Історія новорічної іграшки на ялинку

Як з’явилася традиція прикрашати новорічну ялинку?

Історія ялинкової іграшки, як дзеркало, відображає події, що відбуваються. Змінюються епохи, вірування, смаки й погляди людей, увековечиваясь у творах мистецтва. Створення ялинкових іграшок є частиною світової культурної спадщини.

Як і кілька століть тому, вони символізують людські цінності і уособлюють незмінну віру в диво. Поява на полицях магазинів напередодні Нового року казкових, блискучих і крихких ялинкових прикрас наповнює серце радісним чеканням змін на краще.

Як з’явився цей символ свята?

Зміст

  • 1 Давні часи
  • 2 Народження новорічних прикрас, популярних в наші дні
  • 3 Ялинкові прикраси в Росії

Стародавні часи

У дохристиянські часи багато народи поклонялися силам природи, обожнювали дерева. Щоб задобрити духів, язичники прикрашали стрічками дерева, шматочками матерії, вішали на них хліб, м’ясо та інші предмети. Деревам приносили жертви. Натомість просили для себе здоров’я, багатства і довголіття.

Історія новорічної іграшки на ялинкуСліди цієї традиції археологи виявляють практично у кожному історичному періоді і у кожного народу. Дерева прикрашали давні жителі Європи, Кавказу, Русі, Китаю і Єгипту, Аравії і Монголії. Такий звичай існував у Стародавній Греції, Стародавньому Римі та Японії.

З появою християнства традиція знайшла новий сенс. Існує легенда про їли, укрывшей своїми гілками Богородицю під час втечі до Єгипту. Коли народився Ісус, у дерева не було подарунка для нього. Тоді з небес спустилися ангели і прикрасили ялинку зірками. А Господь пообіцяв прикрашати її подарунками на свій день народження.

Прикраси використовувалися для відтворення на дереві класичного євангельського сюжету.

Верхівку дерева вінчала шестикутна зірка Вифлеємська, або вказала волхвам шлях до печери, де народився Ісус. Серед гілок розташовувалися янголята. Вони символізували божественну волю. Про знакову подію нагадували дзвінкі дзвіночки, подібні тим, які надягали своїм тваринам палестинські пастухи. Вафлі поміщалися на дерево для асоціації з прісними хлібцями.

Читайте також:  Майстер-клас з виготовлення ялинки з вилок

Палаючі свічки ототожнювалися з зірками і вогнищами, светившими вифлеємським пастирям в Світлу ніч. Намисто і вінки символізують святість і страждання, голуби — благу вістку, прапорці уособлювали боротьбу за віру. Фігурки покривали золотом і сріблом, квітами божественного початку і цнотливості.

Після появи християнства ще довгий час зберігалися і поганські традиції. До XVI століття у народів Європи був популярний весняний свято Травневого дерева. Квітуче деревце встановлювали на площі і прикрашали яскравими стрічками і квітами.

Народження новорічних прикрас, популярних в наші дні

Історія новорічної іграшки на ялинкуІсторія виникнення ялинкових іграшок в сучасному розумінні охоплює кілька століть.

Перші згадки про святкування Різдва з’являються в XVI столітті. Через століття свято поширилося серед народів Європи. З XVIII століття він поступово втрачає сувору релігійність і наповнюється яскравими і радісними обрядами.

Мистецтво декорування символу Різдва стрімко розвивається. Крім традиційних продуктів і стрічок, на деревце з’являються вироби з кольорового паперу і тканини, розфарбовані ялинові шишки і яєчна шкаралупа. Вафлі змінюються солодкими пряниками і печивом.

Святкове дерево прикрашається солодощами, горіхами, фігурками з карбованої латуні, квітами, прапорцями і сріблястими зірками. Тоді ж з’являється і перша мішура, скручена з тоненьких дротиків. Серед особливо рідкісних і дорогих прикрас заморське диво — картоплини. Їх покривали позолотою і ставили на найпочесніше місце. Ялинки прикрашали так рясно, що гілля ламалися під вагою предметів.

У XIX столітті з’явилися перші скляні іграшки. За розповідями, у Саксонії якось не вродили яблука. І щоб врятувати свято, місцеві склодуви виготовили яблука зі скла. Ідея дуже сподобалася економним жителям Саксонії, які могли використовувати скляні яблука кожен рік.

У 1848 році в Тюрінгії почали виготовляти скляні кулі. Вони були абсолютно прозорими. Їх покривали зсередини шаром свинцю, а зовні дрібними гуртками з фольги. Новинка користувалася такою популярністю, що виробництво було поставлено на потік.

Читайте також:  Як з «нічого» зробити ялинку?

Історія новорічної іграшки на ялинкуМайстри постійно вигадували всілякі способи оформлення іграшок, намагаючись кожен рік здивувати новим дизайном.

Коли відкрився перший газовий завод, з’явилася можливість виготовляти тонкостінні кульки будь-яких розмірів. Шкідливий свинець замінили на більш безпечний нітрат срібла. Нові можливості виробництва дозволили втілити найсміливіші фантазії.

Іграшки виготовлялися не лише у формі кулі. Технологія дозволяла створювати найрізноманітніші форми прикрас. Це були тварини, пташки, рибки, глечики, квіти і грона винограду. Їх розфарбовували золотою та срібною пилом.

Майстри з Тюрінгії довго були монополістами у справі декорування різдвяної ялинки. Але з XX століття виробництво з’явилося поступово і в інших країнах світу.

Ялинкові прикраси в Росії

Новорічна традиція з’явилася в Росії завдяки Петру I.

Але мистецтво прикраси новорічної красуні по-справжньому прижилося тільки при Ніколає I. Його дружина, уродженка Пруссії, поширила при дворі звичай дарувати різдвяні подарунки і ввела моду на ялинкові прикраси.

Найбільшу популярність спочатку отримали їстівні іграшки: фігурки з пісочного тіста, а також горіхи і яблука. Їх загортали в яскраву фольгу і вішали на дерево.

Діти із задоволенням насолоджувалися видовищем прикрашеної ялинки і смаком ласощів, які дозволялось знімати з дерева. Крім ласощів на гілках, розміщували іграшки, переважно зроблені своїми руками.

Спочатку скляні прикраси привозили тільки з Німеччини, але дуже скоро в Росії був налагоджений випуск своїх іграшок зі скла, вати, тканини і пап’є-маше. Пізніше з’явилися плоскі картонні іграшки, вкриті фольгою з двох сторін. Верхівку прикрашала гостра піку. Форма прикраси свідчила про її німецьке походження. Прообразом іграшки було вістрі кайзерівської каски.

Глобальні політичні перетворення в Росії позначилися і на ялинкових іграшках. Віфлеємська зірка стала п’ятикутної. Кайзерівська піку перетворилася на бурульку. Біблійні сюжети були замінені на революційну символіку. З’явилися фігурки комсомольців, парашутистів і льотчиків. На кулях красувалися зірки, серп і молот. А у 1937 році була випущена серія іграшок з портретами членів Політбюро.

Читайте також:  Як зробити вітрини магазину новорічними?

До кінця XX сторіччя дизайн іграшок втратив політичний підтекст.

Ялинки прикрашали класичними кулями, бурульками і фігурками тварин.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021