Посадка баклажанів на розсаду і в теплицю в 2023 році | коли садити, календар

Основа майбутнього врожаю баклажанів закладена у виборі якісного насіннєвого матеріалу, створення сприятливих умов для вирощування саджанців, правильному виборі термінів сівби, пересадки в грунт або теплицю. Баклажани теплолюбні, тому пересаджувати розсаду на постійне місце потрібно при певній температурі грунту і повітря. Зорієнтуватися в термінах посадки в 2023 році допоможе знання особливостей культури, а також місячний посівний календар і довгостроковий прогноз погоди.

Які фактори впливають на вибір термінів

Розсадний спосіб вирощування теплолюбної культури гарантує отримання врожаю вчасно, дає можливість плодам визріти в нестійкому кліматі північних і середніх широт. На вибір термінів впливають погодні умови, місце вирощування (теплиця, закрита грядка), тривалість періоду вегетації розсади, сприятливий час за місячним календарем.

Посадка баклажанів на розсаду і в теплицю в 2023 році | коли садити, календар

Якщо запізнитися з сівбою, то саджанці на постійне місце доведеться пересаджувати пізніше і плоди можуть не визріти. При ранньому сівбі рослини витягуються, виростають слабкими, що значно збільшує період адаптації і, в підсумку, плоди пізно дозрівають.

Період вегетації, сорт

Біологічні особливості баклажанів багато в чому схожі з болгарським перцем – насіння проростають довго, сіянець до двох справжніх листя зростає повільно. Саженець готовий до висадки в грунт при наявності 6-7 справжніх листків, стебло виріс до 25 см. При створенні необхідних умов (24-27 ° С, вологий грунт) на це потрібно 10-12 тижнів, т. е. приблизно від 70 до 90 днів.

Посадка баклажанів на розсаду і в теплицю в 2023 році | коли садити, календар

Періоди зростання :

  • пророщування – 3-4 дні ;
  • без замочування насіння сходять 7-10 днів, з паростками – 4-5 днів ;
  • адаптація після пікірування – ≈10 днів ;
  • розсада ранніх сортів готова до пересадки через 60-65 днів, среднеспелих – 65-70, позднеспелих – 70-90.

Тривалість того чи іншого періоду залежить від застосування стимуляторів росту, якості грунту, добрив, довжини світлового дня.

Приклад розрахунку дати сівби: з зразкової дати посадки в грунт або теплицю відняти період зростання розсади в залежності від сорту.

Клімат

Щоб зорієнтуватися в часі сівби баклажанів, потрібно врахувати довгостроковий прогноз погоди і особливості клімату в конкретній місцевості. Середні терміни встановлення тепла приблизно однакові – їх і слід брати до уваги, зробивши поправки згідно з прогнозами.

Посадка баклажанів на розсаду і в теплицю в 2023 році | коли садити, календар

Умови для пересадки в грунт: температура вдень – 23-25 ° С, вночі – 15 ° С. У теплиці грунт прогрівається раніше, створюється свій мікроклімат, тому розсаду висаджують на два тижні раніше, ніж на відкриту гряду. Відповідно і сівши проводять раніше.

Місячний календар

Сіяти, садити, пересаджувати рослини, що формують надземні плоди, рекомендується на зростаючу Місяць, коли рідинні середовища спрямовуються вгору. Несприятливими вважаються дні повної і нової Місяця.

Місячний календар посадки баклажанів на розсаду і в теплицю на 2023 рік :

МісяцьСприятливі дні для сівби, посадки в теплицюНесприятливі дні
Січень1-6, 23-317, 21
Лютий1-4, 21-285, 20
Березень1-6, 22-317, 21
Квітень1-5, 21-306, 20
Травень1-4, 20-315, 19
Червень1-3, 19-304, 18

Якщо врахувати біологічні особливості культури і місячні фази, то саджанці ростуть міцними, менше потрібно добрив, відзначається висока стійкість до хвороб і шкідників.

Підготовка насіння, грунту

Придбані в магазині насіння вже оброблені від шкідників і інфекцій, а домашні знезаражують в рожевому розчині марганцівки протягом 20 хвилин. Для прискорення проростання насіння, помістивши в марлю, 5 хвилин витримують в гарячій (45-50 ° С) воді. Після цього промивають водою.

Щоб прискорити пророщування, можна використовувати «Епін» в розчині (готувати за інструкцією), додавши трохи мікродобрива «Цитовит». Час витримки в розчині – 15 хвилин. Після повної просушування на повітрі насіння днем тримають в приміщенні, а на ніч прибирають в холодильник. Курс загартовування триває 5 днів.

Посадка баклажанів на розсаду і в теплицю в 2023 році | коли садити, календар

Грунт для розсади повинна бути пухкою, нейтральної по кислотності. Можна використовувати покупної грунт або приготувати почвосмесь в домашніх умовах, змішавши перегній (2 частини), дернову землю і річковий пісок (по 1 частини). Готовий грунт знезаражують гарячим 1% розчином марганцю або півгодини тримають в жарочном шафі при температурі 70 ° С. Після обов’язково удобрюють нітрофоской (40 г / 10 л) і золою (1 стакан / 10 л). Зола служить джерелом органічних речовин, знезаражує.

Для дезінфекції підійдуть препарати Актара, Фітоспорин, Фундазол.

Посів і догляд

Щоб в подальшому не проводити пікірування, зручно сіяти в індивідуальні ємності, наприклад, в пластикові склянки об’ємом 0,5 л. Їх заповнюють грунтом, залишивши до краю 1-1,5 см, поливають. Коли вода вбереться, кладуть в кожну по два насіння, глибина закладення – 1 см. З двох паростків залишають сильніший, а слабкий висмикують.

Для зручності перенесення ємності встановлюють в піддон, накривають плівкою і тримають при 25-28 ° С. Плівку регулярно знімають для провітрювання. Через 1-1,5 тижні з’являться сходи, і укриття вже не потрібно. Піддон переносять в більш прохолодне місце (24 ° С).

Посадка баклажанів на розсаду і в теплицю в 2023 році | коли садити, календар

Етапи догляду :

  • досвітка, повертання стаканчиків до світла різними сторонами ;
  • регулярний полив отстоянной водою кімнатної температури (грунт повинна бути вологою, що не мокрою) ;
  • при наявності 4-х листків підгодовують Агріколой, Атлетом, Фертика Люкс (рекомендовану дозування зменшують в 2 рази) ;
  • через 1,5 тижні підгодовують вдруге – гранули курячого посліду змішують з водою (1: 1,5), наполягають 72 години ;
  • перед пересадкою (за 7 днів) підгодовують калійної сіллю і суперфосфатом (15 г + 30 г / 5 л).

Спеціальний грунт для розсади баклажанів удобрювати не потрібно. Підживлення вносять в грунт домашнього приготування.

Правильний термін посадки баклажанів на розсаду і в теплицю, створення необхідних умов для розвитку стануть запорукою хорошого врожаю «синеньких» в 2023 році. Поживний і корисний овоч можна буде вживати в другій половині літа, заготовлювати на зиму.

Новий рік 2023