Посадка картоплі в 2023 році – коли садити, календар

Щоб урожай картоплі в 2023 році виправдав очікування, потрібно подбати про якість насіннєвих бульб, підготовці ділянки і правильному виборі термінів посадки. Рання посадка не гарантує раннього врожаю – в холодній, що не прогрітій землі бульба буде лежати, чекаючи оптимальних умов. Дочекавшись, коли грунт прогріється, можна вибрати сприятливий період за місячним календарем садово-городніх робіт 2023 року.

Необхідні умови

До вибору місця під картоплю приступають восени, коли ще не прибрані всі культури – зручно планувати майбутні грядки з урахуванням сівозміни. Сусідство деяких культур може вплинути на їх розвиток, захворюваність, і при плануванні посадок цей факт потрібно враховувати.

Посадка картоплі в 2023 році  коли садити, календар

Що врахувати, плануючи посадку картоплі :

 • на невеликих дачних ділянках щороку змінювати місце під картоплю немає можливості, тому необхідно через 3-4 роки оновлювати сорти ;
 • культура добре росте на місці коренеплодів, цибулевих, часникових, кукурудзяних грядок, рослин з сімейства хрестоцвітих, гарбузових (кабачок, огірок, диня, кавун), зернових, бобових, сидератів ;
 • рослини з сімейства пасльонових (томати і т.д.) – погані попередники і сусіди, у них збудники хвороб і шкідники загальні.

Ділянка, де вода застоюється після дощів, танення снігу, під картопля не підходить – бульби при надлишку вологи починають гнити. Чи не підійде і тінисте місце – картопля виросте дрібним, несмачним.

Підготовка ґрунту

Щоб бульби були великими, смачними, необхідний доступ кисню, поживних речовин, вологи, а це можливо тільки на легких, пухких суглинистих і супесчаних грунтах. Якщо грунту важкі, щільні, то до коріння менше надходить кисню, харчування, що позначиться на якості м’якоті – вона буде щільною, не соковитою.

Посадка картоплі в 2023 році  коли садити, календар

Восени ділянку звільняють від рослинного сміття, бур’янів, перекопують на штик лопати, при необхідності вносять добрива.

Чим удобрити (кількість на 1 м²) :

 • сульфатом калію (25 г), суперфосфатом (20 г), сечовиної (30 г) або нітроаммофоской (20 г) ;
 • перегноєм, компостом – 10 л.

Якщо осіння підготовка проведена, то навесні за тиждень до посадки землю рихлять, вирівнюють граблями, в лунки (борозди) додають по 3 г сульфату калію і суперфосфату або 4 г нітроаммофоскі. Можна додати по жмені лукової лушпиння, деревну золу (50 г), трохи перегною, компосту – поєднання органіки і мінеральних добрив картоплі подобається.

Як вибрати терміни

Заздалегідь точно вирахувати, коли садити картоплю, неможливо – терміни пов’язані з погодою. При довгої і холодної весни грунт відтане і прогріється пізніше звичайного, якщо тепло прийшло рано, то велика ймовірність зворотних заморозків – ніжні сходи можуть постраждати. У визначенні термінів в 2023 році допоможе попередній прогноз погоди, народні прикмети, календар посівних робіт, вибір сорту.

Посадка картоплі в 2023 році  коли садити, календар

Погода, народні прикмети

Щоб не упустити час, потрібно стежити за станом грунту і приступати до посадки, коли вона прогріється. Висаджувати бульба в непрогріту землю марно – всі процеси протікають при певній температурі. У теплому кліматі грунт (глибина ≈10 см) повинна прогрітися мінімум до 6 ° С, в холодному – до 10-12 ° С, повітря днем повинен нагріватися до 14-18 ° С. Вологи в землі в цей час ще досить, тому в теплому середовищі бульба швидко проросте.

При нестачі вологи бульба заглиблюють всього на 5-6 см, при звичайних умовах глибина закладення становить 8-12 см. На важкому грунті саджають в невисокі (6-8 см) гребені.

Зорієнтуватися в термінах допоможуть народні прикмети :

 • якщо квітки черемухи почали обсипатися, то чекай тепла – черемуха зазвичай набирає колір в найхолодніший період травня ;
 • березовий лист виріс до розмірів копійки ;
 • кульбабаба відцвітає і утворює насіння.

Регіон

Через кліматичних відмінностей терміни по регіонах істотно різняться. У теплому кліматі посадкою картоплі займаються вже в квітні, в середніх широтах і на півночі – в травні.

Посадка картоплі в 2023 році  коли садити, календар

Місячний календар

Згідно з календарем місячних фаз, рослини формують плоди під землею, рекомендується садити в період убування Місяця, коли відбувається відтік рідин. Цей період підходить для добрива органікою, підгодівля, прополки, боротьби зі шкідниками. Серед сприятливих днів завжди можна вибрати відповідні за погодними умовами.

Календар посадки картоплі в 2023 році :

МісяцьСприятливі дні (збиткова Місяць)Несприятливі дні (Повнолуння, Новолуніе)
Квітень7-196, 20
Травень6-185, 19
Червень5-174

Для посадки среднеспелих і позднеспелих сортів в червні підходить тільки перша декада, оскільки бульби не встигнуть дозріти до настання негоди і холодів. Скоростиглі сорти можна садити після 10-го числа.

Сортова приналежність

Щоб отримати свіжу картоплю якомога раніше, підбирають рано дозрівають сорти, але для тривалого зберігання вони не підходять. Добре зберігаються тільки среднеспелие і позднеспелие сорти.

Посадка картоплі в 2023 році  коли садити, календар

При розрахунку дати посадки потрібно врахувати тривалість періоду вегетації (вказана в днях) :

 • ультраранній – від 40 до 55 ;
 • ранньостиглий – від 60 до 80 ;
 • среднеранний – від 80 до 90 ;
 • среднеспелий – від 90 до 100 ;
 • середньопізній – від 100 до 120 ;
 • пізній – від 120 до 140.

Якщо правильно підготовлена ділянка, обрані якісне насіння, день для посадки і прибирання, то картопля в 2023 році обов’язково порадує рясним урожаєм, буде добре зберігатися.

Відео: Посадка картоплі під солому

Новий рік 2023