Батьківський день (Радониця) в 2019 році | якого числа, дата

Радониця або Батьківський день – свято, завдяки якому ми можемо розділити радість Світлого Христового воскресіння з покійними. У цей день прийнято поминати всіх померлих – відстояти панахиду, сходити на цвинтар і сказати кілька теплих слів будинки, за сімейним обідом.

Дата свята

Радониця або Батьківський день досить часто називають Великоднем мертвих – як прийнято вважати, в цей день покійні радіють Христовому Воскресінню, стикаючись зі світом живих через нас, їх нащадків. Як і безліч інших православних свят, дата свята безпосередньо залежить від дати Великодня. А тому і відповідь на питання, якого числа Батьківський день в 2019 році, залежить від того, в який день відзначається Світле воскресіння.

У Росії її традиційно прийнято відзначати у вівторок, другий день Фоміної або Радоницкой (від назви свята) тижні. Фоміна тиждень – наступний тиждень після святкової, великодньої. Таким чином неважко підрахувати: Батьківський день відзначається на дев’ятий день після Великодня. Знаючи дату головного християнського свята, нескладно вирахувати, якого числа Радониця в 2019 році – достатньо додати до дати Пасхи дев’ять днів.

Батьківський день (Радониця) в 2019 році | якого числа, дата

У 2019 році Батьківський день або Радониця відзначається 7 травня, у вівторок.

Батьківський день у православній церкві

Строго кажучи, Батьківський день не є православним святом – він не згадується в церковному Статуті, не виділяється особливою службою. Однак традиція шанувати пам’ять предків настільки глибоко проникла в наше життя, що читання заупокійної в цей день проводиться практично у всіх церквах нашої країни.

Варто зазначити, що Церква не схвалює більшість народних традицій поминання покійних, особливо в частині алкогольних узливань, порівнюючи ці звичаї з язичницькими.

Читайте також:  Як зробити сніжинку з паперу на Новий рік 2018

Радоницкая тиждень

Батьківський день або Радониця зазначається у вівторок наступного після великоднього тижня. Цей тиждень має назву Фоміної або Радоницкой. Починається вона на Червону гірку (перша неділя після Великодня) і закінчується через сім днів, у суботу.

У 2019 році Батьківська тиждень триватиме з 5 по 11 травня. А 7 травня в Батьківський день ми особливо поминаємо померлих родичів.

Назва свята – та й усього тижня – не дарма співзвучно зі словом «радість». На думку наших предків, це час радісних поминок», адже Великдень – час радості, а на Фоміну тиждень необхідно поділитися цим світлим почуттям з померлими, пом’янувши їх.

Народні традиції

Обов’язкова традиція, неухильно виконується і сьогодні, це відвідування могилок померлих. З собою на цвинтар прийнято приносити їжу – особливі, спеціально для поминання приготовані страви, іноді алкоголь – хоча церква прямо забороняє поминати горілкою та іншими міцними напоями, максимум — трохи солодкого червоного вина.

Батьківський день (Радониця) в 2019 році | якого числа, дата

Фарбовані яйця

Радониця – Пасха мертвих, а тому і відзначати її слід майже так само, як і Світле воскресіння. Обов’язковою стравою на кожному столі повинні стати фарбовані яйця. Спочатку на Великдень яйця прийнято було фарбувати в червоний колір, а на Батьківський день – вже в якісь інші, «сумні», кольори. Червоною фарбою служила зазвичай цибулиння, а «сумні» тони одержували з відвару різних трав і овочів. Однак сьогодні традиція змінилася практично навпаки – штучні барвники, фарбувальний шкаралупу в яскраві, соковиті кольори, використовуються на Великдень, а їх природні побратими, що дають більш убогий відтінок, на обговорюваний нами день.

Кутя

Друга необхідна страву на Радоницу – кутя. По суті, це каша з пшона, толокна, рису або інших круп, в яку додані сухофрукти (найчастіше родзинки), або мед (іноді і обидва компоненти), в деяких регіонах в крупу при варінні додають шафран, щоб каша стала жовтою. У результаті повинна вийти не дуже солодка і розсипчаста каша, яку ставлять на стіл в невеликих чашках або мисках. Збираючись на поминальний обід, кожен член сім’ї перед трапезою бере ложечку куті із загальної миски – обов’язково ложкою, вилки на такий трапези не вітаються. Каша ні в якому разі не повинна служити закускою до алкоголю – цей момент обговорюється окремо.

Читайте також:  Модні сукні на Новий рік 2018 для дівчат. Новинки, фото

Дивіться відео про православному святі Радониця:

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021