Трійця в 2019 році: історія, традиції та обряди свята

Свята 2019

Трійця в 2019 році: історія, традиції та обряди свята

День Святої Трійці спочатку був святом землі і родючості. На землі не проводилися ніякі роботи — день був присвячений відпочинку для кращого врожаю. До цього часу всі посадкові роботи вже повинні були завершитися — у цей день вшановували всі рослини, а особливо березу, клена або бузку, гілочки яких дбайливо збиралися і освячувалися для зберігання в якості оберега. Так як Трійця наступає на 50-й день після святкування Пасхи, її іноді ще називають П’ятидесятницею. Трійця в 2019 році припадає на 16 червня.

Трійця входить до числа головних 12-ти церковних свят. Свято присвячене зішестю Святого Духа в Сіонській горниці на святих апостолів, які отримали дар говорити на різних мовах. Світлиця в Сіоні стала першим християнським храмом, тому П’ятидесятницю називають ще й Днем заснування Церкви.

П’ятидесятниця в честь триєдності Бога відзначається особливою службою в храмах і святкується три дні. Коріння свята сягають у давні язичницькі часи, коли перша річна тиждень являла собою символ перемоги природи над темними силами. Троїцький день святкували як закінчення весни і початок літа.

Традиції і прикмети

У свято наряджають будинку березовими гілками й різними травами, аби вберегти оселі від непроханих гостей. Згідно з легендами, в цей день на берег виходять русалки, а по лісі ходять лісовики, мавки та інші сутності. Русалки заманюють молодих хлопців, виходячи на берег і приймаючи вигляд чарівних дівчат. Щоб уберегти себе, молоді люди на берегах річок і озер розпалювали багаття, а дівчата ворожили на судженого і кидали у воду вінок з лугової трави. Так дівчата відкуповувалися від водяних і русалок і зізнавалися у своїх почуттях хлопцям, яким дарували свій вінок.

Читайте також:
Тяжіння 2 — очікуваний фільм 2019 року

Також існувало повір’я, що в ніч на одне зі свят Трійці сняться віщі сни. Трійця в 2019 році випаде на 19 червня, тому неодмінно запам’ятаєте сон, побачений напередодні. Всі трави і рослини, зібрані у цей день, здатні вилікувати від будь-якої недуги, тому їх прийнято висушувати і зберігати до наступного року.

Крім багаття, яке розпалювали в лісі на галявині, існувала традиція влаштовувати народні гуляння з піснями та хороводами. У ці дні проводилися ритуальні обряди, сваталися і святкували весілля. Дівчата робили обереги з вінків, вплітаючи в них гілочки полину.

Дуже важливо звертати увагу на погоду у святкові дні. У народі вірили, що після Трійці настає літо і погода буде радувати теплими сонячними днями. Дощова погода в свято — до хорошого врожаю, якщо буде жарко, то літо може бути посушливим. Після дощу ходили по гриби, готували з них пироги і заготовляли про запас.

Святкові повір’я

  • У Богодухів день потрібно роздавати дрібні монети всім нужденним. Це обряд допомагав уберегти себе і своїх близьких від бід і хвороб.
  • Не можна працювати по дому, шити, прати і брати у руки гострі предмети: ножиці, голки. Також не можна працювати в саду садити рослини, прибирати бур’яни і косити траву.
  • Протягом всіх трьох святкових днів не можна купатися не тільки у водоймі, але і вдома. Вважається, що русалки можуть заманити на дно, і людина загине.

Як святкують Трійцю

Перед Днем Святої Трійці прийнято було позбавлятися від старих речей і наводити в домі порядок. За кілька днів до П’ятидесятниці проводили генеральне прибирання не тільки житло, але й на подвір’ї. В саду або городі позбувалися від бур’янистих рослин, вириваючи їх з коренем, і встромляючи їх верхівкою в землю. Усередині будинки і храми прикрашають молодими гілками рослин, які є символами багатства і продовження життя.

Читайте також:
Новорічні рецепти салатів на 2019 рік

У суботу ставлять свічки за упокій і моляться за всіх померлих. Господині печуть пироги з м’ясної, рибної та овочевою начинкою, деякі фарбують яйця в яскраво зелений колір і прикрашають ними страви з святковими ласощами. Кожен день святкується у відповідності з особливими традиціями.

Зелена неділя

Вранці у храмі проходить богослужіння, після якого починаються масові свята. Всі ходили в гості, дарували подарунки, розважалися на ярмарках і народних гуляннях. Неділя молоді люди проводили в лісі. Дівчата ворожили на судженого, опускаючи в річку віночки з лугових трав і квітів. Незаміжніх дівчат пригощали пирогом, шматочки короткого вони висушували і зберігали сухарі для приготування весільного короваю. Вважалося, що сухарики з дівочого пирога принесуть в сім’ю взаєморозуміння, любов і благополуччя.

Клечальний понеділок

Дівочий свято продовжувалося і молодь розважалася піснями і танцями. Народні гуляння та розваги проводилися весь тиждень і тривали навіть після закінчення святкових днів. У ці дні проводили обряди вінчання, і влаштовували сватання. Священнослужителі після ранкової служби благословляли новий урожай.

День (Богодухів) Святого духа

Хлопці обирали для себе наречену, а дівчата «водили тополю». Найкрасивішу незаміжню дівчину в селі наряджали яскравими стрічками і прикрашали гілочками молодих рослин. Дівчину водили по дворах і, кому пощастило її зустріти, того чекала в цьому році удача. Саме у третій день освячували питну воду в криницях, а дівчата збирали росу, яка вважалася цілющою.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021