Вербна неділя в 2019 році: дата, історія та традиції свята

Вербна неділя — важлива подія в життя православних. Один з найбільш улюблених і шанованих у народі свят, коли всі християни у світі відзначають вхід Господній в Єрусалим. Цей день входить в число дванадцяти головних свят, що входять до календаря православної церкви, і має давні традиції. Вербна неділя в 2019 році випадає на 21 квітня, рівно за тиждень до святкування Великодня.

Дата двунадесятого свята щорічно зміщується і безпосередньо залежить від Пасхи — він здійснюється в 6-ту неділю Великого посту і є початком Страсного тижня. Основним символом святкування вважаються гілочки верби, які освячуються в Лазареву суботу та зберігаються в будинку до наступного року. Гілочки цього весняного рослини служать оберегом від усіх нещасть, хвороб і бід.

Історія

Вербна неділя в 2019 році: дата, історія та традиції святаУрочистості на честь Входу Господнього в Єрусалим проводяться з самих перших років виникнення християнства. Перші згадки про нього з’явилися в III столітті в повчаннях святителя Мефодія Патарського. Вже в IV столітті ця подія зазначалося тожественным хресним ходом, а віруючі привітали Ісуса пальмовими гілками.

На Русі з-за холодного клімату православні відзначали свято гілочки квітучої верби, яка стала символом наближення весни. Вербна неділя нерідко називають цветоносной тижнем. У цей день Великого Посту віруючі можуть додати в трапезу рибу, а напередодні на столі часто можна зустріти рибну ікру.

Як святкують

У всіх православних церквах напередодні проводиться всенічне бдіння. Під час служби всі віруючі тримають у руках гілочки верби (їх прийнято брати стільки штук, скільки членів сім’ї) та запалені свічки. Після читання Євангелія гілки освячуються, а після повернення додому, їх ставлять житла. Торішні гілочки слід спалити або опустити в річку, викидати їх не можна.

Читайте також:  Ексклюзивні тости на Новий рік 2019 в прозі і віршах

Вербна неділя в 2019 році: дата, історія та традиції святаЗ самого ранку православні відправляються до церкви на святкове богослужіння, після чого відзначають день у колі родини. В цей день потрібно відвідувати кладовища і поминати покійних родичів, залишаючи на могилах освячені гілочки верби. Так як свято проходить під час Посту, господині не влаштовують пишне застілля.

Традиції, прикмети та обряди

Як і в інші головні церковні свята, у Вербну неділю прийнято дотримуватися давні традиції та народні обряди. Освячення верби в церкві — головна традиція, яка супроводжує торжество. Вербу в Лазареву суботу нарізав з деревця глава сім’ї, після чого дарував їх своїй дружині. Цей народний обряд зберігся і донині — вважається, що це допоможе зберегти в родині мир, любов і злагода. Дітей прийнято було шмагати гілочками освяченої верби — так батьки захищали їх від хвороб.

Для святкового столу жінки випікають хлібці з тіста, які дають всім членам сім’ї і домашніх тварин, а також худобі. В цей день не можна працювати, тому частування до трапези готується заздалегідь. В один з хлібів господиня будинку поміщала монетку — символ щастя і благополуччя. Кому він діставався, того чекав благополучний рік.

Вербна неділя в 2019 році: дата, історія та традиції святаТакож традиційним стравою на святковому столі були невеликі кульки з тіста або печиво з нирками освяченої верби всередині. Вважається, що верба додасть сили і допоможе одужання, а молодим жінкам допоможе зачати здорову дитину. Заздалегідь проводиться прибирання будинку, прання та інші роботи по дому. Згідно давньої традиції, весь день потрібно провести в оточенні близьких та членів сім’ї в затишній обстановці.

Народні звичаї

Вибираючи гілочки рослини, необхідно звертати увагу на саме деревце. На ньому не повинно бути пошкоджень і засохлих гілок. Не можна збирати вербу з цвинтарного дерева або тих, де є тріщина або дупло. Можна придбати її на вербному базарі, де утраивались народні гуляння з розвагами та піснями.

Читайте також:  Розмальовка на Новий 2019 рік свині | для дітей

Перед настанням Страсної Седмиці прийнято згадувати померлих, поминаючи всіх померлих в цьому році. Вільний час потрібно присвятити молитвам і згадати події, що передували світлого свята. В ці дні православні готуються до останнього тижня посту і святкування Великодня.

Вербна неділя в 2019 році: дата, історія та традиції святаБагато обряди і звичаї тісно переплетені з язичницькими традиціями. Гілки верби служать символом нового життя і воскресіння, тому їм нерідко приписуються магічні властивості. Традиційний народний обряд на удачу пов’язаний з вербными нирками. Вважається, що вирушаючи на будь-важливий захід і перед початком якої-небудь серйозної справи, потрібно з’їсти одну або кілька нирок освяченого рослини.

У деяких православних зберігся стародавній звичай ховати померлих з вербами в руках. Згідно з легендою, вони зможуть перемогти смерть і з освяченими гілками зустріти Спасителя. Рослинами прикрашають ікони і зберігають протягом усього року, вважають їх одним з найважливіших символів християнства.

Повір’я і прикмети

Вербна неділя в 2019 році: дата, історія та традиції святаІснує безліч народних прикмет — вони пов’язані з погодою, здоров’ям, успіхом і сімейним благополуччям.

  • Якщо на свято мороз і холод, або йде дощ — це обіцяє хороший врожай пшениці. Сонячна тепла погода свідчить про щедрий врожай фруктів і овочів.
  • Якщо у Вербну неділю загадати про зустріч з певною людиною, то вже найближчим часом вона відбудеться. Молитва прискорить виконання бажання.
  • Молоді дівчата з вечора можуть загадати на нареченого. Якщо напередодні свята думати про певний хлопця, то саме він незабаром покличе заміж.
  • Щоб збільшити достаток, потрібно посадити або пересадити кімнатний квітка. Якщо рослина буде здоровим і квітучим, сім’я не буде потребувати. Якщо квітка зів’яне і засохне, в цьому році очікуються значні витрати та грошові втрати.
  • Освячені гілочки можуть врятувати будинок від пожежі і повені. Вважається, що якщо в будинку є верба, в нього не потрапить блискавка. Будинкам, розташованим біля річки, не загрожують паводки, якщо в річку кинути 1-2 гілочки.
  • Є прикмета, що у цей день від різної нечисті можуть постраждати з тваринами. У неділю всю домашню худобу, птицю і тварин тримають вдома, не випускаючи на вулицю.
Читайте також:  Як вибрати подарунок, якщо фінанси співають романси?
Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021