Масляна в 2019 році: традиції і дата святкування

Свята 2019

Масляна в 2019 році: традиції і дата святкування

Масляний тиждень — традиційне народне свято, що триває протягом семи днів. Масляна в 2019 році буде відзначатися з 4 березня і закінчиться 10 березня, перед входом у Великий піст. Один з найвеселіших свят, присвячених проводів зими і зустрічі весни. Масляна входить в число найбільш відомих стародавніх свят, які дійшли до наших днів — народний обряд має язичницьке коріння.

Існує кілька назв цього святкового циклу — у слов’янських народів Масляну нерідко називають Сирним, Млинцевої і Молочної тижнем, Блиноедкой, Кривошейкой та ін. Незалежно від назви, суть обряду полягає у примиренні з ближніми і всепрощення. За Православним Статуту Сирна тиждень призначається для підготовки віруючих до Великого посту. Дати проведення Сирної седмиці є рухливими і щороку змінюються в залежності від Великодня. У 2019 році Масляна проходитиме з понеділка по неділю (4 — 10 березня).

Історія

У праслов’янські часи існував язичницький свято — Комоєдіца, який і став прабатьком сучасної Масляної. Спочатку вона відзначалася за тиждень до настання дня весняного рівнодення і вважалася початком слов’янського нового року. Православна Церква з XVI століття зазначає Сирну седмицю, яка передує Великий піст. За церковною традицією Сирна тиждень і народна Масляна мають різні смисли. «Масляна» — народна назва, яка Сирна седмиця отримала завдяки тому, що саме в цей період були дозволені молочні продукти і масло, які використовувалися для приготування головного символу свята — млинці.

Православна Церква не внесла Масляну у свій календар, незважаючи на це, освятила цей древній язичницький свято і наповнила його новим змістом та ідеями. В результаті Масляний тиждень перетворилася на веселий святковий цикл, так улюблений в народі. Здавна на Масляну накривалися рясні ситні столи, на яких переважали страви з яєць, борошна і молочної їжі. Головним частуванням були і залишаються млинці — язичницький символ сонця. Протягом усього тижня влаштовувались народні гуляння з хороводами і піснями, традиційним катанням з гірок і на санях.

Читайте також:  Фільм Індіана Джонс 5 (2021): дата виходу в РФ, сюжет, актори

Традиції, звичаї і обряди

У дохристиянський період Масляна була святом прощання з зимою і зустріч весни. Свято складалося з двох етапів: Малої та Широкої Маслениц, які тривали три і чотири дні відповідно. Мала Масляна — підготовчий етап до основного свята. Протягом цих трьох днів готували святкові страви, пекли млинці, прикрашали житло і будували сніговий місто для народних гулянь. В ці дні батьки нареченого приходили в будинок нареченої на оглядини і проводили обряд сватання.

Широка Масляна — час основного свята. Саме в ці дні проводилися обряди проводів зими і проходили всі святкові заходи. З четверга і до неділі влаштовувалися масничні гуляння, веселі вистави. В Масляну кожен день відзначають по-різному, у відповідності з давніми традиціями.

Так як свято проходить у сирну седмицю, дозволено готувати молочні продукти і рибу, але заборонено готувати м’ясо. Головним частуванням у кожному будинку є млинці, які готують щодня і подають з самими різними начинками.

Старовинні прикмети

В старовину було дуже багато прикмет, які були тісно пов’язані з Масницею. В даний час вже мало тих людей, хто вірить у прикмети, але вони стали невід’ємним святковими обрядами.

  • Вважається, що від кількості млинців, спечених у Масляну, залежить здоров’я і добробут родини. Саме тому господині намагаються напекти як можна більше млинців не тільки для своєї родини, але і для родичів.
  • Якщо млинці підгоріли, порвалися або не вийшли смачними — попередження про наближення хвороби.
  • Всі молоді дівчата, які хотіли вдало вийти заміж у новому році, повинні смачно нагодувати і напоїти всіх чоловіків, що зустрічаються по шляху.
  • Молодята можуть відкрито демонструвати свою любов і цілуватися на людях. Це обіцяє довге щасливе сімейне життя.
  • Обов’язково вшанувати пам’ять покійних родичів і віднести на кладовищі млинці. В сім’ї не буде хвороб і горя.
  • Найвдаліші млинці з багатою начинкою потрібно віднести до церкви і пригостити ними всіх бідних і нужденних. В домі завжди буде достаток і благополуччя.
Читайте також:  Варіанти зустрічі Нового року

Як святкують Масляну

Приймати участь у святкуванні повинні були усі здорові жителі міст, сіл і сіл. У народі говорили, що тих, хто не веселиться в Масляну, чекає цілий рік без радості і достатку. Сидіти вдома також вважалося поганим тоном — в ці дні потрібно веселитися на свіжому повітрі і заходити в приміщення можна було тільки для того, щоб зігрітися від зимового морозу. Все інше час проходило в розвагах. Кожен день святкового тижня має свою назву і відзначається з особливою традицією. Народні гуляння, веселі та жартівливі обряди — вся тиждень дуже насичена і різноманітна.

Найголовніший день Масляної — неділю, в який проходило прощання з зимою. В цей же день спалювали опудало Масляної, що символізувало прощання з зимою і минулим роком. Попіл, що залишився від спаленого опудала, розсівали над полями для освячення землі, яка подарує хороший урожай. У недільний день всі просять один в одного пробачення і прощають все, що нагромадилися за рік, образи.

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021