Великдень 2019 | якого числа, православна, дата

Великдень — свято, якого чекають всі, незалежно від віку та віросповідання. Адже Світле Неділю давно вже вийшло за рамки релігійного свята, перетворившись на щось більше – день, який об’єднує всіх, які живуть в нашій країні. У нашій статті ми розповімо вам про те, якого числа Пасха в 2019 році, про традиції і звичаї, пов’язані зі святом, і про те, як Великдень відзначають сьогодні.

Великдень 2019: дати православного свята

Пасха — головне свято християнства, від дати якого залежить практично весь святковий релігійний календар. Адже від дня святкування Христового Воскресіння залежать і дати безлічі інших свят, і сам церковний Статут.

Православна Пасха в 2019 році відзначається 28 квітня, в неділю.

Великдень 2019 | якого числа, православна, дата

Дата Пасхи вираховується не за звичним нам григоріанським календарем, а по цикличному місячно-сонячним. А тому щороку свято припадає на інше число – але при цьому Пасха завжди випадає на неділю.

Говорячи про те, якого числа Пасха в 2019 році, необхідно уточнити: фактично таких дат дві. Справа в тому, що в православному і католицькому світі свято відзначають у різні дні, незважаючи на те, що Великдень – свято загальнохристиянський. Різниця між датами становить тижня до місяця – залежно від року. Причина такого тимчасового «розбігу» — введення григоріанського календаря. Визначення дати Пасхи – історично складний і досить заплутаний процес. Але якщо говорити коротко, то різниця між датами утворилася із-за того, що у Росії григоріанський календар був прийнятий лише в XX столітті, тоді як у Європі – у XVI ст.

Читайте також:  Святкування Нового року в китаї

Велике свято

Свято Великодня не даремно називається Світлим Христовим Воскресінням, адже у християнській традиції він символізує повернення до життя Сина Божого, Його Воскресіння з мертвих. Хоча правильніше було б сказати, не саме Воскресіння, а пам’ять про нього. Богослови стверджують – сам момент воскресіння у священних текстах не описаний, так як свідків у Таїнства не було. А ось те, як людям стало відомо, що Христос воскрес, сказано досить докладно.

Євангельська історія свідчить, що через три дні після смерті Христа до гробниці Його підійшли жінки, щоб полити тіло пахощами. Така традиція існувала в юдейського народу – натирати померлих ароматним речовинами, тобто які настоювали на травах маслами, миррою, ладаном. Ховали людей у печерах – природних чи рукотворних гробницях, закриваючи вхід каменем для того, щоб дикі звірі не осквернили тіла. Задобрювати пахощами необхідно було на наступний день після смерті. Але так як Христос помер у п’ятницю, а субота вважається священним для юдеїв вдень, жінки з пахощами – Марія Магдалина і друга Марія — підійшли до гробниці в перший день нового тижня (сьогодні цей день ми називаємо неділю).

Піднявшись до печери, вони побачили, що камінь, який закривав вхід, відсунуть, а зверху на валуні сидить ангел. Посланник Божий звернувся до присутніх, повідомивши їм, що Христос воскрес, як і говорив раніше Він своїм учням. Щоб переконатися в цьому, ангел запропонував прийшли зайти в печеру – і справді, місце поховання виявилося порожнім. Повернувшись у місто, жінки побігли розповісти учням, що Син Божий воскрес.

Великдень 2019 | якого числа, православна, дата

У пам’ять про це християни відзначають Великдень або Світле Христове воскресіння. До речі, сам день тижня – неділя – отримав свою назву від цієї події.

Читайте також:  Старий Новий рік 2018

Як дізнатися дату Пасхи

Перші чотири століття Великдень відзначали у різні дні – одні християни відзначали свято разом з іудеями в Пейсах, інші – через тиждень після Пейсаха. Так тривало до Першого Вселенського Собору в IV столітті – тобто загальних зборів всіх керівних християнських священиків. На Соборі було прийнято постанову: не святкувати Пасху разом з іудеями. І з IV століття Великдень святкується в першу неділю після першого повного місяця, що настав після дня весняного рівнодення. Кажучи простіше – беремо за відправну точку день весняного рівнодення, чекаємо повного місяця і відзначаємо свято в першу неділю після повного місяця Правда, і тут можуть бути свої корективи: якщо єврейський Пейсах випадає на те ж число, то Великдень переноситься ще на тиждень.

Час святкування

Скільки днів святкують Великдень? Питання важливе: хтось каже, що свято триває один день, хтось відводить йому три дні, хтось- цілий тиждень, до наступної неділі.

Згідно з церковними канонами, Великдень у православ’ї зазначається 40 днів. Весь цей термін в церквах богослужіння проходить по особливому канону. В католицтві свято відзначається 50 днів.

Вітання

Великдень – свято особливе. І це підкреслює привітання-побажання, яким прийнято обмінюватися при зустрічі. Зустрічаються, обмінюються словами «Христос воскрес!» — «Воістину воскрес!», супроводжуючи їх троекратными поцілунками. Звичай цей – один із найдавніших в православ’ї, що нараховує не одне сторіччя.

Благодатний вогонь

Символ Божого Світла, пролившегося на землю після воскресіння Христа, що висвітлює всі народи – Благодатний вогонь. В Єрусалимі, біля Гробу Господнього, в ніч з Великої суботи проводиться особливе богослужіння, після якого на землю сходить Благодатний вогонь. Він спалахує на свічках, які покладаються на Святий Гроб – це явище називають чудом Господнім. За легендою, рік, коли на Великдень не зійде Благодатний вогонь, стане останнім роком перед кінцем світу. Благодатний вогонь – символ не тільки воскресіння Христа, виходу його з труни, але і знак Божого благовоління до людей.

Читайте також:  Вірші Діду Морозу від дітей 7, 8, 9 і 10 років, дівчаток і хлопчиків

Великдень 2019 | якого числа, православна, дата

«Дорого яєчко до Христового дня»

Одна з найбільш світлих і радісних традицій Великодня – фарбування яєць. Причому звичай ставити на святковий стіл розфарбовані в різні кольори яйця існує і в католицизмі, і в православ’ї, але тільки у нас їх не тільки офарблюють, але і розписують візерунками або навіть цілими картинами.

Яйце в християнській традиції – символ Гробу Господнього. Воно, як і Труну, виглядає мертвим, але всередині його ховається Життя, що виходить з яйця як Христос вийшов з Гробниці.

Паска – великодній хліб

Цент святкової трапези на Великдень – паску. Особливий хліб, часто випікається з родзинками або горіхами, варто на кожному столі в кожному будинку. Коли-то паска служив символом Тіла Господнього, але сьогодні це швидше показник привітності, особливе частування для гостей, які прийшли відзначити світле свято. До речі, паскою прийнято називати випікається хліб з солодкого дріжджового тіста, а великоднем або паскою – сирну ласощі, яке готують лише раз в році.

Дивіться відео, як правильно зустрічати Великдень:

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021