Тетянин день в 2019 році: історія, дата та традиції свята

Улюблений свято студентів і іменини всіх жінок, які носять ім’я Тетяна, відзначається 25 січня в день пам’яті великомучениці Татіани. У народі це свято нерідко називають як Бабин кут або Тетяна водохресна. Щорічно православні віруючі в цей день шанують ранньохристиянську мученицю, присвятила життя служінню церкві. Тетянин день в 2019 році буде відзначатися також 25 січня.

При імператорі Олександрі (Півночі), правлячому в 3 столітті, Татіана Римська піддавалася страшним тортурам, однак не відреклася від своєї віри і відмовилася перейти на поклоніння язичницьким ідолам. Незважаючи на те, що мучениця була страчена, багато її мучителі прийшли до віри в Христа.

В 1755 році в цей пам’ятний день російська Імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про створення Московського університету, а в 1791 році на території невеликого флігеля там же відкрили будинкову церкву святої Тетяни. Саме так Тетянин день став ще й святом заснування університету і російського студентства.

День великомучениці

Тетянин день в 2019 році: історія, дата та традиції святаТетяна народилася при римському імператорі Олександрі Севері в знатній сім’ї — її батько кілька разів обирався консулом. Незважаючи на високопоставлену посаду, він таємно від влади був віруючим християнином, так само він виховував свою дочку. Дівчина виросла відданою Богові і Церкві, і віра стала для неї головним сенсом усього життя. Татіана не виходила заміж, а присвятила себе служінню в храмі, допомагаючи всім знедоленим й хворим, дотримуючись посту і всіх християнських традицій.

Під час гонінь була схоплена язичниками, які в свою чергу дали їй шанс покаятися і прийняти їхню віру. Після відмови Татиану піддавали тортурам, під час яких вона не припиняла молитися Господу. Також під час тортур відбувалися різні чудеса. Згідно з переказами, замість крові з ран жінки сочилося пахуче молоко, а ангели відводили удари від її змученого тіла. Після тортур Татіана ставала ще прекрасніше.

Читайте також:
Новий рік 2019 в Австрії.

Язичники тричі намагалися змусити Тетяну відректися від Христа, кидаючи її в огонь, і на арену з левом, однак Свята залишилася неушкодженою. Зневірившись зломити страждальника, її стратили разом з батьком. Церква шанує римську мученицю, причисленную до лику святих, з 235 року.

День студента

Тетянин день в 2019 році: історія, дата та традиції святаІдею заснування і проект Московського університету розробляли державний діяч Іван Шувалов і Михайло Ломоносов. Вважається, що Шувалов дату 25 січня вибрав не випадково — так він зробив незвичайний подарунок своїй матері Тетяні Rodionovne на іменини. Після освячення храму при навчальному закладі Святу Тетяну стали вважати покровителькою російського студентства.

Студенти стали відзначати Тетянин день як професійне свято з середини 19 століття, а з 1855 року це стало народною традицією. Пізніше його почали відзначати і в інших великих містах, а на початку 20 століття його вже відзначали по всій Росії. Незважаючи на те, що за радянської влади свято в день Святої Тетяни офіційно було відкинуто, у неофіційній обстановці його відзначала вся російська інтелігенція. Традиція відзначати його по всій країні відродилася лише в 1992 році, а в 1995 році знову відкрили храм великомучениці Татіани.

Традиції і прикмети

У День Тетяни Хрещенської прийнято відвідувати храм і молитися в пам’ять про великої святої. У покровительки просять допомоги у навчанні, ставлячи свічку і вимовляючи певну молитву. Свято вважається сімейним, тому урочистий обід і вечерю проводять вдома в колі своїх родичів і близьких людей.

Тетянин день в 2019 році: історія, дата та традиції святаЗа традицією жінки печуть хлібний коровай, є символом сонця, після чого проводять генеральне прибирання в будинку і на подвір’ї. Хліб обов’язково ставилося на святковий стіл і його шматочок повинен був дістатися всім гостям, щоб отримати частинку сонця.

Читайте також:
Фільм «Вісім подруг Оушена» 2018. Актори, дата виходу в Росії, дивитися трейлер російською

Одна з найпопулярніших традицій на Тетянин день — вибивання половичков і килимків на березі річки. За давньою традицією, всі молоді жінки й дівчата йшли до річки, де потрібно було ретельно вибити з доріжок весь бруд і пил. Після цього обряду килимки розвішували на паркані. Так хлопці дивилися на працьовитість майбутньої дружини.

З допомогою килимка на підлозі біля дверей дівчата приманювали женихів. За старовинною приймете, хто першим повитирає ноги об килимок у святковий день, той буде в будинку частим гостем. Для довгого і щасливого життя дівчини майстрували з ганчірок і пір’я невеликі кісточки. У народі вірили, що якщо дівчина сховає таку мітелку в будинку у вподобаного їй хлопця, скоро чекай сватів.

Тетянин день в 2019 році: історія, дата та традиції святаУ студентів також чимало традицій і ритуалів, пов’язаних з їх професійним днем. Найвідомішою з них є традиція — заклик Кулі. Обряд проходить дуже просто: потрібно відкрити свою заліковку і визирнути у вікно або вийти на балкон, не забуваючи покликати Кулі. Якщо у відповідь почується чийсь крик, значить вона вже в дорозі, і дуже скоро у студента буде можливість у цьому переконатися.

Досить багато народних прикмет пов’язані з погодою:

  • Якщо на Водохресну Тетяну іде сніг, у лютому чекай сильних морозів, а літо буде дощовим.
  • Чисте сонячне небо з ранку — до ранньої весни, хорошому лову риби.
Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021