Лазарева субота в 2019 році | якого числа, дата

Субота праведного Лазаря або Лазарева субота, як її частіше називають – один з головних християнських свят, що передує Великдень. Цей день одночасно нагадує нам про велике чудо – воскресіння Лазаря і одночасно готує нас до найважливішого свята – Світлого Христового Воскресіння.

Дата свята

В християнському календарі дуже багато свят так чи інакше пов’язані з Великоднем. Лазарева субота – не виняток. Дата цього дня «плаваюча», тобто не фіксована в календарі, а змінюється рік від року. Відзначається свято за тиждень до Христового Воскресіння, в шостий день шостого тижня Великого посту. Таким чином, знаючи дату Пасхи, можна самостійно розрахувати, якого числа буде святкуватися Лазарева субота в 2019 році.

Лазарева субота в 2019 році відзначається 20 квітня, за 8 днів до Великодня.

Лазарева субота в 2019 році | якого числа, дата

Біблійна історія

Воскресіння Христом праведного Лазаря – одне з найбільших чудес, які творив Спаситель у час перебування на землі. Ця історія описана в Євангелії від Іоанна Богослова. Суть її в наступному.

Лазар, прозваний справедливим, був братом Марії, грішниці, що помазала ноги Христа дорогоцінним маслом і після обтерла своїм волоссям. Праведник довго і тяжко хворів, а після того, як помер від хвороби, сестри — Марія і Марфа — поховали його в гробниці. У юдеїв того часу був звичай – не закопувати померлих у землю і не спалювати їх, а укладати покійного на камінь в печеру, потім закривати вхід в печеру каменем, щоб дикі звірі не осквернили тіло.

Через чотири дні після похорону Лазаря Христос підійшов до гробниці і помолившись, велів відсунути камінь, що замикає вхід. Після чого вигукнув: «Лазарю! Іди геть!» І з печери вийшов чоловік, загорнутий у похоронні полотна. Знявши з нього саван, і Марія з Марфою, і всі учні Ісуса, які прийшли разом з Ним до гробниці, змогли переконатися, що Лазар живий і абсолютно здоровий – на тілі не залишилося й сліду страшної хвороби. Диво воскресіння праведного стало символом прийдешнього воскресіння всіх померлих після Страшного Суду.

Читайте також:  Новий Citroen Berlingo 2019 | фото, ціна, характеристики

Свято у Великий піст

Лазарева субота – один з найдавніших, шанованих і символічних свят у християнстві. Особливу увагу приділено цього дня в православ’ї. Так як свято завжди припадає на час Великого посту, то для тих, хто поститься в цей день передбачені деякі послаблення. Так, дозволяється включити в меню трохи риби (як варіант – рибної ікри), можна вживати гарячу їжу з рослинною олією, а за вечерею дозволено випити трохи неміцного червоного вина.

В наші дні вносяться в честь свята зміни в пісне меню практично те ж, хіба що під рибою та рибною ікрою прийнято розуміти всі морепродукти. До речі, більшість богословів під червоним вином, дозволеним у свято, мають на увазі саме кагор, «вино причастя».

Народні традиції

Настільки давній і шанований свято, як Лазарева субота, за століття свого існування не міг не обрости звичаями, народними традиціями та особливими прикметами. І головна з них – верби.

Верби

Вся шостий тиждень – седмиця – Великого посту зветься Вербною, і завершує її Вербну неділю. Лазарєв же день в народі називається Вербним суботою – за звичай ламати в цей день гілочки верби і готувати їх до освячення.

Верба – символ вайі, пальмових гілок, якими вітали Христа при вході в Єрусалим. Вдень у суботу ламали гілки з пухнастими кульками нирок і збирали їх у пучки, готуючи до освячення. До вечора несли гілочки до церкви, де священик кропив їх святою водою. Освячену вербу не можна було викидати, її зберігали до літа, і інший раз і аж до наступної Вербної неділі.

Лазарева субота в 2019 році | якого числа, дата

Після освячення гілок починався свято. Молодь збиралася в компанії і ходила по селу з пучками галузок. Заходячи в будинок, несильно били господарів хати по спині та рукам, примовляючи «Верба хлест, бий до сліз!». За прикметами, удари гілками приносили здоров’я, вибиваючи хворобу з тіла.

Читайте також:  День науки в 2019 році якого числа в Росії

Освячені верби в обов’язковому порядку ставилися в червоний кут – біля ікон, а на Вербну неділю і на стіл, прикрашаючи собою трапезу.

Святковий стіл

Незважаючи на Великий піст, Лазарева субота все ж досить важливий і значимий в житті православного свято. А тому і стіл в такий день повинен бути особливим. Благо, церковні правила дозволяли деякі вільності і відступу від строгості пісних днів.

До свята готувалися заздалегідь – купували або рибу відловлювали для курника, відкритого пирога з начинкою. Такий пиріг ставав головною стравою на святковому столі. Дозволялася і гаряча їжа з маслом, а значить, на обід були каші, пісні пиріжки з капустою і грибами, тушковані овочі і обов’язково солодощі.

Прикмети

Вербна неділя, а в особливості Лазарева субота, фігурує у безлічі прикмет, пов’язаних з погодою і майбутнім урожаєм. Так, якщо святковий день ясний, сонячний, з холодним, немов дзвінким вранці, то й літо буде ясним і спекотним. Чим більше сонця у цей день, тим, за прикметами, багатший урожай.

Дивіться відео з історією для дітей про Лазаревої суботи:

Поділитися з друзями
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Новий рік 2020-2021