Єврейська пасха (Песах) в 2019 році: дата, традиції та особливості

Песах — одне з найбільш важливих подій в житті кожного іудея. Незважаючи на те, що свято має багато схожого з православним святом, єврейська пасха не встановлена на честь воскресіння Ісуса Христа. Вона встановлена в пам’ять звільнення всього юдейського народу від рабства.

Подія є однією з найбільш значущих для юдеїв, що живуть в різних країнах світу. Існують особливі традиції його святкування, які помітно відрізняються від православної культури. Вихід євреїв з Єгипту, які тривалий час перебували в рабстві у фараона, зазначається згідно з давніми традиціями, що дійшли до наших днів.

Історія та традиції

Єврейська пасха (Песах) в 2019 році: дата, традиції та особливостіСвято Песах бере свої витоки в глибокій давнині — у ті часи, коли єврейський народ перебував під гнітом єгипетського фараона. Незважаючи на утиски і пригнічення віри, єврейський народ не забував благати про порятунок. Згідно з Писанням, Господь почув благання іудеїв і наслав на Стародавній Єгипет 10 страт, однією з найбільш страшних для всього єгипетського народу стала смерть первістків.

«Песах» присвячений тому, що кара Господня обійшла будинки євреїв, які залишили в день останньої кари на дверях своїх будинків особливий символ — хрест. Після того, як з єврейських сім’єю Господь забрав собі первістків, єгипетський Фараон відпустив народ з рабства та дозволив покинути його землі. Перш, ніж знайти порятунок, вільний народ 40 днів поневірявся по пустелі. Пророк Мойсей зумів вивести євреїв з Єгипту, і з того часу всі юдеї святкують дні визволення.

Дата святкування

Щорічно дата святкування зміщується і може припадати на різні числа і місяці. У 2019 році святкувати пасху будуть у відповідності з сонячно-місячної системою літочислення. Цього року свято припадає на 27 квітня (14 день нісана) і буде проходити протягом семи-восьми днів.

Читайте також:  23 лютого 2019 року день захисника Вітчизни - яким буде свято

Як відзначати

Єврейська пасха (Песах) в 2019 році: дата, традиції та особливостіУ давнину святкування супроводжувалося паломництвом у Храм, а також обрядом жертвопринесення і урочистої трапези, для якої готували пасхального агнця. Існують особливі заборони, які тісно пов’язані з подією свята. Головний заборона стосується не кошерної їжі, званої хамец — під ним розуміють всі продукти, для одержання яких необхідний процес бродіння.

Перед торжеством обов’язково проводилася генеральне прибирання будинку. З житла необхідно було прибрати не тільки всі старі речі і сміття, але і весь хамец. Дуже важливо очистити кожен куточок будинку, щоб в ньому не залишилося жодної крихти забороненої їжі. Також слід добре відмити посуд, соприкасавшуюся з кошерними продуктами.

Ввечері, напередодні Песаха, глава сім’ї повинен неодмінно обійти будинок зі свічкою, ложкою і пером у руках. Цей символічний обряд називається «пошук хамца». Він повинен зазирнути в кожен куточок будинку, щоб виявити, і вранці знищити все те, що не помітила господиня.

До свята обов’язково готується маца — хліб, яким харчувалися стародавні євреї під час блукання по пустелі. Для її приготування дозволено використовувати борошно з пшениці, ячменю, жита, полби або вівса. Інші злаки залишаються під забороною.

Процес випікання маци — особливий обряд, на приготування якого дається лише 18 хвилин. Це символічний час, що нагадує віруючим про поспіху, в якій євреї покинули єгипетські землі. З цим же пов’язана і традиція заборони на хамец. Згідно з Писанням, коли жиди покидали країну фараона, у них не було часу дочекатися готовності тіста. Саме тому під заборону потрапила вся їжа, яка одержується в результаті бродіння: напої, хліб та інші продукти.

Після заходу сонця, всі члени сім’ї і прийшли гості, збираються за святковим столом. Трапеза називається «седер», перед початком якої обов’язково читання Великодньої Агады. Урочиста трапеза є невід’ємною частиною свята. Цей обряд не змінюється з біблійних часів і виконується в кожній родині з року в рік.

Читайте також:  Петрів піст (Петрівський піст) в 2019 році: якого числа

Перший день є вихідним і для всіх євреїв існує заборона на роботу. В цей день в синагозі проводиться богослужіння. В наступні 5 днів всі установи працюють скорочений робочий день, а деякі закриваються на всю пасхальну тиждень.

Останній 7-й день є неробочим — святкується великий перехід Червоного моря. Відзначають його з піснями і танцями. В діаспорах святкується і восьмий день.

Святкова трапеза

Єврейська пасха (Песах) в 2019 році: дата, традиції та особливостіПочаток святкового застілля починається тільки тоді, коли вся родина повернеться з синагоги, і зникне останній сонячний промінь. На стіл господиня повинна поставити всю найкращу посуд, особливо цінною є та, яка передається у спадок від старшого покоління. Стіл накривається найкращої скатертиною. Обов’язково трапезу супроводжують головні атрибути свята: свічки, вино, кубок для Пророка Іллі і три шматочки маци. Також ставляться кілька мисок, наповнених солоною водою — вони символізують материнські сльози.

Серед обов’язкових страв символічні страви, які готуються саме для седера: весняний овоч карпас, варене яйце і смажена баранина на кісточці. Їх ставлять в центр столу на спеціальному посуді. Трапеза починається з благословення один одного і проходить у п’ять міцвот (етапів):

 • кожен присутній за столом повинен з’їсти святкову мацу;
 • всі сидять за столом випивають 4 чаші вина, дітям дають сік з винограду;
 • третім етапом з’їдається невеликий шматочок марора (гірка зелень);
 • читання Агады;
 • читання псалом.
 • Крім обрядових страв для святкової трапези традиційно готують запечене м’ясо, фаршировану рибу та інші страви.

  Поділитися з друзями
  Рейтинг
  ( Поки що оцінок немає )
  Новий рік 2020-2021