Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

Вибір термінів посадки часнику залежить від видової приналежності – озимий садять восени, яровий – навесні. Багато хто віддає перевагу садити і озимий, і яровий, оскільки вони відрізняються смаком, періодом дозрівання, зберіганням, технологія посадки у них теж різна. Щоб отримати якісний урожай, потрібно знати коли і який часник краще садити, коли викопувати. Зорієнтуватися в термінах в 2023 році допоможе місячний календар посадочних робіт, де враховані сприятливі і несприятливі для сівби, посадки, пересадки і прибирання дні.

Способи розмноження

Розмножують часник вегетативно, т. е. використовуючи зубок, цибулину-однозубку, бульбочку (повітряна цибулина). Основний посадковий матеріал – зубки, які краще брати з зовнішнього ряду, оскільки там вони крупніше. Посаджені під зиму, на наступний рік вони дадуть хороший урожай великих цибулин.

Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

У часнику є біологічна особливість, яку потрібно враховувати, щоб отримувати якісні великі головки – часник із зубків через 3-4 роки втрачає свій генетичний потенціал, вироджується. В результаті головки мельчают, смак стає менш насиченим, рослина частіше піддається інфікуванню, пошкодження шкідниками.

Бульбочки (насіння) садять для оздоровлення та оновлення посівного матеріалу – вони не стикаються з грунтом, де багато патогенних мікроорганізмів. Багатозубковая цибулина виросте на другий рік, а спочатку з насіння виростає дрібна однозубка (сівок). Сівок швидко вкорінюється, добре переносить морози, цибулини з нього великі, лежкі.

Як виростити повітряні цибулини (бульбочки)

У озимих сортів в середині літа утворюються стрілки (цветоноси), які виламували, оскільки вони забирають поживні речовини, необхідні для формування головки. Для отримання повітряних цибулин частина стрілок залишають, на кожній визріває до 100 бульбочок.

Як тільки почне розтріскуватися плівка, в якій вони зріють, кольороноси обрізають (довжина 25-30 см), сушать. Восени насіння вже можна садити після стратифікації в холодильнику. Якщо запізнитися, то насіння розсиплються по гряді і до зими проростуть.

Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

Як відрізнити яровий часник від озимого

Відмінності в термінах посадки озимого і ярого часнику, умовах і тривалості зберігання – це умовні відмінності. У кожного виду є особливості в будові, зовнішньому вигляді.

Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

Таблиця відмінностей

Чим відрізняютьсяЯровийОзимий
ЗубціКількість – більше 15, розташовані хаотично, за розміром різніКількість парне – 6-10, рівні, розташовані рівномірно
Оболонка (лушпиння)М’яка, світлаТверда, щільна
СтруктураСтрижень відсутняПо центру головки проходить товстий твердий стрижень
СтрілкуванняСтрілку викидає єдиний сорт «Гулівер»Утворює стрілки, на них виростають бульбочки
ПеньокНіжний, товщина невеликаТвердий, щільний
РозмноженняЗубкамиЗубками, бульбочками

Коли садять озимий часник

Озимі сорти стійкі до низьких температур (витримують морози до -25 ° С). Садять їх з розрахунком, що до настання морозів зубки вкоріняться, але прорости не встигнуть. Якщо коренева система до зими не сформується, то велика ймовірність вимерзання вже при -10 ° С. До зими кожен зубчик повинен утворити 12-18 корінців довжиною 5-10 см. На це буде потрібно 35-45 днів.

Навесні коріння продовжать розвиватися навіть при невеликих мінусових температурах (-1 … – 3 ° С), перші сходи з’являться, коли верхній шар грунту прогріється до + 3-5 ° С. Формування цибулини почнеться при + 15 ° С, повністю головка визріває при + 20-25 ° С.

Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

Оптимальні умови для осінньої посадки (верхній пятісантіметровий шар грунту охолов до + 12-14 ° С) наступають всюди в різний час, тому назвати точні дати посадочних днів неможливо. Щоб не упустити момент, потрібно заздалегідь ознайомитися з довгостроковим прогнозом погоди, підготувати насіннєвий матеріал, грядку.

Зразкові терміни по регіонах :

 • Ленінградська область, середня смуга – III декада вересня – до середини жовтня ;
 • райони Сибіру, Урал, Далекий Схід – III декада вересня – I декада жовтня ;
 • північні регіони – кінець серпня ;
 • південні райони – III декада жовтня – листопад.

Коли осінь рання і холоду наступають раніше, займатися посадкою після середини жовтня вже пізно – не всі зубки вкоріняться. Якщо час восени упустили, то збереглися до весни головки озимого часнику можна висадити навесні. В цьому випадку, найчастіше, сформується цибулина-однозубка або головка з дрібними зубками.

Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

Яровий часник – терміни посадки

Ярові сорти менш стійкі до морозів, але здатні винести заморозки на грунті до -3 ° С. У початковому періоді вегетації яровому часнику необхідні знижені температури, спеку він переносить погано, тому його або піддають стратифікації, або саджають до настання тепла. До посадки на гряду приступають, коли верхній шар грунту відтане і прогріється до температури трохи вище +3 ° С, а повітря днем нагрівається до +8 ° С.

Зразкові терміни по регіонах :

 • Урал, Сибір – II-III декада квітня-до середини травня ;
 • Ленінградська область – середина квітня – I декада травня ;
 • Підмосков’ї, середня смуга – II-III декада квітня ;
 • південні райони – кінець березня.

Якщо посадити пізно, коли грунт просохла і прогрілася, то вкорінення йде складніше, оскільки поживні запаси зубка витрачаються на зростання листя. В результаті коренева система буде слабкою, що позначиться на кількості і якості врожаю.

У регіонах з теплим кліматом яровий часник можна садити і під зиму, коли денна температура вже не піднімається вище +10 ° С, а грунт ще не охолола нижче +3 ° С. Але на тривале зберігання такий часник не годиться.

Посадка часнику в 2023 році за місячним календарем

Якщо садити часник з урахуванням місячних фаз, то кращим буде період убування місяця, коли соки спрямовані до коріння. В цей час займаються сівбою, посадкою, пересадкою коренеплодів, цибулинних, бобових, картоплі. У дні повної і нової місяця проводити посадочні і посівні роботи не рекомендується – вони вважаються несприятливими.

Таблиця посадочних днів

МісяцьСприятливі дніНесприятливі дні
Березень (друга половина місяця)17, 19, 2021
Квітень8, 12-15, 17, 186, 20
Травень7, 8, 12-15, 17, 185, 19
Вересень2, 3, 7, 8-10, 12, 13, 3015, 29
Жовтень1, 2, 6-9, 11, 12, 3114, 28
Листопад1, 5-8, 10, 11, 3013, 27

Визначившись з часом посадки (весна або осінь), заздалегідь готують грядку, щоб грунт структурувалася, осіла.

Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

Коли викопувати часник

Обидві різновиди погано зберігаються, якщо головки не дозріють або перестигнуть, тому потрібно правильно визначити час прибирання.

Ознаки стиглості :

 • листя знизу пожовкли, висохли ;
 • у верхніх листя жовтіє і сохне кінчик ;
 • коріння стали тонкими, сірими ;
 • лопнула оболонка повітряних цибулин ;
 • шийка тонка, суха ;
 • зовнішня (що криє) луска суха, міцна, змінила колір на фіолетово-бузковий.

Посадка часнику в 2023 році: коли садити, посів, коли викопувати

Кращі умови для викопування – сонячна суха погода, суха земля, ранок. Якщо все склалося, то головки швидко просушаться і добре будуть зберігатися. У разі негоди потрібно дочекатися, поки земля просохне.

Новий рік 2023