Благовіщення в 2019 році: якого числа, дата, традиції

Благовіщення – одне з дванадцяти найбільш значущих – двунадесятих – і важливих свят у православ’ї. Відзначається в пам’ять про благої вісті, отриманої Дівою Марією про архангела Гавриїла – прийдешнє народження Спасителя, це свято має велике значення і в християнському, і в народному календарі.

Якого числа Благовіщення в 2019 році

Благовіщення – один з тих православних свят, які маю чітко фіксовану дату, і не залежать від часу святкування Великодня. Щорічно Благовіщення відзначається в один і той же день – 7 квітня (25 березня за старим стилем).

Благовіщення в 2019 році: якого числа, дата, традиції

Християнське свято

Подія, що лягло в основу свята, приблизно однаково описується в багатьох джерелах. Загальний сюжет такий: до Діві Марії явився архангел Гавриїл і повідомив їй про те, що їй судилося стати матір’ю Христа. Це звістка – Блага Вість – і дала назву святу.

У тлумаченнях богословів прийнято вважати, що звістка про народження Сина Божого стало першою Благою звісткою, почутої людством з моменту гріхопадіння. Благовіщення таким чином символізує майбутнє прощення й спокутування первородного гріха.

Народні традиції

Значимість Благовіщення в народній традиції важко переоцінити. Достатньо лише згадки, що свято входив в річний цикл, що символізує зміну пір року. Різдво було ключовою точкою зими, благовіщення символізувало прихід весни, а Івана Купала і Воздвиження, відповідно, літо і осінь. За народним повір’ям, на Благовіщення прилітали птахи і «гади земні» — змії, жаби, комахи – вибиралися на поверхню після зимової сплячки.

Жайворонки

Символ Благовіщення – жайворонок. Ця маленька пташка першої звіщає прихід весни, а тому й увага їй приділялася особлива. До свята господині пекли жайворонків – печиво з прісного тіста у формі пташок. Таким печивом щедро пригощали родичів і сусідів, давали дітям, щоб ті ділилися пташками з друзями. Печених жайворонків підкидали в руках зі словами «жайворонки, летите, весну з собою ведіть!», виносили в хлів, сарай, де утримувалася худоба і лежало зерно, щоб весняні пташки призвели тепло і сюди. «Клікати» весну, тобто закликати тепло з допомогою печених пташок, випливало з піснями та хороводами. Однак занадто яскраве, занадто веселощі все ж було під забороною

Читайте також:  Скільки днів в 2019 році: високосний рік чи ні | кількість днів у лютому

Благовіщення в 2019 році: якого числа, дата, традиції

Сьогодні традиція пекти жайворонків поступово відроджується. І хоча символічність цього дійства вже втрачена, багато будинки і квартири в Благовіщення наповнюються чарівним ароматом який печеться печива – жайворонків.

Птах гнізда не в’є, дівчина коси не плете

Сама, мабуть, відома на сьогодні прикмета, пов’язана з Благовіщенням. В цей день незаміжнім жінкам – дівчатам – заборонено було заплітати волосся в традиційну косу. Щоб виглядати відповідно до звичаїв, плести коси слід заздалегідь, перед сном увечері напередодні свята. Під забороною на коси мався на увазі будь-яка заборона на укладання волосся, включаючи і розчісування. Сьогодні ця прикмета трактується інакше – небажано відвідувати перукарню в цей день, стригти і фарбувати волосся. Порушення загрожує серйозними проблемами з зачіскою, аж до облисіння.

В деяких землях звичай «неплетения коси» трактувався набагато ширше – мався на увазі повну заборону на будь-яку діяльність з дому. Навіть їжу на день слід приготувати заздалегідь, щоб звести до мінімуму всі клопоти по господарству.

Ще одна прикмета на Благовіщення – заборона на «винос». В цей день заборонялося що-небудь віддавати, «виносити» з будинку. Стосувалося це і якихось великих «отдачь» — повернення боргів, наприклад, і всіляких дрібних позик – і навіть сусідці солі або молока в цей день в борг давати не слід. За повір’ями, будь-яка винесена з дому річ назад вже не поверталася. Звідси склалася і ще одна прикладу, вже кримінальна: успішне крадіжку, вчинене на Благовіщення, обіцяло щасливий рік для злодія.

Лікувальна вода

Вода на Благовіщення вважалася особливою. Їй, за повір’ями, приписувалися лікувальні властивості. Вранці, бажано на сході сонця, потрібно було набрати свіжої криничної води (годилася і проточна, з струмків і річок) і вмитися, зливаючи води на землю. Стікаючи з рук, обличчя, тіла вода забирала всі хвороби, недуги і хвороби, всі вроки і псування. Умивати благовіщенської водою можна було навіть лежачих хворих – лише брудну воду треба було неодмінно вилити на землю.

Читайте також:  Що приготувати на рік Свині 2019 - прості рецепти з фото

У деяких регіонах благовіщенську воду для хворих можна було залишити про запас – наповнити діжки і відра, закрити щільно, щоб «благодать» збереглася. Однак для такого зберігання можна було використовувати лише талу воду.

Благовіщення в 2019 році: якого числа, дата, традиції

Відкриті небеса

На Благовіщення, за переказами, відкривалося Небо – і будь-яка молитва, будь-яке слово могло потрапити «Богу в вуха», тобто збутися. Головне – щирість і гарячність молитви. В цей день Бога можна просити про все – і кожне бажання могло збутися. За народним повір’ями, у свято все живе завмирає в заспокоєнні, в очікуванні своєї Доброї новини. І навіть грішники в пеклі в цей день відпочивають від мук.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021