Сабантуй в 2019 році: історія, дата та традиції свята

Кожен рік татари і башкири з нетерпінням чекають настання самого веселого і улюбленого свята, що носить назву Сабантуй. Народний свято не відноситься до релігії і вважається світською подією. У Татарстані і Башкортостані йому присвоєно статус державного, та дата його проведення призначається президентом республіки. З 2001 року в різних містах Росії відзначають Федеральний свято, а в 2010 році відзначали Всеросійський сільський Сабантуй.

Свято триває цілий місяць і присвячений закінченню польових робіт. З татарської мови назва перекладається як: сабан — «плуг», туй — «свято». Певної дати свята не існує, так як про дні його проведення повідомляють лише на початку весни. У давні часи дату встановлювали старі аксакали. Його починають відзначати неодмінно в кінці тижня, у вихідний. Коли будуть проводити Сабантуй в 2019 році за старовинною традицією також оголосять після сходу снігу з полів.

Свято відзначають щорічно, крім тих періодів, коли йдуть військові дії чи народ переживає нелегкі часи. У народі він є символом праці, здоров’я, сили і спритності, тому завжди проходить весело і гамірно з піснями, іграми та спортивними розвагами.

Історія виникнення свята

Сабантуй в 2019 році: історія, дата та традиції святаСабантуй — стародавній сільський свято, що має тюркські корені. Спочатку фестиваль хліборобів був приурочений до початку польових робіт і святкувалося в кінці квітня. Сучасний Сабантуй вважається татарським національним святом, хоча його відзначають і інші народи. Відзначається він зазвичай в кінці весни або на початку літа, і знаменує закінчення всіх робіт у полі. Татарський народ не тільки зумів зберегти традиції давнього обряду до наших днів, але і збагатити це красиве і важлива подія, завдяки чому його внесли в список унікальних шедеврів культурної спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також:  Красива упаковка для новорічного подарунка своїми силами

Ібн Фадлан — знаменитий арабський мандрівник-дослідник, який першим описав фестиваль «Рісале», звіті про поїздку в Волзьку Булгарію. У своїх подорожніх нотатках він докладно описав різні обряди та інші події з життя і побуту народів, що населяють Середнє Поволжя. Незважаючи на те, що перші письмові згадки про свято Ібн Фадлана датуються 921 роком, вважається, що Сабантуй має ще більш глибокі коріння і відзначався сільськими жителями набагато раніше.

Успішне завершення весняно-польових робіт татари та інші тюркські народи відзначали як свято настання весни, родючості і добробуту. Прототипом Сабантую історики вважають степовій фестиваль Джіен — стародавнє захід у землеробів, на якому старійшини вирішували всі нагальні проблеми, після чого утраивались масові гуляння з різними частуваннями, розважальними іграми та спортивними змаганнями.

На спортивні ігри збиралися кращі стрільці, борці і наїзники, які збиралися з усієї Великої Степу. Одним із самих головних умов заходу було правило світу, яке повинно було дотримуватися всіма народами-учасниками. На період проведення Сабантую повинні були припинитися будь-які конфлікти, в тому числі, і військові дії. Не випадково, деякі історики впевнені, що громадські спортивні змагання є прототипом грецьких Олімпійських ігор.

Для всіх жителів сіл Сабантуй був важливою подією року, тому до нього готувалися заздалегідь. Організацією та проведенням святкових заходів займалися старійшини, які не тільки встановлювали терміни проведення свято, але і порядок проведення спортивних змагань. В даний час святковий фестиваль відзначають люди різних національностей і віросповідань в різних регіонах Росії та за кордоном.

Як визначається дата

Сабантуй в 2019 році: історія, дата та традиції святаЗа старовинною традицією дата майбутнього фестивалю тримається в секреті до настання весни. Щорічно дату оголошує президент Татарстану, тому точний день, коли почнеться Сабантуй в 2019 році, стане відомо не раніше березня-квітня 2019. Однак те, що спочатку ніхто не знає час проведення свята, це не заважає його проведення, так як до події всі готуються заздалегідь.

Читайте також:  Король Лев фільм 2019 | трейлер, дата, актори

Існують певні правила проведення фестивалю, які дотримуються з року в рік:

  • Сабантуй зазначається у вихідний (неробочий) день в кінці тижня. Найчастіше він випадає на суботу або неділю.
  • Дата призначається на період, коли всі посівні роботи в полі вже завершені. Зазвичай фестиваль проходить перед початком косовиці.
  • Так як в священний для всіх віруючих мусульман місяць Рамазан заборонена рясна їжа і будь-які світські розваги, в цей період Сабантуй не проводять.

Традиції

Сабантуй в 2019 році: історія, дата та традиції святаПорядок проведення відповідає давнім традиціям і завжди проходить два основних етапи: ритуального збору подарунків та майдану (на великому полі). Незважаючи на те, що сучасний фестиваль поступово доповнюється новими обрядами, порядок залишається незмінним.

У селах і містах у святкові дні прийнято приймати гостей, тому господині готують різні страви і ретельно прибирають у будинку і подвір’я. У селах готуються до одного з головних етапів свята — збору подарунків. Для цього сідлають кращих коней. Молоді чоловіки їздять на них по селу, збираючи хустки та рушники, закріплюючи їх до вуздечки коней. Щоб зібрати якомога більше подарунків і багатше нарядити свого коня, юнаки заздалегідь домовляються з сусідами і родичами.

В деяких селах збирають без коня — юнаки обв’язують двома рушниками через плече, після чого чіпляють на них подарунки. Зазвичай господарі чекають збирачів і воріт свого будинку, а хлопці повинні неодмінно віддячити піснями і музикою. Одне із зібраних рушників вивішують на довгому жердині і ставлять його на в’їзді в село, щоб всі знали про початок Сабантую.

Розваги

Сабантуй в 2019 році: історія, дата та традиції святаДругий етап — ігри та спортивні змагання, в кожному з яких може взяти участь будь-який бажаючий. Переможців веселих ігор чекає цінний приз.

Читайте також:  Оскар 2018. Дати проведення, номінанти, прогнози

Ігри

  • Боротьба — найпопулярніша розвага на святі. У цій грі брали участь найсильніші чоловіки села. Переможця чекає цінний приз і звання головного батира. За традицією його нагороджували самим жирним бараном, на сучасному Святкуванні переможцям можуть дарувати та інші цінні призи: побутову техніку і навіть автомобіль.
  • Стрибки. В містах їх влаштовують на іподромах, в селах і селах на полі. Учасниками перегонів є хлопчики 10-15 років.
  • Розбий горщик. Ігри на спритність користуються не меншою популярністю, ніж силові розваги. У цій грі беруть участь всі бажаючі.

Татарський Сабантуй вже давно перейшов межі національного, і в сучасному світі він вже давно став міжнародним. Фестиваль об’єднує різних людей і служить самим яскравим прикладом миру і дружби.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021