Лазарева субота в 2019 році: дата, історія та традиції свята

Остання субота, яка йде перед Вербною неділею, названа на честь праведного Лазаря. Встановлений у пам’ять святого воскресіння Лазаря, який був довгий час дружив з Христом. Субота 6-го тижня Великого посту відзначається православними в усьому світі і готує віруючих до найважливішого християнського свята — Великодня.

Христос воскресив померлого Лазаря і змусив його покинути похоронну печеру. Після цієї події Лазар прожив ще 30 років, і став одним з найбільш вірних проповідників християнства. Лазарева субота в 2019 році випадає на 20 квітня — свято будуть справляти всі віруючі, згадуючи третє чудесне воскресіння з мертвих, вчинене Ісусом.

Події Лазаревої суботи

Лазарева субота в 2019 році: дата, історія та традиції святаПід час земного життя чудо воскресіння з мертвих Христос створив три рази. Лазарева субота — свято, встановлене на честь третього, останнього події. Згідно з писанням, праведний Лазар був вірним проповідником, і довгий час дружив з Ісусом. Однак тривала й важка хвороба виявилася сильнішою, і до приходу Ісуса у Віфанії, він помер.

Коли Христос дізнався від грішниці Марії, яка помазала ноги дорогоцінним маслом і витерла насухо своїми волоссям, про смерть її брата праведного, він відвідав гробницю. Там він помолився і велів відсунути камінь біля входу, щоб через 4 дні після похорону Лазар зміг воскреснути і вийти з неї. Ця подія стала головним символом воскресіння.

Дата свята щороку зміщується в залежності від Великодня, проте завжди припадає на шостий тиждень Великого посту. На честь свята на столі може бути гаряча їжа, приготовлена з маслом, а також дозволяється готувати рибу. У день послаблення допускається випити за вечерею трохи червоного вина і приготувати ікру або інші морепродукти.

Читайте також:
Як організувати дитсадківський новорічний ранок?

Народні традиції та обряди

Святкування дня воскресіння Лазаря має свої традиції, які дотримуються і в наші дні. Напередодні Вербної неділі люди збирали гілки цієї рослини і несли до храму для освячення. Саме тому суботу також часто в народі називають Вербним.

У багатьох слов’янських країнах замінила верба гілки пальми, якою вшановують сучасники Христа, встеляли йому дорогу її гілками. Так як верба є одним з перших рослин, які розцвітають перші весняні дні, вона стала символом відродження. У суботу прийнято ламати гілки перед походом до церкви — бажано вибирати місцевість на березі річки або іншої водойми.

Лазарева субота в 2019 році: дата, історія та традиції святаУвечері віруючі несли гілочки до церкви, де освячували і зберігали їх у своєму житлі до наступного свята. Викидати вербу не можна! Освячені верби обов’язково ставлять у головний (червоний) кут будинку біля ікон, в неділю їх можна буде поставити на святковий стіл.

Обряд Лазарование

Цей дуже давній звичай з’явився у болгарських і сербських віруючих. Дуже красивий і барвистий обряд, який у народі нерідко називають дівочим. Вважається, що цей обряд може допомогти дівчині вийти заміж. Для лазарського обходу обирали дівчину, яка жодного разу не була в наречених і наряджали в одяг і прикраси подружок, які вже мають дітей або недавно вийшли заміж. Після цього дівчина разом з лазарками, маленькими дівчатками віком від 6 до 12 років, ходили по хатах і співали спеціальні пісні.

Прикмети та заборони

В цей день з самого ранку не можна нічого робити. Під забороною всі види будь-якої домашньої роботи — тому господині готувалися до цього дня заздалегідь. Виконувати без потреби важку роботу вважається гріхом.

Читайте також:
Новий 2019 рік на море | відпочинок, куди поїхати

До заборон відноситься полювання та риболовля. У цей день не прийнято святкувати дні народження та вінчання, під забороною та інші заходи розважального характеру.

Всі домашні справи потрібно закінчити заздалегідь або перенести на ті дні, коли не буде заборонено займатися рукоділлям та іншими побутовими роботами. Гріхом вважаються сварки і бійки, не можна відмовляти у допомозі людям, які її потребують і просять. Від роботи в саду і городі теж треба відмовитися, напередодні вербної неділі більше часу потрібно проводити в молитвах.

Народні прикмети

Як і інші церковні свята, прийнято спостерігати за погодою і тваринами, а також тим, як ведуть себе змії і ящірки. Так як субота вважається весняним святом, коли вже вся природа готується до приходу божественної благодаті, багато холоднокровні і повзучі гади радіють приходу тепла. Якщо в цей день їх багато і світить сонце, скоро буде тепла погода і можна буде займатися роботами в саду і городі. Якщо їх не видно, то швидше за все ще будуть холодні дні.

Є прикмета, що якщо в Лазареву суботу посіяти горох, він неодмінно дасть багатий урожай. Щоб це не вважалося гріхом, потрібно тримати одну гілочку верби з розпустилися нирками в руці, а правою перехреститися. Перед посівом потрібно прочитати молитву “Отче наш” і попросити Всевишнього про благополуччя.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021