Посадка томатів на розсаду в 2021 році: коли садити томати, календар

У будь-який час в нашій країні залишалися люди, бажаючі вирощувати для себе свіжі овочі. Хтось робить це за звичкою, інші в ім’я економії коштів, треті для того, щоб вживати в їжу продукти без хімічних добрив. Усім цим людям не обійтися без отримання додаткової інформації, особливо якщо мова йде про улюблену багатьма городниками культурі. Мова йде про томатах — потрібно заздалегідь дізнатися, коли садити помідори на розсаду в 2021 році.

Особливості вирощування томатів і важливість своєчасного посіву

Для переважної більшості городників помідори є однією з найбільш важливих культур на ділянці. При цьому в багатьох регіонах нашої країни вирощування помідорів безрозсадним способом не передбачено. За винятком кількох південних областей томати потрібно попередньо виростити у вигляді розсади, лише пізніше висаджуючи в тепличку або відкритий грунт.

Цікаво знати! Багато городників не знають, що індетермінантні томати можуть плодоносити дуже довго, постійно наростаючи вгору і даючи урожай на пасинках. Це можна помітити при тепличному вирощуванні, але тільки якщо вдалося уникнути захворювань, зокрема згубною для помідорів фітофтори.

Часто саме через фітофторозу багато городників недораховуються врожаю помідорів та інших пасльонових культур. Тому в опалюваних теплицях, призначених для зберігання маточних рослин квітів або яких-небудь інших культур, раніше висаджений томат можна вирощувати тривалий час, дозволяючи йому пустити пасинки або навіть укоренивши їх.

Посадка томатів на розсаду в 2021 році: коли садити томати, календар

Варто звертати увагу на томати висаджуються в теплицю і в грунт. Тепличні помідори необхідно сіяти в першу чергу. Однак на строк висаджування впливає і безліч інших чинників.

Увага! Варто розуміти, що на термін посіву будь культури впливає не тільки дати, зазначені на пакетику насіння, але і регіон вирощування розсади. Якщо в Кемеровській області томати середніх сортів дозрівання не пізно сіяти аж до середини квітня, то у Воронежі або Краснодарі в цей час розсада повинні бути 30-40-денний.

Надмірно ранній посів томатів часто гірше більш пізнього, т. к. переросла розсада часто погано приживається, затормаживая в зростанні. Це впливає і на підсумковий урожай, і на необхідну кількість догляду за рослиною. При цьому томати, висаджені на розсаду пізніше потрібного терміну на 10-15 днів просто трохи відкладуть початок свого плодоношення. Однак і у пізнього посіву є свої негативні моменти.

Зокрема багато не знають, що при високих температурах у помідорів відбувається стерилізація кольорів, у результаті чого вони не запилюються, не даючи в підсумку плодів. Отже, для помідорів бажано встигнути обпилити перші зав’язі до початку спекотної погоди. Якщо раптом слідом за цим прийде спека, то рослина вже буде вирощувати запилені зав’язі, а не стояти і цвісти даремно, очікуючи більш прохолодної погоди.

Читайте також:
Гороскоп Тільця на 2019-й рік Свині (Кабана) - повна версія

Якщо ж відкласти висадку томатів на більш пізній термін, вирішивши їх вирощувати в другій половині літа, то в ряді регіонів можна залишитися зовсім без врожаю. Особливо небезпечно пізніше вирощування для ґрунтових томатів. Це пов’язано з нічними зниженнями температури, випаданням роси і різким поширенням фітофторозу, вражаючого і плоди, і сама рослина.

Орієнтовні терміни посіву томатів в різних регіонах

Велика кількість різних кліматичних зон в нашій країні не передбачає однозначної ради рекомендованими термінами посіву помідорів. Для якихось регіонів вже лютий є посівним місяцем, але більшості областей підходить березень і квітень навіть.

Посадка томатів на розсаду в 2021 році: коли садити томати, календар

Чим пізніше починається цілодобовий «плюс», тим ближче до травня треба висівати. Умовно можна виділити 3 великі зони: південь, центральна частина і північ. Можна приблизно поділити країну на карті, виділивши для кожної зони свій місяць, починаючи з лютого. Однак це буде невірним — Урал, Західна Сибір і Далекий Схід не будуть підкорятися цим термінам. Та ж Новосибірська область на карті візуально відноситься до нікому середній ланці, але на початку березня там точно не варто висівати томати на розсаду. Більше того, навіть у межах однієї області будуть різні терміни посадки в межах 1-2 тижнів, т. к. в північній частині великого регіону може сильно відрізнятися температура від погоди на його півдні.

Тому розділити точно строки посіву по регіонам ” просто неможливо. Необхідно шукати більш детальну інформацію у садівників не тільки конкретній області, але й певного населеного пункту. Однак для західної частини країни принцип поділу на північ, центр і південь працює відносно непогано. У разі відсутності додаткових даних можна у Воронезькій, Ростовській областях, Краснодарському краї і т. д. висівати помідори в лютому. У Пензенської, Рязанської, Ульяновської і т. д. виробляти висаджування насіння в березні. У квітні актуальне посів у Мордовії, Нижегородської, Псковської областях і т. д.

Важливо не забувати і про різноманітність сортів за термінами дозрівання. Від скоростиглості томатів залежить і тривалість вирощування розсади. Необхідно висаджувати розсаду у таких вікових межах:

  1. Надранні — 35-40 д.
  2. Ранні — 40-45 д.
  3. Середньостиглі — 50-60 д.
  4. Пізні — 65-70 д.

Варто відзначити, що томати пізніх строків дозрівання в нашій країні мало де вирощують — у багатьох регіонах занадто короткий вегетативний період із стійкими нічними температурами, достатніми для росту й розвитку помідорів.

Читайте також:
Гороскоп на 2019 для Дів

Також важливо пам’ятати і про те, що строк висаджування насіння для своєчасної «готовності» розсади розраховують і за іншим принципом. Мова йде про единомоментной посадці насіння томатів різних строків достигання для отримання хвильового врожаю. Також такий спосіб дозволяє розділити терміни пересадки розсади на постійні місця, знижуючи навантаження в межах одного дачного дня. Виходячи з цього стає зрозуміло, що можна самому вибирати час посіву.

Самостійний вибір часу посіву насіння

Посадка томатів на розсаду в 2021 році: коли садити томати, календар

Часто трапляється так, що людина, яка раніше не займається дачею і городом, не знає навіть приблизних термінів посіву насіння і використовує в якості керівництва тільки інструкцію на упаковці. Однак і там немає точної інформації — вказано лише найбільш поширений період посіву з урахуванням літнього вирощування.

При такому способі є похибка в 2 місяці. У випадку з томатами саме 60 днів і вважаються середнім періодом вирощування розсади до їх пересадки в грунт або теплицю. З недосвідченими садівниками може вийти так, що вони вже встигнуть виростити готову розсаду до моменту, коли треба було ще тільки висівати насіння.

Варто знати! Самостійно визначити коли сіяти томати нескладно — до висадки середньостиглих сортів у грунт повинно пройти 50-60 днів. Тому знаючи час, коли можна висаджувати помідори в грунт або теплицю в конкретному регіоні, легко розрахувати і момент, необхідний для посіву насіння.

Отже, якщо ранні томати і ультраранние, то терміни посіву будуть відрізнятися на 10 і 15 днів відповідно. Їх треба посіяти пізніше на це кількість днів. Пізні помідори краще висівати на 5-10 днів раніше середньостиглих сортів.

Є і інша техніка вибору строків посадки томатів різних термінів дозрівання — їх садять кожного виду по 2-3 насінини з інтервалом в 1 тиждень або 10 днів. Це робиться для того, щоб точно потрапити в кращі дні висадки, коли томати точно не потраплять під поворотні заморозки або раптову спеку, стерилизующую пилок. Однак такий спосіб підходить тільки тим, у кого на ділянці є трохи вільного місця. Іншим же доводиться використовувати інші шляхи отримання хорошого врожаю.

Посів насіння на розсаду за місячним календарем

Посадка томатів на розсаду в 2021 році: коли садити томати, календар

Багато городників вже давно при посадках орієнтуються на фази Місяця. Частина прихильників посівного місячного календаря кажуть, що і врожай, і «здоров’я» розсади при обліку фаз нічного світила завжди краще, ніж при вільних посадках. Втім, шкоди в такому способі посіву точно немає, тому навіть скептики часом враховують фази Місяця.

Місячний календар посіву насіння на лютий
ДатаПроводяться операції
05, 08-09.02Замочування насіння
12-14.02Посів, полив і пересадка
16-17.02Посів, підживлення добривами в слабкій концентрації
18-19.02Посів, органічна та
мінеральне підживлення, полив
20-21.02Пікіровка, розпушування, полив
24.02Посів, передпосівна підготовка насіння
25.02Пікіровка, внесення добрив, полив
26.02Пікіровка, розпушування
Читайте також:
Гороскоп на березень 2018 від Тамари Глоби за знаками Зодіаку

Варто зазначити, що перша декада лютого 2021 року досить невдала для всіх городньо-розсадних робіт. Відразу 4 дні, а якщо рахувати і 10 число, то вже п’ять дат є несприятливими. Всього ж в лютому 7 небажаних городніх днів. Це 1, 3, 6, 7, 10, 11, 27 числа.

Місячний календар посіву насіння на березень
ДатиПроводяться операції
02-03.03Всі види робіт з землею,
внесення добрив,
підготовка насіння до посіву
04.03Посів, пікіровка, розпушування
05.03Передпосівна підготовка,
земельні роботи
07-08.03Пікіровка, полив,
внесення мінеральних добрив
17-19.03Посів, пересадка і пікіровка
23.03Роботи з землею, пікіровка,
підготовка насіння
26-28.03Внесення добрив, полив,
пікіровка і пересадка
30-31.03Пікіровка, розпушування

У березні місячний календар зазначає зовсім небагато несприятливих днів з урахуванням загальної великої тривалості місяця. Березневих заборон всього 4 — краще не виконувати ніяких земельно-посадкових та супутніх робіт 1, 5, 9 і 28 числа.

Посадка томатів на розсаду в 2021 році: коли садити томати, календар

Місячний календар посіву насіння на квітень
ДатиПроводяться операції
01.04, 03.04,
05.04
Розпушування, пікіровка, внесення
органічних і мінеральних добрив
08-09.04Передпосівна підготовка, полив і
внесення рідких добрив
13-15.04Замочування насіння та обробка насіння,
передпосівна підготовка грунту, посів
16-17.04Розпушування, пересадка і пікіровка, полив, внесення добрив
19.04Посів і посадка, розпушування, підготовка грунту
24-25.04Пересадка, пікіровка, полив і внесення мінеральних добрив
26.04Робота з грунтом, пікіровка, внесення трав’яних настоїв і гуматів, полив
28.04Передпосівна підготовка насіння, обробка ґрунту, посів та розпушування.

У квітні всього лише три несприятливих дати. Вони всі розташовані на початку другої декади місяця — це числа з 10 по 12 включно. Інші не перелічені в таблиці дні є нейтральними, що допускає проведення будь-яких посівних та інших городніх робіт, якщо немає можливості їх перенести на інший день. До нейтральних відносяться такі дати: 2, 4, 18, 20-23, 27, 30.

Дізнаючись, коли садити помідори на розсаду в 2021 році, можна зрозуміти, що на конкретні терміни впливає безліч факторів. Тут і зв’язок з регіоном проживання, і за місцем вирощування томатів, і з їх виглядом, і багато з чим іншим. При цьому городники використовують різні способи посадки насіння від кількох «підходів» до точного календарного методу з урахуванням фаз Місяця чи метеорологічних даних минулих років.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021