлася по окрузі. Коли Христос в’їхав у Єрусалим, його зустрічали з почестями натовпи народу. Лазар після того прожив у здоров’ї ще три десятки років. До речі, воскресіння Лазаря було не першим, до цього Христос вже воскрес померлих: сина жінки з Наїна і дочка юдея Яіра.

Читайте також:  Канікули у першокласників 2019-2020 році: семестри і триместри

Після остаточної смерті Лазаря поховали на Кіпрі, де він служив єпископом. Зараз там є містечко Ларнака («саркофаг»). А передмістя Єрусалиму – Віфанії, де був відроджений Лазар, в честь цієї чудової події назвали Лазарионом. Через кілька століть мощі Лазаря перевезли до Константинополя, а на Кіпрі звели на його честь церкву.

Як відзначають

Православна церква вважає воскресіння Лазаря одним із знакових вчинків, здійснених Христом. Цей вчинок символізує, що людське життя і смерть підпорядковані Господу, що завжди є надія на воскресіння для справжніх праведників.

У це велике свято всі православні прагнуть потрапити на богослужіння, а деякі навіть причаститися.

Лазарева субота 2021: якого числа, традиції, звичаї
Лазареву суботу іменують «малої Великоднем», на що вказують богослужбові тексти. Служба Лазаревої суботи проходить по Пісної Тріоді. За змістом утреня схожа з недільної, на завершення звершується літургія Іоанна Златоуста.

Віруючі просять Всевишнього зцілити їх тіла і душі, а також здоров’я для своїх рідних. Також можна в цей день помолитися про виконання заповітної мрії.

Традиції і звичаї Лазаревої суботи

Багатьох традицій і звичаїв дотримуються до цих пір.

Головний символом свята є гілки верби. Це дерево зацвітає одним з перших, тому символізує відродження.

У часи Христа, йому встеляли дорогу гілками пальм при вході в Єрусалим. В наші дні замінила верба пальмові гілки. Народ запасається гілочками верби напередодні, щоб на наступний день піти освятити їх у храмі.

Принісши додому гілки верби, ними злегка били домочадців. Вважалося, що це принесе усім здоров’я. Звертали увагу, багато зацвіло нирок. Якщо багато, то в цьому році буде щедрий урожай і багато радісних подій.

У цей день сіяли горох. Вважалося, що він добре вродить. Перед посівом слід помолитися.

Читайте також:  Що подарувати дружині на Новий рік? Ідеї на будь-який бюджет

Наші пращури слідкували за тим, як ведуть себе змії і ящірки. Якщо вони радіють появі сонечка й виповзають погрітися, значить, скоро потеплішає.

Що можна і не можна робити в Лазареву суботу

Щоб відзначити правильно, треба знати, що можна робити і що не можна робити в такий день.

Церква не рекомендує:

  • виконувати важку роботу, робити справи по будинку;
  • скандалити, підвищувати голос, злитися і виявляти будь-який негатив;
  • брати участь у гулянках і веселих застіллях;
  • ходити на полювання або рибалку;
  • пити алкоголь (виняток становить трохи кагору);
  • відмовляти тим, хто просить допомоги;
  • топтати крихти, які впали зі столу.

Дозволяється сходити на богослужіння, причаститися, зібратися з друзями за святковим столом. На Лазареву суботу треба постаратися зберігати оптимізм і гарний настрій, думати про хороше і не бажати нікому зла.

Що можна їсти

Свято випадає на період Великого посту. Тим, хто дотримується посту, дозволено трохи відступити від суворих правил. Наприклад, в цей день дозволено вживати рибу та ікру, гарячі страви з олією і невелика кількість кагору.

Господині заздалегідь готують особливий стіл. Головною стравою часто виступає відкритий рибний пиріг. Ще на стіл ставлять пиріжки з капустою і грибами, солодку випічку.

Лазарева субота в 2021 році – стародавнє свято з глибоким змістом. Завдяки воскресіння Лазаря багато увірували в Спасителя, тому православні приділяють цьому дню особливу увагу.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021