Радониця в 2019 році: дата, традиції та обряди свята

Радониця (Радуниця) — особливий церковний свято, день поминання покійних. Здійснюється на дев’ятий день після празника Пасхи, а назву отримав на честь всенародної радості у великодні дні. Радониця в 2019 році випаде на вівторок Фоміної седмиці — 7 травня. У цей день прийнято ділити радість воскресіння Господнього з усіма рідними і близькими, у тому числі і померлими.

У народі Радоницу часто називають Великоднем для покійних. День вважається батьківським і всі віруючі можуть відвідати могили своїх близьких родичів, аби повідомити їх про радісної новини Воскресіння Христа. Так як всі померлі християни продовжують залишатися парафіянами Церкви, то тільки після вечірнього богослужіння або після літургії може відбуватися панахида з включеннями з великодніх піснеспівів. Спеціальної заупокійної служби на утрені, вечірні та літургії не влаштовують.

Історія

Радониця в 2019 році: дата, традиції та обряди святаВважається, що витоки свята йдуть у далекі язичницькі часи. Відомо, що у східній Європі багато племена вірили в існування життя після смерті. Згідно з віруваннями, душа покійного відправлялася в інший світ, де продовжувала жити. Повернутися у світ живих можна було лише в певні дні — душа відвідувала рідні місця і допомагала своїм близьким. Ці обряди називали тризнами. Відзначали їх для задобрювання душ, щоб вони допомагали у вирішенні складних проблем.

Підношення померлим родичам — вино, яке наливали в землю і частину святкової трапези, допомагали добитися їх прихильності. Незважаючи на те, що церква намагалася викорінити вплив язичництва, багато обряди і традиції все ж залишилися. За церковними канонами, поминання покійних не відноситься до загробного життя, а обід вважається милостинею.

Традиції і звичаї

Радониця в 2019 році: дата, традиції та обряди святаСамою головною традицією свята є відвідування кладовища. Після дев’ятого великоднього дня дозволяється відвідування та поминання померлих родичів. До дня Радониці, під час свята Пасхи, поминання покійних не відбувається. Якщо ж людина помирає в святий день воскресіння Спасителя, обряд відбувається особливим чином.

Читайте також:  Міцний горішок 6 2018 фільм | дата, актори, трейлер

Обряд відвідин кладовища: необхідно запалити свічку і здійснити спеціальну молитву. У цей день прийнято прибирати могилу і пом’янути покійного мовчки. Іноді на кладовищі запрошується священик. Їсти і пити на могилі не дозволено, але можна залишити чарку горілки та шматочок хліба (в православних сім’ях не вітається), а краще віддати їжу жебракам.

Вважається, найголовнішим, що можна зробити для померлих родичів — це прочитати молитви. Згідно з віруваннями, душа потребує постійних молитвах, так як сама не в силах це зробити. Перед відвідуванням кладовища потрібно подати записку для поминання покійного, після чого відслужити панахиду. Особливу силу матиме молитва, якщо поминающий прийме Святе Причастя.

  • Якщо є особлива необхідність, на Радоницу можна працювати, але при цьому не забувати про значення цього дня. При необхідності можна здійснювати будь-які справи, але важливо знайти час для молитви і походу до церкви. При неможливості зробити це у встановлену дату, можна перенести відвідування кладовища на будь-який інший час.
  • Реєструвати шлюб Загсі і відзначати весілля можна. Також можна влаштувати святкові посиденьки з друзями або родичами, так як це не є пісним днем. Однак Вінчання у вівторок не відбувається, так як Радониця завжди випаде на другий день тижня, це таїнство не відбувається. Вважається, що починати перший день сімейного життя в день посту небажано.
  • Протягом усіх великодніх сорока днів можна святкувати будь-які сімейні свята та заходи. Так як у Великодній період церква закликає всіх вірних до радості, дні народження та ювілеї можна. Однак не слід забувати і про покійних родичів, яких слід пом’янути молитвою.
  • Таїнство Хрещення проводиться на Радоницу, як і в інші дні. Однак про проведення таїнства слід домовитися заздалегідь, щоб попередити священика в певному храмі. Пам’ятайте про те, що в день власної радості не можна забувати про ближніх. Це означає, що навіть у такий головний день для кожного православного важливо згадати про своїх померлих близьких.
Читайте також:  Цікаві поробки на Новий рік 2020: 100 яскравих ідей

Народні прикмети і ворожіння

Радониця в 2019 році: дата, традиції та обряди свята

  • Є народна прикмета, що для гарного врожаю в цей день не можна проводити ніяку роботу в саду або городі. Також не слід садити або пересаджувати рослини — це стане причиною неврожаю.
  • Одна з найдавніших прикмет про погоду: якщо з ранку на Радоницу йде дощ, а після обіду вітряно, це говорить про турботу покійних родичів. Вважається, що така погода нагадує про те, що потрібно відвідати кладовище та помолитися про померлих близьких.
  • Якщо дощ йде з ранку, але після обіду і ввечері тиха і спокійна погода, це обіцяє довге і щасливе життя. Безвітряний вечір — до хорошого врожаю.

Навесні дуже часто незаміжні дівчата ворожили на судженого і любов. Не залишилася без уваги і Радониця. Незважаючи на те, що у цей день не здійснювалися певні обряди, дівчата і молоді жінки використовували улюблені ворожіння, що проводяться на Святки.

Дівчата плели вінки з польових трав і опускали їх воду. Якщо вінок пристане до берега, до наступного року вона не вийде заміж. Якщо вінок залишився на воді, треба дивитися бік, куди він пливе — з тієї сторони й прийде наречений. Вінок потонув — до біди та нещастя.

На березовій гілочці дівчата ворожили на нареченого. Необхідно зірвати гілочку з молодого деревця і ввечері покласти під подушку. Якщо уві сні не привидиться юнак, він і буде нареченим.

Усі сни в цей день вважалися пророчими. Багато хто вірили, що в цей день приходили душі покійних родичів і залишали послання у снах. Попросити про сновидінні потрібно було під час відвідування кладовища.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021