Посадка ріпи і редиса в 2023 році | коли садити, календар

Ріпу і редис, завдяки їх біологічним особливостям, можна садити навесні і влітку. Обидві культури холодостійки, але вимоги до довжини світлового дня різні. Для раннього вживання посадку проводять навесні, для закладки на зберігання і більш пізнього вживання – в липні або серпні. При визначенні термінів сівби відштовхуються від погодних умов, особливостей сорту, цілі вирощування (на їжу, зберігання). Коли краще садити редис і ріпу в 2023 році, підкаже місячний календар посадочних робіт.

Про терміни посадки

Редіс і ріпа – одні з небагатьох культур, які за сезон садять кілька разів, а редис можна посіяти і пізньої осені. Терміни сівби безпосередньо пов’язані з кліматом, тому точних дат немає.

Посадка ріпи і редиса в 2023 році | коли садити, календар

Ріпа

Оскільки ріпа не боїться низької температури, сіють її після сходу снігу і прогрівання верхнього шару грунту до + 4-6 ° С. До цього часу температура вдень повинна досягати + 10-12 ° С, вночі – + 2-5 ° С. Невеликі заморозки (-2..-3 ° С) входам шкоди не принесуть. Максимального розміру і смаку коренеплід досягає при довгому світловому дні, тому при нестачі сонячного світла він буде дрібним, несолодким.

Оптимальний температурний режим – + 12-20 ° С, в жару відбувається пригнічення росту. Якщо в період початкового зростання довго тримаються холоду, то велика ймовірність викиду кольороносів.

При розрахунку термінів звертають увагу на тривалість вегетаційного періоду обраного сорту :

  • ранній (добу) – 35-50 ;
  • среднеспелий – 55-60 ;
  • середньопізній – 65-90.

Раннеспелие сорти можна садити в квітні під плівку, в травні або в перших числах червня – на відкриту гряду. Сорти середніх і пізніх термінів дозрівання сіють з кінця червня до кінця липня.

Посадка ріпи і редиса в 2023 році | коли садити, календар

У холодному кліматі, де літо коротке і рано наступають холоду, пізні і середньопізні сорти на зберігання краще не садити – коренеплоди не встигнуть визріти. До того ж, заморозки від -4 ° С до -8 ° С позначаться на терміни зберігання.

Редис

Виходячи з того, що вегетаційний період редису невеликий, можна займатися вирощуванням вітамінного коренеплоду круглий рік, якщо для цього є умови. Він добре росте у відкритому і закритому грунті, навіть на балконі.

Як вирахувати дату сівби: з передбачуваної дати отримання першого врожаю віднімають період проростання насіння (3-5 днів) і період розвитку (20-22 дня).

Від терміну дозрівання залежить, коли який сорт садити :

  1. Раннеспелие починають садити, коли грунт на глибині 4-5 см прогріється до +2 ° С, а денна температура досягне +15 ° С. У багатьох регіонах такі умови створюються в квітні, на півдні – в останніх числах березня. Якщо накрити гряду плівкою, пролити гарячою водою, то грунт прогріється швидше. Надалі на ніч гряду накривають, щоб убезпечити від заморозків, погодних негараздів. Дозрівання відбувається за 20 днів, тому до посадки наступної партії приступають при появі перших листя.
  2. Середньостиглі можна садити на початку червня, якщо є прохолодне місце не на сонячній ділянці, оскільки при довгому світловому дні редис почне стрілецькуватися. У спеку ситуацію врятує полив холодною водою.
  3. Пізні, в залежності від клімату, висаджують з середини серпня до початку вересня, коли світловий день йде на спад.
  4. «Під зиму» сіють перед пізніми заморозками, інакше при потеплінні насіння проросте і сходи потім замерзнуть. Навесні з приходом тепла сходи з’являться рано, зазвичай коренеплоди великі, соковиті, не пошкоджуються личинками. Грядку перший час накривають плівкою.
  5. «Зимовий сівши» проводять в мерзлу землю в грудні або лютому. Перші коренеплоди визріють на 2 тижні раніше, ніж посіяні «під зиму».

Посадка ріпи і редиса в 2023 році | коли садити, календар

Якщо редис пішов в стрілку, то його потрібно вирвати відразу ж, інакше насіння розсіються. На наступний рік він буде рости як бур’ян. Стрілкування починається при збільшенні світлового дня, підвищення температури до +25 ° С і вище, загущення посівів, нестачі вологи, тривалому впливі низьких температур.

За місячним календарем

Для сівби коренеплодів вибирають період убування місяця, коли все рідинні середовища спрямовані вниз. День нової і повної місяця, день до і день після вважаються несприятливими для посадочних робіт.

Календар посадки ріпи і редиса на 2023 рік :

МісяцьСприятливі дніНесприятливі дні
Лютий7-184-6, 19-21
Березень9-196-8, 20-22
Квітень8-185-7, 19-21
Травень7-174-6, 18-20
Червень6-163-5, 17-19
Липень5-152-4, 16-18
Серпень3-141,2, 15-17, 30, 31
Вересень1-1314-16, 28-30
Жовтень1-12, 30, 3113-15, 27-29
Листопад1-11, 29, 3012-14, 26-28
Грудень1-11, 29-3112-14, 26-28

У регіонах з холодним кліматом у відкритому грунті садити пізніше серпня немає сенсу – ні редис, ні ріпа не визріють. У регіонах, де осінь тепла, затяжна, садять з урахуванням місцевих особливостей і сорти.

Посадка ріпи і редиса в 2023 році | коли садити, календар

Про правила посадки

Насіннєвий матеріал, щоб видалити нежиттєздатне насіння, висипають в ємність з водою і витримують 5-7 хвилин. Спливли насіння видаляють, інші просушують. Прискорити проростання можна замочуванням (до набухання) у вологій тканинній серветці. Знезаражують прогріванням в гарячій (48-50 ° С) воді або в рожевому розчині марганцю (20 хв).

У редиса насіння великі і рівномірно розподілити їх не складе труднощів, а у ріпи дрібні, тому для зручності змішують з дрібним піском.

Посадка ріпи і редиса в 2023 році | коли садити, календар

Насіння рівномірно розкладають в заздалегідь политі борозенки (глибина 1,5-2 см), засипають сухою землею, злегка ущільнюють. Відстань між борознами для ріпи – 30-35 см, для редиса – 10-15 см, якщо не садити в міжряддя, наприклад, зелень. Після остаточного проріджування інтервал для редису становить ≈8-10 см, для ріпи – 25-30 см.

І редис, і ріпа вологолюбні, але погано переносять надлишок вологи, тому до поливу потрібно поставитися уважно. Підгодовувати, якщо при перекопці не внесені добрива, можна настоєм трави, перегною.

Відео: Як вирощувати ріпу

Новий рік 2023