Хрещення в 2019 році: дата, історія і народні традиції

Хрещення Господнє належить до числа дванадцяти головних християнських свят. У цей день православні відзначають не тільки Хрещення Ісуса Христа, але і дату його народження. У християнстві подія входить у єдиний церковний свято Богоявлення. Хрещення в 2019 році, як і в інші роки, згідно з православним календарем святкується 19 січня, і починається напередодні, з Святвечора.

Хрещення Господнє завершує Різдвяні святки і починається суворим постом, який готує віруючих до іншого великого церковного свята — Богоявлению. Ввечері, напередодні свята, родина збирається за одним столом, на якому повинні бути тільки пісні страви. Вдень православні відправляються на святкову службу, після чого наповнюють судини святою водою. Вважається, що проста вода, взята навіть зі звичайного водойми, в цей день набуває особливі цілющі властивості. З нею пов’язаний і головний водохресний обряд — купання.

Історія свята

Хрещення в 2019 році: дата, історія і народні традиціїХрещення є одним з найдавніших християнських свят, яке в народі нерідко називають Епіфанія. Він встановлений в пам’ять обряду хрещення Ісуса Христа у води річки Йордан. Згідно з віровченням, Іоанн Хреститель провів таїнство, завдяки якому Ісус став займатися просвітництвом народу і залучати людей до Божественної благодаті. Таїнство Хрещення святою водою стало обов’язковим обрядом, який підтверджує належність віруючої людини до Церкви.

У святому Письмі зазначено, що під час обряду купання в річці Йордан, на Ісуса Христа, якому на той момент було 30 років, у вигляді голуба зійшов Святий Дух. Ісус отримав дар благодаті — з того часу всі віруючі отримали прощення гріхів і можливість відродження для нового, духовного життя.

Водохресний святвечір — початок свята, після якого освячується вода на території всіх храмів і в річках. Існує повір’я, що жива вода здатна вилікувати від будь-якої хвороби, позбавити від недуг і душевних мук. Вода змиває всі гріхи, тому всі християни, навіть незважаючи на сильні морози, проходять обряд купання в ополонці. Вважається, що навіть від крижаної води, віруюча людина не хворіє.

Читайте також:  Малюємо Собаку до Нового року. Зразки малюнків собак

Традиції святкування

Хрещення в 2019 році: дата, історія і народні традиціїГоловна традиція свята — купання в природних водоймах. Незважаючи на те, що багато віруючі впевнені, що будь-яка вода, навіть з-під крана, має цілющу силу, це є міфом. У Водохреще вода має бути освячена священиком — тільки після цього вона набуває всі свої цілющі властивості. Тому, всі обряди купання повинні походити тільки в освяченому водоймі, а воду для приготування їжі слід брати на території храму.

Традиція купання на Русі в ополонці тісно пов’язана з «хрещенськими морозами». Так як у відкритому водоймі вода покрита шаром льоду, прорубается хрестоподібна ополонку, яка носить назву «Йордань». В «Йордані» очищалися всі, хто брав участь у святкових гуляннях, ворожіння та колядках. Всі інші православні купаються в ополонці для очищення і благословення.

Вважається, що на Святки вся нечисть гуляє по землі, і ряджені, які брали участь у веселих і жартівливих уявленнях, обов’язково повинні пройти обряд обмивання. Будь-яке ворожіння Церква також вважає одним з найголовніших людських гріхів, тому після нього всі молоді дівчата повинні були неодмінно опуститися в водохресну ополонку.

До свята всі православні готуються заздалегідь. В будинках потрібно навести порядок, вимити підлогу і прибрати весь зайвий сміття з двору. Вважається, що в пилу, в печах, кутах, на вікнах і в дверних отворах можуть ховатися чорти. Для очищення будинку можна використовувати торішню святу воду. Найбільш улюбленою традицією у молодих людей є випускання голубів. Цим обрядом свято закінчується.

Обряди та прикмети

Хрещення в 2019 році: дата, історія і народні традиціїСвята вода може лікувати рани і хвороби, тому її запасають на весь рік. Її додають в їжу худобі, дають дітям та людям похилого віку. Православні вірять, що свята вода втрачає свої сили від поганих помислів, при сварках та інших гріховних вчинках. Саме тому, що вода служить оберегом родини і забезпечує в будинку спокій і порядок.

Читайте також:  Фільм «Іп Ман 4» 2018. Актори, дата виходу в Росії, дивитися трейлер російською

Від Хрещення починається відлік до нового сільськогосподарського року. У цей день прийнято стежити за поведінкою тварин і рослин. Погода в свято могла попередити про майбутнє неврожаї, успіху в полюванні і рибній ловлі. Найбільш сприятливий прогноз дає сніг — він обіцяє багатий урожай. Сніг володіє тією ж силою, що і вода, так як складається з неї. Для краси і здоров’я прийнято вмиватися снігом, обтиратися їм після купання.

Прикмети і ворожіння

Ніч на свято вважається чарівною. З давнини зберігся особливий обряд — в ніч з 18 на 19 січня віруючі стежать за водою. Коли вона буде хвилюватися, потрібно вийти на вулицю і подивитися в небо — в цей час відкриваються небеса і сходить божественна благодать. Вважається, що в цю хвилину можна загадати будь-яке бажання і воно неодмінно здійсниться.

Хрещення в 2019 році: дата, історія і народні традиціїУ переддень свята вся нечиста сила ще більше намагається проникнути в будинку і принести якомога більше шкоди віруючим. В житлові приміщення та будинки селян вона може проникнути практично в будь-якому вигляді. Щоб захистити будинку, потрібно увечері 18 січня намалювати білою крейдою на дверях і вікнах знаки хреста. У давнину вважалося, що забути поставити цей знак — до великої біди.

Прикмети

  • Православні вірять, що після водосвяття не можна прати протягом 20 днів.
  • Якщо над водоймою буде туман, в цьому році буде багато пшениці.
  • Гавкіт собак на свято говорить про гарну полюванні.
  • Зоряна ніч на 19 січня — до сухого літа, хорошого врожаю бобових і лісових ягід.
  • По погоді вдень можна судити про те, якою буде вона на грудневі церковні свята.

З святом у народі пов’язано чимало прикмет, багато з яких знайшли своє відображення у відомих приказках.

Читайте також:  Кількість днів в 2020 році: високосний рік?

Ворожіння

В останній день святочних ворожінь можна дізнатися свою долю. Так як будь-яке ворожіння вважається гріхом, всі беруть участь в обрядах, після їх завершення повинні викупатися і змити його з себе. Під час ворожіння дівчата розплітали коси, знімали з себе натільні хрестики та пояси.

  • Дізнатися ім’я судженого можна кількома способами. Самий популярний у молодих дівчат — ворожіння на аркушику паперу. Дівчата писали різні чоловічі імена, складали листочки в керамічний горщик або будь-який інший предмет (капелюх, відерце) і витягували з закритими очима по черзі. Яке ім’я було написано на аркуші, так зватимуть судженого.
  • Дізнатися, хто з дівчат в цьому році вийде заміж, дуже просто. Потрібно відрізати шматочки нитки однакової довжини і загадати, яка з них буде говорити про долю певної дівчини. Нитки слід підпалити одночасно і стежити за тим, як вони будуть горіти. Якщо нитка згасла відразу, цього року дівчина заміж не вийде. Якщо нитка догорить повністю, слід чекати сватів.
  • Бажання здійсниться, якщо уважно подивитися за поведінкою свого домашнього тварини. Досить покликати кішку і уважно подивитися, який лапою спочатку вона увійде в пощение. Якщо вона увійде з лівої лапи, бажання неодмінно збудеться. Якщо з правої, доведеться чекати цілий рік.
  • Долю передбачать звичайні продукти, які завжди знайдуться в будинку у будь-якої дівчини. В непрозорі чашки або склянки потрібно налити кілька крапель води і покласти: сіль, цукор, хліб, монетку, сірник і колечко. Який стаканчик вибере дівчина, і чекає її в цьому році. Сіль до смутку і сліз, цукор обіцяє солодке життя, хліб і монетки говорять про сите життя і благополуччя, сірник до народження малюка, а колечко до весілля.
Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021