Різдво Христове в 2019 році: дата, історія і традиції

Різдво — спокійний домашній свято, яке прийнято відзначати в колі сім’ї. Він входить в число головних дванадцяти християнських свят, що відзначаються православними в усьому світі. День Різдва Христового щорічно відзначається в один і той же день, 7 січня (25 грудня у католиків). Урочистості розпочинаються напередодні свята — 6 січня відзначається Святий Вечір «Святвечір».

Різдво Христове — красиве та урочисте подія, яка відзначається по-особливому. У Святвечір прикрашають ялинки, які символізують євангельське дерево, а на стіл готуються обов’язкові ритуальні страви, відкривають святкову трапезу. Напередодні Різдва починають відзначати після першої зірки, яка є головним символом події і завершенням суворого посту. Вона символізує різдвяну зірку, известившую волхвів про Народження Ісуса Христа. Різдво Христове в 2019 році необхідно зазначати в сімейному колі і в компанії самих близьких друзів.

Історія появи свята

Православний церковний свято було встановлено на честь Народження Сина Божого во плоті. Перші згадки про нього з’явилися в IV столітті, тоді ж римська Церква встановила офіційну дату торжества — 25 грудня. Головним джерелом Різдва прийнято вважати свято Богоявлення, що до IV століття відзначався в один день з Боговтілення. Пізніше ці 2 святі дня були розділені, і дата офіційно Різдва було перенесено.

Різдво Христове в 2019 році: дата, історія і традиціїСвято Різдва Христового довгий час у православних вважався другим найбільшим подією після Великодня. В даний час його нерідко називають «матір’ю всіх свят». Його значення настільки велике, що навіть нове літочислення прийнято вважати саме від дати Різдва.

Дати і дні святкування

Свято Різдва відзначається протягом дванадцяти днів — 5 днів передсвята, святкування 1 і 6 днів попразднества. Завершуються Різдвяні дні святом Обрізання Господнього. День надвечір’я проходить в суворому пості і називається святвечором, в цей день вечірню трапезу обов’язково починають з куті — традиційного блюда, що складається з сушених хлібних зерен, розмочених водою. З цього дня не дозволяється готувати і вживати рибу. В день самого суворого посту — в переддень свята, трапеза починається лише після появи на небі першої зірки.

Читайте також:
Нові кросовери 2019 модельного року з фото

У Римо-католицької і протестантських церквах відзначають свято 25 грудня. Православні та всі східно-католицькі церкви святкують його за юліанським календарем, тому Різдво Христове в 2019 році в Росії, як і в інші роки, відзначатиметься 7 січня. Давньосхідні церкви як і раніше відзначають Різдво одночасно з Хрещенням в День Богоявлення — 6 січня.

Символи Різдва

Як і інші святкові події, Різдво Христове має свої давні традиції і певні символи. Щорічно, в переддень урочистості в кожному будинку вбирається ялинка, а діти з нетерпінням чекають казкові дива та подарунки. Всі атрибути, які супроводжують це свято, несуть у собі особливий сенс, про який багато хто навіть не замислюються. Що означають різдвяні символи і якими вони бувають?

Ялинка

Різдво Христове в 2019 році: дата, історія і традиціїОшатне дерево вважається одним із самих головних символів свята. Традиція прикраси дерев бере свій початок ще в давнину — воно здавна було символом нового життя. Вічнозелені дерева та прикрашали гілки свіжими фруктами і квітами, таким чином віддаючи данину богам.

Вважається, що традиція наряджати Різдвяну ялину з’явилася в Німеччині. Згідно з давньою легендою, англійський єпископ Боніфацій зрубав дуб, якому поклонялися язичники. На цьому місці виросла ялина — вічнозелене дерево, яке стало символом Христа.

Різдвяна ялина з’явилася в європейських будинках приблизно в XVI столітті. Існує повір’я, що першою людиною, що приніс деревце в будинок і нарядившим її, став Мартін Лютер. Вважається, що ідея прикрасити ялинку яскравими ліхтариками прийшла йому в вечір святвечора, коли він повертався додому і глянув на небо, засіяне зірками.

В даний час прийнято прикрашати ялинки та сосни, їх ставлять у кожному будинку, на вулицях і в храмах. З гілочок вічнозеленого деревця роблять прикраси на ікони, їх прикрашають різнокольоровими кульками та гірляндами. Найулюбленішою і популярної різдвяної традицією є прикраса домашньої ялинки і, звичайно, подарунки, які прийнято дарувати близьким, заховані під її гілками.

Вінок

Різдво Христове в 2019 році: дата, історія і традиціїРіздвяний вінок — одне з головних домашніх прикрас. Їм прикрашають святковий стіл і вхідні двері. Цей вінок з ялинових гілок у багатьох країнах називається «адвент» і є головним символом очікування майбутнього події. Для оформлення вінка використовуються самі різні аксесуари: стрічки, свічки, кульки та іграшки, фігурки ангелів, квіти, цукерки та інші традиційні прикраси.

Читайте також:
Hyundai i30 2018 року фото

Віфлеємська зірка

Різдво Христове в 2019 році: дата, історія і традиціїЯскрава Зірка привела волхвів до Віфлеємської печери, тому вона є одним з головних символів різдвяних свят. Віфлеємська зірка вінчає ошатну ялинку і знаходиться над дитиною в яслах. Незмінна супутниця Різдва використовується у вигляді прикраси не тільки на ялинці, але і для декорування святкової трапези. У вигляді зірочок печуть печиво, пряники, ними прикрашають одяг і використовують для оформлення подарунків.

Частування

Святкова трапеза не обходиться без символічного частування. Різдвяні страви ставлять на білу скатертину, а на вікнах неодмінно запалюються свічки, які оберігають всіх членів сім’ї і наповнюють житло м’яким світлом і теплом. За давньою традицією, святкова трапеза повинна складатися з дванадцяти страв, кожна з яких має свій особливий сенс.

Різдво Христове в 2019 році: дата, історія і традиціїВипічка у вигляді агнця або баранчика, льодяник і імбирні пряники — постійні супутники сімейного торжества. На Русі найбільш популярними стравами були пироги з різними начинками, збитень і обов’язково домашні соління: капуста яблука, гриби та інші.

Подарунки

Волхви принесли дари новонародженому Христу. Золото символізувало царську дар, ладан — дар Бога, а смірна символізувала спокутну жертву. Ця давня традиція стала основою головного символу свята — подарунка. На Різдво всім прийнято дарувати подарунки: дітям, дорослим, близьким родичам і всім членам родини.

Подарунки в західних країнах ховають у різдвяні шкарпетки (панчохи), в деяких європейських країнах для цих цілей використовується чобіток біля каміна, біля ліжка або біля ялинки. Святкові шкарпетки прикрашають стрічками, дзвіночками, традиційною вишивкою. Їх можна використовувати не тільки для подарунка, але і як елемент декору приміщення на свято.

Різдвяні Святки

Дванадцять днів після Різдва і до Водохресного святвечора вважаються святими і називаються Святками. В ці дні прийнято святкувати і веселитися. Перші дні необхідно присвятити своїй сім’ї, близьких та друзів. В цей час всі ходять один до одного в гості, дарують подарунки, допомагають бідним і нужденним.

Особлива увага приділялася святочної трапези. Обов’язково готувати непарна кількість страв, серед яких обов’язково мали бути: кутя, вівсяний кисіль, млинці і горіхове печиво. Інші страви господині готували на свій смак: пекли пироги, готували холодець, робили м’ятні кульки з солодких крихт. На столі повинні стояти додаткові прилади для всіх членів сім’ї, які пішли в інший світ протягом минулого року.

Читайте також:
День науки в Росії в 2019 році: дата, історія та традиції святкування

На вулицях проходили народні гуляння, по хатах ходили ряджені. Святочні колядки і ворожіння — найвеселіші і пам’ятні події свят. Колядування — особлива традиція Святок, яка зберігається і донині. Діти і молоді люди ходять по домівках і виконують колядки, за які отримують різні частування та подарунки.

Ворожіння на Різдво

Здавна вважалося, що ворожіння на Різдво збуваються і допомагають дізнатися майбутнє. Найкращими днями для цього обряду є Святки — в ці дні будь-яке ворожіння має пророчий характер. Зазвичай займаються ворожінням молоді незаміжні дівчата або діти.

Ворожіння на рисових зернах

Якщо ви хочете дізнатися відповідь на питання яке вас цікавить, насипте в миску зерна рису. Загадайте бажання або задайте собі питання, що цікавить і опустіть руку в рисову крупу на кілька секунд. Від кількості зерен, які пристануть до долоні, буде залежати відповідь: парне число — так, непарне — ні.

Ворожіння для дітей на будинкового

Це гадання можна проводити разом з малюками. Покажіть дітям картинки, прочитайте казку про домового, або подивіться веселий мультфільм. Розкажіть, як задобрити домовика, виставляючи на ніч тарілку з їжею. Візьміть невелике блюдце і налийте в неї воду або молоко, поставте частування біля порога. В металевої посуді розтопити свічку і покличте будинкового вечеряти. Уважне дивіться на малюнок, який буде виходити з остиглого воску — сенс кожному візерунку можна придумати разом з малюком.

Чашки розкажуть майбутнє

Візьміть стільки чашок, скільки людина буде гадати. У кожну чашку покладіть шматочок хліба, перстень, монету, насипте цукор, сіль, налийте води. Всі чашку треба поставити в один ряд, закрити очі і вибрати ту, яка виявиться ближче. Розшифровка залежить від вмісту: колечко до швидкої весіллі, грошик до багатства, хліб до прибутку, сіль до сліз, а чашка з водою — тихе і спокійне життя без змін.

Ім’я судженого

Всі молоді дівчата хочуть дізнатися ім’я свого майбутнього нареченого. Дізнатися його нескладно, гадати можна протягом усіх Святок. Рівно опівночі потрібно вийти за ворота і запитати ім’я першого проходить повз чоловіка. Це ж ім’я буде у судженого.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021