Батьківські суботи в 2021 році: дні поминання покійних

Батьківські суботи в 2021 році – спеціально встановлені дні, коли прийнято поминати всіх, що покинули цей світ і стали частиною царства Божого. Смерть – це перехід у потойбічний світ. Мертві не перестали існувати, тому не можна припиняти молитися про них. Щирі благання з’єднують душі живих з мертвими.

Православні вимолюють помилування для душ близьких та інших покійних, які були схильні до обряду хрещення. Коли пройдуть дні поминання покійних, підкаже православний календар. Дати змінюються, оскільки співвідносяться зі Світлим Христовим Воскресінням. Які дні є поминальними? Скільки батьківських субот році і якого числа? Що дозволено і що не дозволено робити? Давайте розбиратися.

Що таке Батьківська субота

Батьківські суботи в 2021 році: дні поминання покійних
Є різні трактування, чому поминання відбувається в суботу.

Згідно з першою, Бог створив землю за шість днів, а на сьомий відпочивав. Досить довго сьомим днем була субота. День відпочинку і спокою добре підходить для вшанування пам’яті небіжчиків.

За другою версією «субота» позначає «клопотання». Поминаючи покійних, люди просять про них перед Господом. А ще прийнято подавати милостиню жебракам, щоб надати померлим духовну допомогу.

Назва «батьківська» походить від звичаю називати померлих «батьками», інакше кажучи, відправилися до праотців. За іншою версією таку назву тому, що віруючі найчастіше спершу шанують батька з матір’ю.

Скільки в році батьківських субот

Календар виділяє 7 батьківських днів з постійно мінливої датою.

Батьківські суботи в 2021 році

  • 6 березня – М’ясопусна.
  • 27 березня, 3 і 10 квітня – Суботи Великого посту.
  • 11 травня – Радониця.
  • 19 червня – Троїцька.
  • 6 листопада – Димитрівська.

Що таке Вселенські батьківські суботи

М’ясопусна і Троїцька субота – Вселенські. Вони повністю присвячені молитвословию про покійних православних за весь час і відрізняються винятковою богослужбових порядком.

Вселенська батьківська субота м’ясопусна

Велика батьківська субота, вона ж Вселенська наголошується на М’ясопусним седмицю, за 48 днів перед Великоднем. Найчастіше святкується в лютому або на початку березня. У 2021 році відзначать навесні, у березні, 6-го числа.

Читайте також:
Міньйони 2, мультфільм 2020 року: трейлер, новини і чутки

Священнослужителі проводять особливі обряди. У церкві згадується Страшний суд. Слід старанно молити за тих, кому необхідна допомога у потойбічному існуванні. Живі повинні шанувати пам’ять покійних братів і сестер, своєю турботою служити на спасіння їхніх душ. На богослужінні спершу поминають всіх покійних, а вже потім своїх родичів. У Всевишнього просять відпустити гріхи і дарувати вічне заспокоєння.

Можна працювати і займатися домашнім господарством. Господині готують поминальну трапезу. На стіл кладуть непарна кількість страв, обов’язково повинна бути кутя. Кутю несуть освятити і тільки потім приступають до поїдання. Також готують млинці, пригощають ними жебраків і дітей у дворі.

Батьківські суботи в 2021 році: дні поминання покійних

Троїцька батьківська субота

Оскільки проходить напередодні Трійці, то назву отримала на честь цього світлого дня. У 2021 році – це 19 червня.

Сьомий четвер після Воскресіння Христового називали Семик. Вважалося, що весна йде і приходить літо. Символ свята – береза. Люди наряджали берізку, пов’язуючи на гілки яскраві стрічки. З ранку народ йшов на кладовища провідувати спочилих родичів. До обіду ходили на богослужіння, захопивши гілки і свіжу траву. Після служби починалися гуляння, а до вечері сходилися за святково накритим столом.

Було прийнято поминати померлих неприродною або насильницькою смертю, тих, чия душа не отримала заспокоєння. У минулі часи на околиці зводили невелика споруда, де влаштовували місце поховання. Туди потрапляли тіла тих померлих, про яких не було ніякої інформації, а також жертв нещасних випадків і самогубств. У загальну могилу клали тих, кого не треба було ховати на кладовищі. Поховання відбувалося урочисто, на похорон сходилися помолитися всі віруючі. Поховання і поминання проводилися на пожертви парафіян.

Щоб правильно пом’янути померлих, слід прийти на ранкову службу і перед початком написати записку з іменами покійних. Після сходити відвідати могилки на кладовищі. Залишати кладовищі потрібно з хорошими думками, адже на наступний день буде світле свято і засмучуватися недобре.

За вечерею вся родина збирається за поминальною трапезою. Не можна занадто веселитися, поширювати плітки, сваритися, підвищувати голос, не рекомендується вживати спиртне.

Батьківські суботи 2-ї, 3-ї та 4-ї тижнів Великого посту

По будніх днях у Великий піст поминання покійних проходить не так часто. Церква визначила дні сугубого поминання покійних в пост. Це суботи на 2-й, 3-й і 4-й тиждень посту. У 2021 році одна субота у березні – це 27 число і дві в квітні – 3 і 10 числа. В ці дні і напередодні в п’ятницю в церквах завжди багато народу. Всі хочуть поставити свічки, подати записки, помолитися за померлих близьких. Після літургії звершується панахида, всі присутні звертаються до Бога з благанням про прощення гріхів покійних.

Читайте також:
Ураза-байрам в 2021 році, якого числа, початок і кінець

Батьківські суботи в 2021 році: дні поминання покійних

Радониця

Радоницу ще називають Радуниця – це перший поминальний день після Великодня. Це свято радісного поминання мертвих, радість з приводу воскресіння Сина Божого, перемоги над смертю і прийдешнього загального воскресіння раніше померлих, хрещених.

У 2021 році випадає на 11 травня. На цей день поминання ходять в храм, щоб читати молитви во славу нині покійних. Важливо подати записку з ім’ям покійного для поминання на першій частині літургії – проскомідії. Можна принести освятити паски, крашанки, цукерки і вино. Потім частина їжі треба роздати жебракам і дітям, а решта з’їсти самим.

Люди ходять на кладовище, щоб поділитися радістю з померлими предками. Церква не рекомендує залишати на могилах їжу, алкоголь або поминати померлих на цвинтарі. Краще організовувати поминальна вечеря вдома.

Батьківські суботи на честь загиблих воїнів

Виділені спеціальні дні, коли поминають померлих воїнів. Ці дні безпосередньо пов’язані з історичними подіями, тому дати чітко встановлено:

  • 9 травня – День пам’яті воїнів, які загинули у Великій Вітчизняній війні.
  • 11 вересня – День поминання православних воїнів, які загинули в Російсько-турецькій війні.

Димитрівська батьківська субота

Субота напередодні пам’яті св. Дмитра Солунського (8 листопада). Традиція іде ще з XIV століття, коли Дмитро Донський згадав свого друга. Спочатку поминали виключно тих, хто загинув під час битви, але з перебігом часу традиції змінилися і тепер це день поминання для всіх.

Наші праотці у цей день проводжали осінь і зустрічали зиму. Господині прибиралися в хаті, а хлопці наводили порядок у дворі. Вранці всією сім’єю ходили до церкви, а після обіду – на кладовищі. Вечеряли поминальними стравами: кутею, млинцями, узваром.

У 2021 році цей день відбудеться 6 листопада. Рекомендується відвідати храм, замовити церковну службу, зробити поминальні підношення. Православні поминають покійних християн, зокрема покійних рідних. Якщо не виходить потрапити на службу, то дозволено помолитися за упокій душ померлих вдома.

Треба їздити на кладовищі у батьківську суботу

Батьківські суботи в 2021 році: дні поминання покійних
Священнослужителі сходяться на думці, що провідувати могилки на цвинтарях – далеко не обов’язкова умова. Якщо людина хоче правильно вшанувати пам’ять предків, треба йти в храм, щоб послухати літургію і спільну панахиду. Важливо подати записку за упокій, де вказані імена покійних родичів, щоб за них молилися.

Читайте також:
Як загадати бажання на Різдво, щоб воно збулося обов'язково

Якщо є час, то дозволено навідатися на кладовищі, хоча це можна зробити в будь-який час, без прив’язки до дат. Забиратися на могилках краще напередодні поминання.

Що не можна робити на Троїцьку батьківську суботу

Небажано їсти на цвинтар і класти їжу біля могилки, особливо спиртні напої. Плоть померлих не вимагає їжі, зараз слід подумати про їх душах і благати Всевишнього, щоб він пробачив гріхи.

Не треба сумувати і плакати, про покійних слід думати зі світлою радістю. Пам’ятайте, що завтра буде велике свято – Трійця, тому засмучуватися не можна.

Не варто влаштовувати гучні гулянки і гучно веселитися, слід відмовитися від алкоголю.

Не можна займатися шиттям або вишивкою. Також не можна зв’язуватися з водою. Заборонено прати, митися і купатися у водоймах.

Що можна робити у батьківську суботу

Треба йти. Благочестиві християни відвідують богослужіння напередодні поминального дня – п’ятничним ввечері, а потім і вранці наступного дня. По можливості слід піднести подарунок жебраком. Прийнято робити приношення в прихід – їжу й вино. Їжу роздають нужденним, а вино використовують для літургії. Бажано нести в храм пісну їжу.

Можна забратися на могилах рідних.

Слід віддати борг пам’яті: розповісти дітям про їх предків, показати фото, пом’янути добрим словом.

Наводити порядок, готувати і робити інші побутові справи не забороняється. Але краще все-таки забратися заздалегідь, щоб зустріти суботу вже в чистоті. На городі краще нічого не садити, вважається, що саджанці будуть погано рости.

Можна сходити в лазню або просто прийняти ванну.

Хрестити дітей дозволяється. Варто заздалегідь домовитися про обряді, інакше можна потрапити на літургію і доведеться довго чекати. А ось причаститися краще в недільний день.

Батьківські суботи в 2021 році – прямий доказ, що про покійних не забувають. Про смерть треба завжди пам’ятати. Це протвережує і допомагає правильно розставити пріоритети. Нині живуть здатні надати безцінну допомогу покійним, якщо будуть часто молитися про їх упокое. Звичайно, поминання померлих не зводиться до кількох днів. Але в батьківські дні всі люди відвідують церкву і об’єднуються в єдиній молитві.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2021-2022